شمارش معکوس برای بهره برداری از خط آهن قزوین - رشت

معاون وزیر راه و شهرسازی : ساخت خط آهن قزوین - رشت به پایان رسیده است و حداکثر تا 10 روز آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه ی زیربناهای حمل و نقل کشور در حاشیه بازدید از ایستگاه مرکزی خط آهن رشت افزود: برای خط آهن قزوین - رشت با 185 کیلومتر ریل گذاری، 8 ایستگاه، 28 کیلومتر تونل، 9 کیلومتر پل و 22 میلیون متر مکعب خاکبرداری بیش از هزار و 850 میلیارد تومان از اعتبارات دولتی هزینه شد و ارزش فعلی این طرح حدود 6 هزار میلیارد تومان است.
خیر الله خادمی افتتاح این طرح را زمینه تحقق کریدور نوستراک یا شمال جنوب دانست و افزود: این مسیر از رشت در دو جهت بسوی انزلی و دیگری تا آستارا پیش خواهد رفت تا علاوه بر اتصال به بندر انزلی، زمینه تحقق مسیر ریلی نوستراک مهیا شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ، خط آهن قزوین - رشت را به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک منحصر به فرد دانست و افزود: فراهم شدن امکان حمل 10 میلیون مسافر و 20 میلیون تن کالا در سال دستاوردی است که موقعیت ترانزیتی و منطقه ای کشور را به نحو چشمگیری ارتقاء خواهد داد.
وی همچنین از پیشرفت 25 درصدی فاز نخست خط آهن رشت - انزلی خبر داد و افزود: ساخت این خط آهن 40 کیلومتری در 2 فاز طراحی شده و در فاز دوم آن نیز پیمانکار درحال کار است و پیش بینی می شود در یک دوره 30 ماهه به اتمام برسد.

نظر شما:

security code