۱۰ ویژگی ایده پردازان بستن تنگه  هرمز / از نظریه «یوگی و دوستان» تا آلرژی به «توافق» ۱۰ ویژگی ایده پردازان بستن تنگه هرمز / از نظریه «یوگی و دوستان» تا آلرژی به «توافق»
 زیاد می‌گویند، اما تعدادشان اندک است. از ناکجاآباد‌ها خبر می‌آورند و دچارند به درد خود بزرگ‌پنداری. خبرنگار نیستند؛ خبرساز هستند. گاهی می‌توان عمیقا باور کرد که قانون را هم به رسمیت نمی‌شناسند. تا دلتان بخواهد تربیون دارند؛ ظاهرا واهمه‌ای در دل ندارند. اخیرا نیز ایده‌شان برای بستن «تنگه هرمز» گوش عالم را کر کرده است.

عشق خدمت به مردم؛ فرق مدیران ایرانی با نخست وزیر نیوزیلند عشق خدمت به مردم؛ فرق مدیران ایرانی با نخست وزیر نیوزیلند
خبر استعفا خانم نخست وزیر، برای بسیاری از ما ایرانی‌ها عجیب بود؛ چون عادت نداریم ناتوانی خود را قبول کنیم. به خاطر همین ویژگی وقتی مسئولیتی به ما داده می‌شود، بدون توجه به توانایی‌های خود آن را قبول می‌کنیم و تا آخر همه ادامه می‌دهیم مگر امضایی از غیب ما را از پشت میزمان بیرون کند.

واقعا به کجا می رویم؟ واقعا به کجا می رویم؟
آقای رئیسی هنگام دفاع از لایحه بودجه چنان سخن گفتند که انسان را دچار تحیر می‌‌کند و شک می‌کنیم که نکند ما در ایران زندگی نمی‌کنیم یا برعکس. سه وعده اصلی این دولت، یعنی تورم تک‌‌رقمی و پیش از آن نصف شدن تورم، سپس ایجاد یک میلیون شغل در سال و یک میلیون خانه برای مردم در هر سال، در عمل محقق نشده است، ولی همچنان بر وقوع برخی اصرار می‌ورزند و بخشی را نیز توجیه می‌کنند یا نادیده می‌گیرند.

چرا وزیر نفت آن حرف را زد؟ چرا وزیر نفت آن حرف را زد؟
آیا نمی دانست حتی اگر اروپا زمستان سختی داشته باشد باز هم چیزی به ارزش های وزیر نفت ایران افزوده نمی شود؟

جامعه ایران به عقب برنمی گردد؟ / طرز تفکر جامعه امروز ایران دچار دگرگونی و استحاله شده جامعه ایران به عقب برنمی گردد؟ / طرز تفکر جامعه امروز ایران دچار دگرگونی و استحاله شده
این روزها مکرر شنیده‌ایم که جامعه ایران به عقب بازنمی‌گردد. برخی با بیان این سخن درصددند مرزی سیاسی بین دیروز و امروز بکشند؛ مرزی که می‌تواند به اکنون تشخص بخشد و هویت جمعی معترضان را تثبیت کند.

پیشنهادی برای حل بحران های اخیر کشور؛ برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری! پیشنهادی برای حل بحران های اخیر کشور؛ برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری!
روزنامه اعتماد در یادداشتی با توجه به وضعیت کنونی کشور خواهان پایان کار زودهنگام فعالیت دولت رئیسی و مجلس و برگزاری انتخابات جدید شد.

سلام آقای رئیسی! راستی از دلار چه خبر؟ سلام آقای رئیسی! راستی از دلار چه خبر؟
عصر ایران نوشت: رئیس جمهور رئیسی در این مدت، مدام دستور داده است اما این دستورها هیچ گره‌ای را از مشکلات اقتصادی کشور باز نکرده است و سفره مردم هر روز کوچک‌تر از دیروز می‌شود.

چهره اصولگرا: در بحران کنونی چه باید کرد؟ امام قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود چهره اصولگرا: در بحران کنونی چه باید کرد؟ امام قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود
 باید حوزه علمیه برای روزآمدی فقه و «تساهل فقهی» در غیرضروریات صورت گیرد و بسیاری از راه‌ها را باز نمود و برخی از تناقضات را پاسخ گفت؛ به‌طور مثال زن اکنون می‌تواند مدیرکل، معاون وزیر، سفیر، معاون رئیس‌جمهور و... شود، اما چطور به استانداری و وزارت که می‌رسد، جاده کور می‌شود؟

طرح جدید حجاب؛ ترساندن به شیوه دیگر؟ طرح جدید حجاب؛ ترساندن به شیوه دیگر؟
در طرح نماینده رفسنجان کم مانده زنان را ملزم کنند یک پلاک حاوی کدملی به گردن خود بیاویزند تا مثل خودروها جریمه شوند! 

کمپین های «نخرید تا ارزان شود» نتیجه داد کمپین های «نخرید تا ارزان شود» نتیجه داد
کمپین‌های نخرید تا ارزان شود یا سزای گرانفروش نخریدن است، در سکوت اتفاق افتاده و نتیجه هم داده است.

۲۰ نکته درباره ی آمار تکان دهنده ی مهاجرت ایرانیان/ چمدان هایم کو؟! ۲۰ نکته درباره ی آمار تکان دهنده ی مهاجرت ایرانیان/ چمدان هایم کو؟!
عدد 2 میلیون و 800 هزار نفر در یک سال شوخی نیست... هدف همه را هم نباید کسب رفاه و معیشت بهتر دانست. انسان تنها به دنبال کسب قدرت و ثروت و شهرت و در پی شهوت نیست. آدمی خاصه اگر نخبه باشد به دنبال منزلت هم هست. 

حذف غربالگری، سیاست معلولیت‌زاست حذف غربالگری، سیاست معلولیت‌زاست
علی ربیعی نوشت: اخیرا به بهانه امر درست نگرانی از کاهش جمعیت، شاهد برخی سیاستگذاری‌هایی (معلولیت‌زا) هستیم که نه تنها تاثیری در افزایش جمعیت ندارند بلکه آثار و تبعات منفی معلولیت‌زایی را در پی خواهند داشت.

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی به مسئولان؛ مراقب آتش زیرخاکستر باشید هشدار روزنامه جمهوری اسلامی به مسئولان؛ مراقب آتش زیرخاکستر باشید
روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به حوادث و اعتراضات بر پاشده پس از مرگ مهسا امینی در یادداشتی به مسئولان کشور هشدار داد.

 تجدیدنظر در این سیاست ها اجتناب ناپذیر است  تجدیدنظر در این سیاست ها اجتناب ناپذیر است
علی ربیعی وزیر کار دولت حسن روحانی و معاون اسبق وزارت اطلاعات با انتشار یادداشتی در روزنامه اطلاعات خواستار تجدیدتظر در سیاست‌هایی شده که فضای ناامیدانه‌ای را در کشور رقم زده‌اند.

تضعیف تیم ملی فوتبال از اپوزیسیون تا تندروهای داخلی تضعیف تیم ملی فوتبال از اپوزیسیون تا تندروهای داخلی
جمیله کدیور در روزنامه اطلاعات نوشت:برخوردهای قهرآمیز با اقشار مختلف و بطور خاص جوانان و زنان و دختران و … در پی وقوع اعتراضات دو ماه و نیم اخیر نیز، متاسفانه کوچکترین اقدامی در جهت اصلاح شیوه های غلط گذشته و نشان دادن علامتی مثبت به معترضان مبنی بر اینکه صدایشان شنیده شده، صورت نگرفته است. در چنین بستری که طیف هایی از جامعه، با هیچ نشانه ای از سوی حاکمیت برای تحقق خواست هایش مواجه نمی شود، شاهد نحوه واکنش معنادار آنها نسبت به بازی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل انگلستان در خیابان هستیمِ، که شایسته تامل و بررسی است

چه اتفاقی باید بیفتد که روش حکمرانی را تغییر دهید؟ چه اتفاقی باید بیفتد که روش حکمرانی را تغییر دهید؟
عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:یک نظام کارآمد، قابلیت انعطاف دارد. این را نباید به عقب‌نشینی تعبیر کرد.

فردای پایان اعتراضات و لزوم توجه به مسائل بحران ساز فردای پایان اعتراضات و لزوم توجه به مسائل بحران ساز
اعتراضات گروه‌هایی از مردم در خیابان‌ها، دانشگاه‌ها و فضای مجازی وارد سومین ماه خود شده است. فرض کنیم همین امروز اعتراضات پایان یافته و معترضان به خانه و روال روزمره ماه‌های پیش خود بازگردند.

جمیله کدیور: تلاش می کنند ایران را مانند سوریه و لیبی کنند جمیله کدیور: تلاش می کنند ایران را مانند سوریه و لیبی کنند
یکی از نگرانی های جدی در رابطه با اعتراضات اخیر که از نخستین روزها از سوی برخی دلسوزان بیان شد، بهره گیری سازمان های تروریستی، گروهها یا افراد خشونت طلب، دشمنان خارجی و رسانه های فارسی زبان وابسته به کشورهای غربی-عربی از فضای ملتهب کشور برای تشدید تشنج و تنش و التهاب بود .

چرا باختید؟/ رسانه ناکارآمد محصول سیاست رسانه ای ناکارآمد است چرا باختید؟/ رسانه ناکارآمد محصول سیاست رسانه ای ناکارآمد است
رسانه ناکارآمد محصول سیاست رسانه‌ای ناکارآمد است. خیلی صریح و روشن باید گفت که هیچ روزنامه‌نگاری حق و اجازه حضور در خیابان برای انعکاس اعتراضات را ندارد

دهه هشتادی ها را بشنوید و درخواست آنها برای آزادی را حمل بر برهنگی نکنید /چرا گلوی اینترنت را فشار می دهید؟ دهه هشتادی ها را بشنوید و درخواست آنها برای آزادی را حمل بر برهنگی نکنید /چرا گلوی اینترنت را فشار می دهید؟
دهه هشتادی‌هایی را که فعلا پیش‌قراولی دهه نودی‌ها را گردن گرفته‌اند، ببینید و بشنوید و خواست هاشان در آزادی و فراغ و فرح زندگیشان را یکسره حمل بر بی‌قانونی و‌ کژتابی و آنارشیسم و به خصوص برهنگی نکنید؛ بگذارید جوّ التهاب آرام گیرد و غبارها فرو نشیند

سقوط آزاد ریال سقوط آزاد ریال
در سال ۲۰۲۰ نیز به دلیل تورم زیاد، ارزش ریال، حدود ۶۰۰ درصد کاهش یافت که دولت تصمیم گرفت ۴ صفر را از واحد پول خود حذف کند و واحد ریال را به تومان تغییر دهد.

عباس عبدی: دولت فعلی برای مهار اعتراضات نمی تواند کاری بکند! عباس عبدی: دولت فعلی برای مهار اعتراضات نمی تواند کاری بکند!
عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشت امروز خود در اعتماد برای خروج کشور از وضعیت اعتراضی راهکارهای ارائه کرد.

مسئله بدحجابی را جمع کردیم یا حل کردیم؟ مسئله بدحجابی را جمع کردیم یا حل کردیم؟
محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در یادداشت امروز خود در روزنامه اعتماد به ماجرای حجاب پرداخته است.

سابقه و تحصیلات بسیاری از مدیران دلیل ناکارآمدی است/ شعار «جمهوری اسلامی نمی خواهیم» نگرانی ندارد سابقه و تحصیلات بسیاری از مدیران دلیل ناکارآمدی است/ شعار «جمهوری اسلامی نمی خواهیم» نگرانی ندارد
 شرایط اقتصادی اسفناکی که اقتصاد ایران با آن روبه‌رو است خود محصول همین رویکرد است که مدیران ناکارآمد به اصطلاح «متعهد» را برصدر نشانده و با غربال متخصصان، نظام تدبیر را از کارآیی انداخته است. نگاهی به «رزومه» (مدارک تحصیلی، آثار پژوهشی، سوابق شغلی) مدیران برخی سازمان‌های دولتی بسیار مهم و نیز بانک‌ها و شرکت‌‌های بزرگ دولتی نشان می‌دهد تا چه حد این رزومه‌ها با گذر زمان ضعیف‌‌تر شده و تا چه اندازه «تعهد» بر تخصص برای انتصاب صاحب‌‌منصبان چربیده است. طُرفه اینکه برخلاف «تخصص»، هیچ معیار مشخص و قابل اندازه‌‌گیری برای «تعهد» وجود ندارد و آنچه در عمل ملاک قرار می‌گیرد چیزی جز میزان وفاداری به مقام بالادست اداری نیست که به روشنی معیاری ذهنی و البته غیر‌قابل انداره‌‌گیری است.

غرب می خواهد ایران را به فاز امنیتی ببرد/ فرسایش دیپلماسی هسته ای چالش های امنیتی جدیدی برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد غرب می خواهد ایران را به فاز امنیتی ببرد/ فرسایش دیپلماسی هسته ای چالش های امنیتی جدیدی برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد
موضوع ایران‌هراسی، یکی از ویژگی‌های اصلی سیاست بین‌الملل محسوب می‌شود. ایران‌هراسی نیازمند بازتولید روایت قدرت و تهدید خواهد بود.

سلبریتی که نمی تواند کتاب سوم ابتدایی را بخواند، تجزیه طلب شده/ارتش و سپاه هدف گذاری شده اند سلبریتی که نمی تواند کتاب سوم ابتدایی را بخواند، تجزیه طلب شده/ارتش و سپاه هدف گذاری شده اند
مهاجرانی در اعتماد نوشت:همین استراتژی و رویکرد را ما در تبیین خط‌مشی برخی گروه‌های اپوزیسیون به روشنی می‌بینیم. وقتی از خوزستان با عنوان «عربستان» نام می‌برند. همان عنوانی که صدام حسین در جنگ تحمیلی به کار می‌برد و می‌خواست، خوزستان را با عنوان عربستان از ایران تجزیه کند. در تلویزیون‌های فارسی لندن و واشنگتن و اتاق‌های فکر واشنگتنی و نیز در فضای مجازی آشکارا می‌بینیم که از تجزیه ایران سخن می‌گویند

خطر مهاجرت های آبی/ذخایر آب استانهای شمالی در خطر است خطر مهاجرت های آبی/ذخایر آب استانهای شمالی در خطر است
جدیدترین بررسی های آماری نشان می دهد، تغییرات اقلیمی و تشدید خشکسالی در نواحی جنوب غرب و غرب ایران باعث شده تا ساکنان استان های این محدوده به سمت مناطق کوهپایه ای شمال کشور مهاجرت کنند و تراکم جمعیت نواحی جنوب غرب تا غرب ایران کاهش یابد.

هشدار درباره افزایش خشونت در اعتراضات /همانطور که نرمش قهرمانانه کردیم، انعطاف خردمندانه هم بکنیم هشدار درباره افزایش خشونت در اعتراضات /همانطور که نرمش قهرمانانه کردیم، انعطاف خردمندانه هم بکنیم
بلوغ خویش را به جهان نشان دهیم تا خدای ناکرده گرفتار تسلسل خشونت نشویم که آغازش در داخل کشور ولی سرانجامش به دست چه کسی باشد، معلوم نیست.

تقلیل دادن مسئله به دشمنان،مسئولیت حکومت را بیشتر می کند نه کمتر تقلیل دادن مسئله به دشمنان،مسئولیت حکومت را بیشتر می کند نه کمتر
عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشت امروز خود در اعتماد نسبت به تداوم یافتن اعتراضات50 روزه اخیر هشدار داد.

جای خالی یک تحلیل درست  درباره وقایع اجتماعی جای خالی یک تحلیل درست درباره وقایع اجتماعی
بررسی رخدادهای اجتماعی اگر مطابق واقعیات نباشد، در برخورد با آن تصمیم‌گیرندگان یک جامعه را به خطا وامی‌دارد. خطاهایی که ممکن است بر انجام عکس‌العمل مناسب برای مدیریت اجتماع در کشف برخورد صحیح، پذیرش واقعیات و اخذ تصمیم درست اثر مستقیم بگذارد.