ولی جهانی معاون میراث‌فرهنگی گیلان از ثبت پرونده هشت اثر منقول میراث ‌فرهنگی گیلان در فهرست آثار ملی خبر داد.

ثبت ۸ اثر منقول میراث فرهنگی گیلان در فهرست آثار ملی کشور

کلانشهر: ولی جهانی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: در جلسه شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور که در وزارت‌خانه میراث‌فرهنگی کشور برگزار شد از ۱۰ اثر ارسالی اداره ‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان به شورای سیاست‌گذاری ثبت کشور، تعداد هشت اثر در فهرست آثار ملی قرار گرفتند.

معاون میراث‌ فرهنگی گیلان افزود: این هشت پرونده شامل بخشی از کتیبه سردر قلعه رودخان، سنگ قبر پری سلطان، سنگ قبر پیر قطب‌الدین، سنگ کتیبه سنگی عمارت امامزاده عون بن علی، درب چوبی مسجد حاج سیدعباس، مجسمه اسب‌ماهی گلسار، مجسمه آناهیتا فومن و منبر چوبی حاج سیدعباس مشروط بر تکمیل پرونده و ارسال آن به وزارتخانه بوده که به عنوان آثار منقول میراث ‌فرهنگی کشور به ثبت رسیدند.

 

 

جهانی ادامه داد: پرونده لوکوموتیو انزلی نیز به دلیل صنعتی بودن مقرر شد که از دستورکار خارج شده و به عنوان میراث صنعتی در آینده ثبت شود.

 

وی گفت: قدیمی‌ترین اثر در میان این پرونده‌ها اثر سنگ قبر سلطان است که قدمت آن به اواخر دوره تیموری و اوایل دوره صفوی بر می‌گردد و جدیدترین آنها نیز آثار مجسمه‌های گلسار رشت و آناهیتای فومن مربوط به دوره معاصر هستند و از مهمترین پرونده‌ها نیز می‌توان به کتیبه سردر قلعه رودخان اشاره کرد.

نظر شما:

security code