سن بازنشستگی به سن مرگ رسیده است سن بازنشستگی به سن مرگ رسیده است
حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده سابق مجلس نوشت: با افزایش سن بازنشستگی، عملا سن بازنشستگی برای طبقات محروم به سن مرگ رسیده است و بسیاری از دهک‌های محروم تنها با مرگ است که می‌توانند بازنشستگی را تجربه کنند. دولت به جای اینکه دین خود را به صندوق‌های بازنشستگی ادا کند فشار را بر دوش مردم انداخته است. 

عمل به سند 2030 طی 10 سال گذشته در آموزش و پرورش دروغ است عمل به سند 2030 طی 10 سال گذشته در آموزش و پرورش دروغ است
سرپرست اسبق وزارت آموزش و پرورش: اینکه وزیر آموزش و پرورش فرموده‌اند در 10 سال گذشته سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به کنار نهاده شده و سند ٢٠٣٠ ملاک عمل قرار گرفته است دروغ محض و محض دروغ است.

پیشنهاد ویژه به علیرضا پناهیان: لباس رزم بپوشید تا دانش آموزان یاد بگیرند! پیشنهاد ویژه به علیرضا پناهیان: لباس رزم بپوشید تا دانش آموزان یاد بگیرند!
در مطلب روزنامه اطلاعات آمده است:بچه‌های دانش‌آموز دقیقاً چه کنند تا نشان دهند حامی مظلومان عالم هستند؟ پول بدهند؟ کلاس‌های درس را تعطیل کنند؟ لباس رزم بپوشند؟ انشا بنویسند؟…چه کنند؟ بزرگ‌ترهاشان چه‌کرده‌اند که اینان نیز همان کنند؟ اگر بگویید تقصیر از آموزش‌وپرورشی است که چنین حال بی‌حسی و بی‌رگی را دامن زده، گویم: متولّی و متکفّل آموزش‌وپرورش چه کسانی بوده و هستند؟‌

رشت و گیلانِ بدون روتوش رشت و گیلانِ بدون روتوش
معضلات ترافیکی، تولید انبوه زباله، آلودگی‌های صوتی- بصری و به‌طور کلی تسریع در استهلاک بافت شهری، تنها بخشی از مشکلاتی است که ساکنان گیلان و به خصوص رشت، با آن خیابان‌های باریک و بافت شهری فرسوده‌اش، در ایام تعطیلات با آن مواجه می‌شوند.

مشهورترین میدان شهر به خاطر این جوانانِ رشت «شهدای ذهاب» شد مشهورترین میدان شهر به خاطر این جوانانِ رشت «شهدای ذهاب» شد
در عکس جمعی از رزمندگان گیلانی مشاهده می شود که سال 59 بعد از مطلع شدن از خبر حمله صدام به مرزهای ایران داوطلبانه از گیلان راهی جبهه جنگ در سرپل ذهاب کرمانشاه شدند. طبق اطلاعات منتشر شده تاریخی 16تَن از این جوانان که اغلب اهل رشت بودند در جریان دفاع از مرزهای وطن جان باختند و پیکرشان روی دست‌های مردم شهر تشییع شد.

سندرم «پرستش سلبریتی»؛ تکریم رونالدو، تحقیر هوادار سندرم «پرستش سلبریتی»؛ تکریم رونالدو، تحقیر هوادار
سلبریتی‌پرستی مسئله‌ای اجتماعی است و مسائل اجتماعی نیز مسائلی تک‌ساحتی نیستند و نمی‌توان با نگریستن به یک جنبه از آن به واکاوی موضوع پرداخت. 

ضربه زیدانی زیدآبادی ضربه زیدانی زیدآبادی
آقای زیدآبادی شما عصبانی و خشمگین هستید. در بخشی از آن نیز که ناشی از هتاکیهای مخالفان است، حق دارید ، اما به نظرم آنچه در حال انجامش هستید، شباهتی پیدا کرده با ضربه‌ سری که زیدان به ماتراتزی زد. هتاکی بازیکن ایتالیا جای خود، اما فرانسه آن فینال را به این حرکت باخت

این قهوه خانه ها فقط برای نوشیدن چای نبود این قهوه خانه ها فقط برای نوشیدن چای نبود
هیچ نشانی از قهوه خانه در مسیر ییلاقات گیلان باقی نمانده است و در کمتر از یک نسل این قهوه خانه‌ها به سرنوشت بازار های ییلاقی گیلان دچار خواهند شد و علاوه بر فضای فیزیکی قهوه خانه، فرهنگ منطقه را نیز تحت‌تأثیر قرار خواهند داد

برجامِ بی سرانجام برجامِ بی سرانجام
گرچه بسیاری، چه از میان مسئولان رده‌بالای دولت گذشته، چه صاحب‌نظران دوراندیش سیاسی غیردولتی و حتی برخی مسئولان دولت کنونی، البته با زمزمه می‌گویند که برجام، چه خوب و چه بد، در سایه دیپلماسی «نه جنگ، نه صلح» با آمریکا و تعامل با کشورهای غربی به همراهی دو کشور چین و روسیه نه‌چندان هم‌نظر با کشور ما بلکه به‌مثابه کاتالیزور، به پای امضای تاریخی رسیده بود اما به سرانجام نرسید، ولی کمتر کسی با صراحت و روشنی می‌گوید که چرا سرانجامی نداشت و چه کسانی، به چه دلیل، منبعث از چه نوع نگرشی و با چه اهداف سیاسی خواه جناحی و چه غیر آن، مانع به نتیجه رسیدن برجام پس از چندین سال مذاکره دشوار و پرهزینه و صرف وقت و منابع شدند؟

گیلانِ خیس، خُنک، خاکستری گیلانِ خیس، خُنک، خاکستری
آب‌‌وهوای گیلان، آب‌وهوایی نامناسب از لحاظ آسایش و سلامتی انسان و از جنبه‌ای دیگر آب‌وهوای معتدل و مطلوب جهتِ حفظِ سلامتی است

اجرای ایده های نوین یا مجیزگویی و گزارش های پوپولیستی؟ اجرای ایده های نوین یا مجیزگویی و گزارش های پوپولیستی؟
مشکل اساسی اما از جایی شروع می شود که بعضی از مدیران در کشورهای جهان سوم معمولا به دلیل واهمه از دست دادن جایگاه‌شان، تمایلی برای همکاری و انتخاب اشخاص توانمند و با دانش در همه حوزه‌ها از جمله رسانه ندارند و گاهی افراد «بله قربان‌گو» را ترجیح می‌دهند!

وقتی «ثبات» برای مردم ایران نوستالژی شده است وقتی «ثبات» برای مردم ایران نوستالژی شده است
در این جامعه آیا کسی می‌تواند با قطعیت به این پرسش‌ها پاسخ دهد: بنزین گران خواهد شد یا نخواهد شد؟ قیمت خودرو یک سال بعد در چه وضعیتی خواهد بود؟ سال آینده وضعیت اجارۀ مسکن ثابت خواهد ماند یا افزایش خواهد یافت؟ قانون عفاف و حجاب واقعاً اجرا خواهد شد؟ سال آینده می‌توانیم سفر برویم؟ اساساً سال آینده کشور در چه وضعیتی قرار دارد؟ آیا افق روشنی پیش روی جامعه است؟ می‌توان به ایجاد ثبات امیدوار بود؟

زنجیری بر گُردِه مردم زنجیری بر گُردِه مردم
تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر تهدید اشتغال خرده فروشان سنتی، در کنار فعالیت اقتصادی، با روش های ناجوانمردانه ظلم بزرگی در حق کسانی که در همان مجموعه فروشگاهی شاغل‌اند می کنند

آقای باهنر! آسیاب به نوبت است؛ حالا نوبت حذف شماست آقای باهنر! آسیاب به نوبت است؛ حالا نوبت حذف شماست
روزنامه هم میهن خطاب به محمدرضا باهنر نوشت: آقای باهنر آسیاب به‌نوبت است! آنان ابتدا نمی‌توانستند شما را از دایره خارج کنند. ابتدا با کمک یا سکوت شما دیگران را خارج کردند و اکنون نوبت شماست.

حکم به شستن مُرده با هیچ عقل ‌‌و منطقی در راستای اصلاح فرد نیست/جو گیر شدن در شان قاضی نیست حکم به شستن مُرده با هیچ عقل ‌‌و منطقی در راستای اصلاح فرد نیست/جو گیر شدن در شان قاضی نیست
علی دلداری قاضی پایه یک دستگاه قضایی که ریاست شعبه ۲ دادگاه کیفری استان تهران را برعهده دارد در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خودش منتشر کرده به بررسی موضوع مجازات‌های تکمیلی پرداخته است.

در اینجا «قشنگ تر از پریا» لقب «استاد» نمی گیرد و همسرِ خانم دکتر هم آقای دکتر نمی شود! در اینجا «قشنگ تر از پریا» لقب «استاد» نمی گیرد و همسرِ خانم دکتر هم آقای دکتر نمی شود!
پرسش این است که چرا در شبکه‌های اجتماعی با زنان (در هر سبکی از موسیقی که باشند) و خوانندگانی که آهنگ‌های شاد می‌خوانند به یک‌شکل رفتار می‌شود؟ چرا همواره «شادی» و «زن» دو مسئله یا مناقشۀ اصلی جامعه ایرانی بوده و هست؟ آیا این سوگیری‌ها در ناخودآگاه ما ایرانیان ریشه دوانده است؟

از خانم کلاه پانامایی و کفگیر فانتزی تا بریز و بپاش های میز چندمتری از خانم کلاه پانامایی و کفگیر فانتزی تا بریز و بپاش های میز چندمتری
دوستان گران‌قدر اگر به جنگل می‌روید تنها برای چند روز حداقل در جنگل، سبک زندگی جنگلی را پیشه کنید: بی زرق‌وبرق، بی بریزوبپاش، بی تجمل و بی‌تکلف. ما فقط با جمع‌کردن زباله و ریختن آن در کیسه‌های از پیش آماده نباید وجدانمان را آسوده سازیم و چنین تصور کنیم که مشتاق و مراقب طبیعتیم.

خام خوری در گردشگری گیلان! خام خوری در گردشگری گیلان!
قلیان‌سراهای دایی‌ها به همه شکل و هرگونه مقیاس، تنها سازه‌هایی هستند که قارچ‌گونه به‌عنوانِ امکانات رفاهی در این مناطق رشد می‌کنند. مسیر قلعه‌رودخان نمادی است از نقش قلیان‌سراها در گردشگری ایران

فروش «بامزگی»: کودکانی که بازی شان، «کار» است ولی کارشان بازی نیست فروش «بامزگی»: کودکانی که بازی شان، «کار» است ولی کارشان بازی نیست
کودک-سلبریتی‌ها، هیچ وقت نوجوان یا جوان نمی‌شوند. آنان در مسیری مستقیم، فقط «بزرگ» می‌شوند و این درست احیا جامعه سنتی در شکل و شمایلی شیک و شکلات‌پیچ‌شده است. 

سریال رهایم کن ؛ چه اسم خوبی برای فرار از سرانجام داستان ! واقعا حیف ... سریال رهایم کن ؛ چه اسم خوبی برای فرار از سرانجام داستان ! واقعا حیف ...
سریال رهایم کن با توجه به آن که در لایه‌های مختلف داستانگویی، کارگردانی، فضاسازی، انتخاب بازیگران، بازی بازیگران، طراحی صحنه و ... از سطح کیفی بالایی برخوردار است واقعا این مدل پایان بندی برای آن تعجب برانگیز است!

فیلم هایی که فانتزی های خطرناک جنسی می سازد  فیلم هایی که فانتزی های خطرناک جنسی می سازد 
اگر همسرتان رویاپردازی‌هایی دارد که در فیلم‌های خاصی می‌بیند، شما باید با خودتان کاملا روراست باشید و اجازه ندهید لذت او موجب درد شما شود. اینکه شما را سنتی، متعصب و عقب مانده خطاب کنند نباید باعث شود شما از موضع خود عقب بکشید

هر حرکتی از سوی دولت برای پیوستن به زندگی عادی جهانی را باید قویا حمایت کنیم هر حرکتی از سوی دولت برای پیوستن به زندگی عادی جهانی را باید قویا حمایت کنیم
علی ربیعی نوشت: ما از جهان فاصله گرفته‌ایم و فاصله گرفتن از جهان یعنی محروم کردن مردم کشور و آینده مملکت از حق و حقوق‌شان در اقتصاد جهان. هر حرکتی از سوی دولت برای پیوستن به زندگی عادی جهانی را باید قویا حمایت کنیم.

مطبخ کنار آشپزخانه اُپن: بلاتکلیفی میان پخت‌وپز و پرستیژ مطبخ کنار آشپزخانه اُپن: بلاتکلیفی میان پخت‌وپز و پرستیژ
آشپزخانه و مطبخ، مجاورت سنت و مدرنیته در کنار هم است. پرسش آن است که اگر ما دلبستۀ سنت هستیم چرا تکلیف خودمان را مشخص نمی‌کنیم؟ هم آشپزخانه مدرن را می‌خواهیم و هم مطبخی که یادگار جامعه قدیم است؟ این تناقض است. 

 انتخاب کردیم آنان که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیم انتخاب کردیم آنان که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیم
جواد ظریف وزیر سابق امور خارجه ایران در پستی اینستاگرامی نوشت:چند سال پیش در برابر پرسشی سخت، پاسخ دادم: «خودمان انتخاب کردیم». بسیاری از آن سخن رنجیدند. با پوزش از اینکه شاید پاسخگویی با بیان روشن‌تر به رنجش افزون‌تر بیانجامد:

ایران و عمان، گام به گام با میانجیگری ایران و عمان، گام به گام با میانجیگری
عمان از دخالت در ماجرای سوریه خودداری کرد و وقتی جنگ تمام شد میزبان اسد شد. این اتفاق خوشحالی ایران را به دنبال داشت حتی اگر مسقط اولین میزبان نتانیاهو در جنوب خلیج فارس باشد و سلطان قابوس به گرمی از او و همسرش سارا استقبال کند و این یعنی ناخرسندی تهران.

مطالعه موردی پزشکی که به خاطر حجاب مطبش پلمب شد مطالعه موردی پزشکی که به خاطر حجاب مطبش پلمب شد
چرا ساختار سیاسی خود و انقلاب و اسلام را هزینه چنین رفتارهایی می‌کند؟ واقعا چرا؟ جالب است که آنجا تهدید می‌کنند که مطب را پلمب می‌کنیم و پلمب هم می‌کنند! نکته دیگر وارونه شدن اصل برائت است.کسی اتهاماتی زده است چرا باید متهم از خودش دفاع کند و اتهامات را رد کند؟ مگر اتهام‌زننده نباید اثبات کند؟

زندگی اداری: وقتی اتاق‌ها هویت دارند ولی آدم‌ها بی‌هویت‌اند زندگی اداری: وقتی اتاق‌ها هویت دارند ولی آدم‌ها بی‌هویت‌اند
در زندگی اداری، اتاق ها هویت دارند ولی آدم ها بی هویت می شوند و گویا این تقدیر حیات سازمانی است. آدم هایی که صبح وارد اداره می شوند به محض ورود، هویت خود را از دست می دهند، و ساعاتی در وضعیت تعلیق قرار می گیرند. 

طرحی برای خانه نشین کردن دختران یا کاهش توقعات پسران؟ طرحی برای خانه نشین کردن دختران یا کاهش توقعات پسران؟
شاید دنبال ازدواج سریع‌تر دختران در سن ازدواج‌اند و تحصیلات دانشگاهی را مانع می‌بینند و می‌خواهند از این آمار بکاهند تا زودتر بروند دنبال خانه و زندگی. 

آیا اتاق بازرگانی گیلان تابان خواهد شد؟! آیا اتاق بازرگانی گیلان تابان خواهد شد؟!
دولت‏‌های روی کار آمده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، هر کدام روایتی از دامنه ای از تغییرات در سیاست خارجی شان در عین حفظ برخی اصول ثابت دارند. قائده ای که دولت مستقر سید ابراهیم رئیسی نیز از آن مستثنی نیست و چنانچه می بینیم این دولت نیز دارای گفتمانی حامل و حاوی عناصر خاص خویش است که آن را از گفتمان‏‌های قبل و بعد از خود متمایز می‏‏‌سازد.

رهبران فتح و حماس در ریاض و برنامۀ سعودی‌ها رهبران فتح و حماس در ریاض و برنامۀ سعودی‌ها
کلانشهر- احمد زیادآبادی در هم‌میهن نوشت: عربستان‌سعودی از رهبران بلندپایۀ دولت خودگردان فلسطین و گروه اسلامگرای حماس برای سفر به ریاض دعوت به عمل آورده است. به گزارش رسانه‌ها، محمود عباس، رهبر دولت خودگردان به همراه حسین الشیخ، دبیرکل کمیتۀ اجرایی ساف و ماجد فرج، رئیس دستگاه ...