آتش گرفتن جنگل های جمهوری آذربایجان در مرز آستارا / آتش هنوز به سمت جنگل های ایران نرسیده است

کلانشهر: مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با اشاره به وقوع آتش سوزی مهیب در جنگل های جمهوری آذربایجان، گفت: احتمال سرایت آتش به جنگل های گیلان وجود دارد.

امیر مرادی با اشاره به وقوع آتش سوزی مهیب در جنگل های جمهوری آذربایجان در مرز ایران و شهرستان آستارا، اظهار کرد: شدت آتش سوزی در جنگل های جمهوری آذربایجان زیاد است.

وی وزش باد گرم را عامل اصلی ایجاد حریق در جنگل های جمهوری آذربایجان دانست و افزود: نیروهای یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان و فرماندار شهرستان آستارا و کلیه شهرداری های شهرستان های آستارا، تالش و رضوانشهر از ساعت ۲۱ شامگاه گذشته، ۲۱ دی ماه در حالت آماده باش هستند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، با بیان اینکه رودخانه آستاراچای بین جنگل های جمهوری آذربایجان و جنگل های گیلان قرار دارد، تصریح کرد: این رودخانه موجب ایجاد فاصله حدودا ۱۰۰ متری شده و به نوعی مانند آتش بر عمل خواهد کرد.

مرادی، با اشاره به احتمال سرایت آتش به جنگل های گیلان، گفت: با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور، آمادگی لازم برای اعزام تیم های امدادی و در صورت لزوم استفاده از هلی کوپر اطفا وجود دارد.

وی از آماده باش کامل کلیه نیروهای مرزبانی، آتش نشانی، هلال احمر، منابع طبیعی، شهرداری، فرمانداری و بسیج خبر داد و عنوان کرد: آتش سوزی در سمت جمهوری آذربایجان همچنان در حال وقوع است، اما جهت وزش باد به سمت ما نیست.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان ادامه داد: متاسفانه آتش به تاج درختان جنگلی در جمهوری آذربایجان رسیده و خسارت جدی است لذا در صورت درخواست این کشور، آمادگی داریم هلی کوپر اطفا را اعزام کنیم.

مرادی، با بیان اینکه هماهنگی های لازم با فرمانداری های اردبیل و نمین نیز برای آماده باش نیروهای منابع طبیعی و هلال احمر و آتش نشانی صورت گرفته است، یادآور شد: در صورت سرایت آتش به جنگل های ایران تا صبح فردا، حتما نیروهای کمکی از سازمان مدیریت بحران اعزام می شوند.

وی همچنین از وقوع حریق در ۱۰ نقطه از شهرستان های تالش، شفت، رودبار، ماسال و رشت طی امروز خبر داد و اضافه کرد: آتش سوزی در مناطق مذکور سطحی بوده و با توجه به آمادگی نیروهای حفاظتی، خیلی سریع مهار شده است.