مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان عنوان کرد:

برگزاری جشنواره موسیقی فجر در گیلان با رویکرد فرهنگ بومی


۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۳:۴۱ | کد خبر: ۱۰۰۹ چاپ
برگزاری جشنواره موسیقی فجر در گیلان با رویکرد فرهنگ بومی

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به همزمانی برگزاری سی وچهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در استان، گفت: رویکرد جشنواره مذکور در گیلان مبتنی بر فرهنگ بومی ماست.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، فیروز فاضلی در مراسم رونمایی از پوستر سی وچهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر که به طور همزمان با پایتخت در استان گیلان برگزار می شود، اظهار کرد: جشنواره یادشده همزمان با 15 استان کشور در گیلان برگزار می‌شود.

وی افزود: مخاطبان هنر موسیقی می‌توانند از برنامه‌های طرح‌ریزی شده از 4 لغایت 10 اسفندماه 97، در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیاء(ص) رشت بهره ببرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه جشنواره موسیقی بین المللی فجر به کوشش انجمن موسیقی استان در بخش‌های موسیقی سنتی، نواحی، ردیف دستگاهی و بازسازی ترانه‌های قدیمی گیلان برگزار می‌شود، گفت: رویکرد جشنواره مذکور در گیلان مبتنی بر فرهنگ بومی ماست.

فاضلی با اشاره به حضور دو گروه موسیقی از تهران، یادآور شد: در مجموع چهار گروه از سی وچهارمین جشنواره موسیقی بین‌المللی فجر میزبان همزمانی برگزاری جشنواره یادشده خواهد بود که دو گروه از آنان را گروه‌های موسیقی نواحی استان تشکیل می‌دهند.

وی از برگزاری سخنرانی‌های تخصصی پژوهشی در حوزه موسیقی کلاسیک، نواحی و موسیقی‌شناسی بومی در حاشیه جشنواره مذکور خبر داد و عنوان کرد: جشنواره موسیقی فجر همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اولویت معیارهای هنری هر شاخه از موسیقی تهیه و تنظیم شده است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر لزوم واسپاری برنامه های فرهنگی و هنری به انجمن ها، گفت: ارشاد اسلامی متولی برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری است؛ نه متصدی و لذا سعی می کنیم در این راستا گام های موثری برداریم.

علی احمدی فر، رئیس انجمن موسیقی استان گیلان نیز، با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی گیلان، تصریح کرد: حجم تحصیل کرده های رشته هنر به ویژه موسیقی در گیلان بسیار زیاد و بی نظیر در کشور است.

وی با اشاره به حضور سلیقه های مختلف موسیقی در جشنواره مذکور، یادآور شد: سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر یک میهمانی هنری است و رقابتی وجود ندارد.

رئیس انجمن موسیقی گیلان پتانسیل هنری و اخلاق هنری گیلان را بالا دانست و متذکر شد: این نخستین بار است که جشنواره موسیقی فجر را به صورت همزمان با تهران در استان گیلان و چند استان دیگر برگزار می کنیم.