همزمان با وزش باد گرم شدید در گیلان، آتش سوزی‌های پراکنده‌ای به جان سبز جنگل‌های استان افتاده و گرچه با تلاش مردم و نیروهای عملیاتی خاموش شده اما با تداوم و شدت باد گرم و روند قابل توجه افزایش دما امکان دارد دوباره در جای دیگری شعله ور شود.

مقصران آتش سوزی در گیلان؛ گرمای هوا یا عامل انسانی؟

کلانشهر: گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است که هر از گاهی آتش به جان آن افتاده و هزاران هزار متر از این مرتع‌ها و جنگل‌هایش می‌سوزد و تبدیل به خاکستر می‌شود. همین چند روز گذشته طی روزهای مختلف جنگل‌ها و مراتع مناطقی از جمله منطقه مرس مازو، آزاد محله و امام زاده اسحاق شفت، اسکده رشت، گلستان سرای خرارود سیاهکل، هره دشت و شکردشت تالش، جواهر دشت رودسر، حشمت آباد، دلدیم، راجعون، حلیم جان، سی دشت، دیلم ده و آغوزبن رودبار دچار حریق شدند که به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تا این لحظه آتش سوزی‌ها سطحی بوده و تنه درختان و شاخه‌ها دچار حریق و خسارت نشدند.

 

 

آماده باش همه نیروها برای مهار آتش سوزی احتمالی

میرحامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفتگو با یکی از رسانه‌ها علت اصلی آتش سوزی‌های اخیر را وزش باد گرم اعلام کرد و گفت: در این مدت بیش از ۲۵ فقره حریق در جنگل‌ها و مراتع گیلان اتفاق افتاد و همه مهار شدند و هم اکنون نیروهای حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، هلال احمر، محیط زیست و بسیج برای مهار آتش سوزی در منطقه جنگلی اشکراب سیاهکل و اشکورات رودسر حضور دارند و پس از پایان آتش سوزی آمار مساحت جنگل‌ها و مراتع دچار حریق ارائه می شود.

 

او در بخشی دیگر از سخنانش به هشدار هواشناسی اشاره کرد و افزود: با توجه به هشدار هواشناسی گیلان مبنی بر وزش باد گرم و احتمال حریق در مراتع و جنگل ها، نیروهای حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری و سایر نیروهای این اداره کل در استان با تجهیزات و امکانات لازم آماده باش هستند.

 

همین که هوا کمی گرم می‌شود شعله‌های آتش در دل جنگل‌های مازندران و گیلان روشن می‌شود اما برای برخی افراد سوال است که چگونه در زمستان باد گرم شروع به وزیدن می‌کند و شعله‌های آتش به جان جنگل‌های سرسبز مناطق شمالی کشور می‌اندازد؟ محمد درویش، متخصص حوزه محیط زیست در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به علت وزیدن باد گرم در جنگل‌های گیلان گفت: متاسفانه این روزها جنگل‌ها و مراتع حتی در آن سوی مرزها مانند کشور آذربایجان به دشت در حال سوختن است و علت آتش سوزی در این مناطق تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود.

 

او افزود: امسال در حال سپری کردن یک زمستان بسیار خشک هستیم و این اتفاق باعث می‌شود در فصولی که بارندگی و رطوبت به شدت کاهش پیدا می‌کند، باد گرم شروع به وزیدن کرده و منجر به آتش سوزی شود بنابراین یگان‌های حفاظت از جنگل‌ها باید همیشه آماده باشند و خود را به سیستم‌های اطفای حریق مجهز کنند.

 

درویش تصریح کرد: از طرفی در این مواقع باید رسانه‌های گروهی به مردم اطلاع دهند این جریان‌های گرم در حال حرکت است و مراقب باشند تا سیگار خود را در طبیعت پرت نکنند، شیشه و بطری آب معدنی در طبیعت رها نکنند چرا که انجام دادن هر یک از این کارها می‌تواند منجر به آتش سوزی‌های گسترده‌تری شود وگرنه ما در برابر این حوادث طبیعی بی دفاع هستیم و نمی‌توان کاری انجام داد.

 

این فعال محیط زیست با اشاره به تاثیر عوامل انسانی در وقوع آتش سوزی در جنگل‌ها گفت: افرادی که زباله‌های خطرناک و مشتعل در طبیعت رها می‌کنند، شکارچی‌هایی که تیراندازی می‌کنند و در این شرایط بسیار آسیب پذیر جنگل‌ها جرقه می‌زنند و باعث گرمای بیشتر و درنهایت آتش سوزی می‌شوند، گردشگرانی که آتش روشن کرده و آن را خاموش نمی‌کنند به عنوان عوامل انسانی در وقوع آتش سوزی و گسترش و تداوم آن نقش دارند حتی برخی از مواقع دامداران به بهانه اینکه درختان سایه می‌اندازند و میزان علف‌ها کمتر می‌شود خودشان به عمد درختان را قطع می‌کنند که اقدام آنها باعث می‌شود آتش سوزی شود.

 

درویش با اشاره به مشکلاتی که پس از این آتش سوزی‌ها برای مردم ایجاد می‌شود گفت: ظرفیت گرمایی ویژه، افزایش تفاوت دمای شبانه روز، کاهش تنوع زیستی در شمال، کاهش پوشش گیاهی، افزایش فرسایش خاک، افزایش سیل و درنهایت مهاجرت از جمله آسیب‌های ناشی از گسترش آتش سوزی ها در کشور است.

 

همانطور که اشاره شد در زمستان‌های خشک که رطوبت و بارندگی به حداقل می‌رسد امکان وزش باد گرم و آتش سوزی در جنگل‌ها وجود دارد پس یگان‌های محافظت از جنگل‌ها و مراتع باید همیشه آماده باشند تا خسارت آتش سوزی‌ها به کمترین میزان برسد اما طبق گفته نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی امکانات و تحهیزات کافی و لازم برای مقابله با آتش سوزی در جنگل‌های شمال کشور وجود ندارد و این یکی از مشکلات این منطقه است.

 

امکانات کافی برای مهار آتش سوزی در گیلان وجود ندارد/ مجلس پیگیر تجهیز ایستگاه‌های جنگل‌هاست

مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌های این منطقه گفت: متاسفانه در این فصل عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند و وزش باد شدید باعث آتش سوزی در جنگل‌های گیلان می‌‌شود.

 

او افزود: بنده اکنون در گیلان هستم و وزش باد گرم را مشاهده می‌کنم اما این فقط یک بخش از علت آتش سوزی در جنگل‌هاست و عوامل انسانی از جمله رعایت نکردن مردم باعث می‎شود آتش به جان جنگل‎ها بیفتد.

 

گودرزوند چگینی با تاکید بر نبودن امکانات کافی برای مهار آتش سوزی در این منطقه گفت: یکی از معضلات جدی در گیلان نبود امکانات لازم و ضروری برای مهار آتش سوزی است برای مثال وقتی در عمق جنگل آتش افروخته می‌شود نیاز به هلیکوپتر است تا بتوان آتش را خاموش کرد اما متاسفانه چنین تجهیزاتی وجود ندارد و آتش سوزی رخ داده گسترده می‌شود.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: باتوجه به وسعت جنگل‌ها و مراتع در گیلان باید تجهیزات و امکانات بیشتری فراهم کنیم تا در هر ایستگاه تعدادی هلیکوپتر وجود داشته باشد تا در صورت وقوع آتش سوزی بتوان در سریع‌ترین زمان آن را مهار کرد.

 

گودرزوند چگینی گفت: در مجلس شورای اسلامی پیگیر تجهیز امکانات در مناطق ایستگاه‌های جنگل شمالی کشور هستیم تا درصورت وقوع حوادث طبیعی خسارت آن را به حداقل برسانیم.

 

حداقل مانع تاثیر عوامل انسانی در گسترش آتش سوزی‌ها شویم

افزایش چند درجه‌ای گرمای هوا در دل زمستان و وزش بادهای تابستانی کافی است تا باروت دفن شده در دل جنگل‌های شمال را شعله‌ور کند اما همانطور که اشاره شد آتش سوزی به این علت یک حادثه طبیعی است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت اما حداقل می‌توان با رعایت کردن برخی موارد مانع از دخالت عوامل انسانی در آتش سوزی‌ها شد و یا حداقل جلوی تداوم و گسترش آنها را گرفت.

نظر شما:

security code