چرا نباید از مصرف «کلاژن» غافل شد


۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۸:۴۹ | کد خبر: ۱۱۲۴۶ چاپ
چرا نباید از مصرف «کلاژن» غافل شد

کلانشهر: اینطور گفته می شود که سیر، چای سفید، مرکبات، پروتئین، سبزیجات نارنجی رنگ، انواع توت ها، سویا و ماهی سرشار از کلاژن هستند.

شما می توانید با مصرف غذاهای حاوی کلاژن از ۶ مزیت سلامت آنها بهره ببرید:

بهبود سلامت پوست: کلاژن علاوه بر حفظ خاصیت ارتجاعی پوست، منجر به بهبود آبرسانی به آن نیز می شود. بدن شما با افزایش سن کلاژن کمتری تولید می کند که همین امر منجر به خشکی پوست و تشکیل چین و چروک ها می شود. با این حال مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش پیری پوست شما در اثر افزایش سن کمک کند. علاوه بر این مصرف کلاژن، منجر به افزایش تولید سایر پروتئین هایی که به ساختار پوست کمک می کنند از جمله آلاستین و فیبریلین، شود.

 

کمک به کاهش درد: کمک به تقویت غضروف ها و در نهایت حمایت از مفاصل کمک می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به اختلالات مفصلی مانند استئوآرتریت با مصرف کلاژن کاهش می یابد. کلاژن با کاهش التهاب و کاهش درد ناشی از بیماری های مفصلی ارتباط دارد.

جلوگیری از تحلیل استخوان ها: همراه با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن، کاهش توده استخوانی نیز رخ می دهد و همین امر خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می برد. این در حالی است که مصرف کلاژن تراکم استخوان را بالا می برد.

افزایش توده عضلانی: بین ۱ تا ۱۰ درصد از بافت عضلانی از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای تقویت ماهیچه ها و عملکرد صحیح آنها بسیار ضروری است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به افزایش توده عضلانی منجر شود بخصوص در کسانی که با افزایش سن، توده عضلانی شان کاهش یافته است.

افزایش سلامت قلب: محققان دریافته اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کمد. بدون کلاژن کافی، ممکن است شریان ها ضعیف و شکننده باشند. این وضعیت ممکن است خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش دهد. آترواسکلروز می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

سایر مزایای بهداشتی: این نکته ثابت شده که کلاژن باعث افزایش سلامت ناخن ها می شود. علاوه بر این استفاده از مکمل های کلاژن برای درمان سندرم روده تحریک پذیر نیز کاربرد دارد. مطالعاتی در مورد نقش مکمل های کلاژن در حفظ سلامت مغز انجام نشده است با این حال برخی ادعا می کنند که این مکمل ها باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می شوند. علاوه بر این برخی محققان معتقدند که مصرف مکمل های کلاژن باعث کاهش وزن و افزایش متابولیسم نیز خواهد شد.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری:
برچسب‎ها : سبزیجات کلاژن

نظر شما:

security code