سفیر جمهوری فدراتیو روسیه در ایران، اتصال منطقه آزاد انزلی به راه آهن را برای روسیه بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: افق پیش روی روابط اقتصادی دو کشور براساس امکان نقل و انتقال بیشتر و ارزان تر از طریق بنادر دو کشور قرار گرفته است.

سفیر جمهوری فدراتیو روسیه در ایران: راه آهن گیلان برای روسیه بسیار مهم است

کلانشهر: لوان جاگاریان در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه گیلان زبیاترین و بهترین استان ایران است، اظهار کرد: گیلان از جایگاه و سابقه طولانی در روابط دو کشور به ویژه با استان آستراخان روسیه برخودار است.

 

 

وی با اشاره به شروع فعالیت دومین شرکت مدیریت صادرات در منطقه آزاد انزلی، اضافه کرد: شرکت تاسیس شده نقش مهمی در توسعه روابط ایران و روسیه دارد و با ایجاد شبکه زنجیره ای بین فعالان بازرگانی دو کشور از توانمندی های یکدیگر بهره مند خواهند شد.

 

سفیر جمهوری فدراتیو روسیه در ایران اضافه کرد: شروع به کار شرکت مدیریت صادرات در منطقه با همکاری اتاق های بازرگانی بوده و گسترش همکاری های بخش خصوصی دو کشور، می تواند خلاءهای موجود در روابط اقتصادی دو کشور را برطرف کند.

 

جاگاریان، از جمله نتایج توسعه روابط اقتصادی دو کشور را به ایجاد فرصت های جدید همکاری میان کشورهای منطقه اوراسیا و حاشیه دریای خزر برشمرد و گفت: علی رغم شیوع کرونا و محدودیت های تحریم، به سمت افزایش سطح روابط اقتصادی در حوزه های مختلف پیش می رویم و هم اکنون در حال هماهنگی برای حضور مقامات عالی رتبه دو کشور در چارچوب توسعه روابط دوستانه دو ملت ایران و روسیه هستیم.

 

وی تصریح کرد: اتصال منطقه آزاد انزلی به راه آهن برای روسیه نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است چراکه با عنایت به ظرفیت های موجود در مبادلات دریایی، افق پیش روی روابط اقتصادی دو کشور براساس امکان نقل و انتقال بیشتر و ارزان تر از طریق بنادر دو کشور قرار گرفته است.

 

محمدولی روزبهان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی میز در این دیدار، با اشاره به تاکید رئیس جمهور ایران برای تسریع در پروژه راه آهن منطقه و اتصال مجتمع بندری کاسپین به راه آهن کشورمان، جایگاه ویژه منطقه مبتوع خود با تکیه بر ظرفیت های مختلف ترانزیتی و سرمایه گذاری در مقایسه با سایر مناطق آزاد را برشمرد و اظهار کرد: با عنایت به وجود طرح های توسعه ای دو بندر انزلی و کاسپین که در محدوده این منطقه قرار دارند و وصل شدن منطقه آزاد انزلی به راه آهن سراسری که منجر به ایجاد ارتباط ریلی بنادر جنوبی به این منطقه می شود، می توان تصریح کرد که منطقه آزاد انزلی در آینده روابط ایران و اوراسیا و به ویژه روسیه از جایگاه محوری برخوردار خواهد بود، موضوعی که براساس راهبرد دولت جمهوری اسلامی در حال پیگیری است.

 

وی با ارائه تحلیلی از ارزش معاملات تجاری دو کشور و فرصت های پیش روی گسترش همکاری های اقتصادی، سطح این روابط را در مقایسه با روابط سیاسی غیرقابل قبول ارزیابی کرد و با اشاره به روابط منطقه آزاد انزلی با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان، افزود: سازمان منطقه آزاد انزلی آمادگی خود را برای حضور سرمایه گذاران جمهوری فدراتیو روسیه در حوزه های بندری، زیرساختی، امکانات بندری و پسکرانه به صورت بی.او.تی اعلام می کند.

 

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی شروع به فعالیت دومین شرکت مدیریت صادرات در منطقه متبوع خود، با حضور سفیر روسیه را نشانه ای بر عزم جدی دو کشور برای توسعه روابط عنوان کرد و افزود: با همراهی و همکاری اتحادیه های بخش خصوصی دو کشور در این شرکت، زمینه مساعدی برای توسعه همکاری ها با محوریت منطقه آزاد انزلی پدید می آید.