در آخرین روز از بهمن، کره ماه در کمترین فاصله خود با زمین خواهد رسید که به دلیل کامل شدن ماه، ناظران زمینی شاهد ابرماه خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره گفت: در ساعت ۱۲ و ۳۶ دقیقه ظهر امروز، سه‌شنبه ٣٠بهمن کره ماه به کمترین فاصله با زمین می‌رسد. این جرم آسمانی به مسافت ٣٥٦ هزار و ٧٦٢ کیلومتری با زمین فاصله خواهد داشت.

وی ادامه داد: علاوه بر آن در ساعت ۱۹ و ۲۳ دقیقه امروز ماه کامل خواهد شد و وضعیت ماه بدر (Full Moon) را در آسمان شامگاهی شاهد خواهیم بود.

عتیقی خاطر نشان کرد: با توجه به نزدیکی ماه با زمین، با پدیده مشهور و زیبای ابرماه (Super moon) مواجه هستیم که در سال ٢٠١٩ میلادی نزدیکترین، بزرگترین و درخشان‌ترین ماه کامل سال است. بومیان آمریکا با توجه به این فصل به آن "ماه برفی" (Snow moon) می‌گفتند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران همچنین تاکید کرد: ستاره مشهور و مورد توجه ایرانیان باستان یعنی "دل شیر"، با جدایی ٢.٥ درجه‌ای در جنوب کره ماه (البته با تابش شدید نور ماه کامل) در آسمان شامگاه این تاریخ نیز حضور خواهد داشت.

به گفته وی بر این اساس ابر ماه بهمن ماه امسال، در زمینه صورت فلکی شیر، قرار دارد و سوژه زیبایی برای عکاسان نجومی به‌ویژه در تلفیق با بناها و مناظر طبیعی است.

نظر شما:

security code