یک اپیدمیولوژیست درباره تاثیر استفاده از دو یا سه ماسک برای پیشگیری از ابتلا به کرونا گفت: اگر ماسک سه‌لایه‌ و استاندارد باشد، همان یک ماسک کافی است و ویروس نمی‌تواند از منافذ آن منتقل شود و فرد را مبتلا کند.

 استفاده از ۲ ماسک چقدر در پیشگیری از کرونا موثر است؟

کلانشهر: به گزارش رکنا ، دکتر حمید سوری، عضو کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: انتقال ویروس یک ضریبی دارد. حتی اگر دو نفر - فرد مبتلا و فرد سالم - که با هم مواجهه دارند، هردو ماسک استاندارد زده باشند، باز هم امکان کنترل انتقال ویروس، صددرصدی نیست و معمولا بین ۹۵ تا ۹۸ درصد تاثیر دارد.

دکتر سوری گفت: اگر ماسک سه‌لایه‌ و استاندارد باشد، به نحوی که ویروس نتواند منتقل شود، همان یک ماسک کافی است. چون اندازه ویروس خیلی کوچک است. ولی اگر مطمئن نیستید که استاندارد است، دو ماسک می‌تواند احتمال انتقال ویروس و ابتلا را پایین بیاورد. به شرطی که راه تنفس فرد را نبندد و او را دچار تنگی نفس نکند. البته این که چقدر کمتر می‌کند، بستگی به کیفیت ماسک، تعداد لایه‌ها و جنس لایه‌ها دارد. 

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: بحث دیگر، منافذ دور ماسک است. اگر ماسک درست استفاده نشود، ویروس می‌تواند از منافذ دور ماسک به دهان و بینی وارد بدن بشود و فرد را مبتلا کند.

بنابراین استفاده درست از ماسک بهتر و مهمتر از دو سه ماسک زدن است. نکته مهم دیگر این است که اگر فرد سالم در مواجهه با فرد مبتلا ماسک بزند، اما فرد مبتلا ماسک استفاده نکند، احتمال ابتلای فرد سالم به بیماری کرونا تا ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

دکتر سوری گفت: بنابراین اگر یک نفر هم در جامعه ماسک نزند، کافی نیست. چون بقیه در برابر همان یک نفر مصونیت ندارند. باید دانست که استفاده از ماسک یک انتخاب فردی و شخصی نیست. بلکه یک ضرورت اجتماعی است. چون شما با ماسک نزدن، فقط خودتان را در خطر ابتلا قرار نمی‌دهید. دیگران را هم در جامعه در معرض خطر ابتلا قرار می‌دهید.