گیلان از استانهای برتر توسعه گلخانه های کشور

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: از نظر سطح توسعه گلخانه‌ها، گیلان رتبه سوم را در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، منوچهر پارسافر گفت: پیرو اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها در طول برنامه ششم توسعه کشور و براساس سطوح ابلاغی پروژه تولید در محیط های کنترل شده گلخانه‌ای در برنامه اقتصاد مقاومتی با هدف افزایش تولید، افزایش ضریب امنیت غذایی و سلامت غذا از اولویت های کاری مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان است.

وی مصرف بهینه آب و ارتقاء بهره‌وری و صرفه‌جویی در آب و افزایش صادرات محصولات در جهت مثبت کردن تراز تجاری در بخش کشاورزی را از دیگر برنامه‌های این بخش سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد.

 

پارسافر با بیان اینکه در حال حاضر 58 هکتار گلخانه در گیلان وجود دارد، ادامه‌ داد: برنامه ما برای توسعه گلخانه های گیلان 8هکتار بود این درحالیست که تاکنون بالغ بر 56هکتار برای توسعه گلخانه‌های گیلان متقاضی به بانکهای عامل معرفی شده اند، که فقط  برخی از آنها توانسته‌اند تسهیلات لازم را جذب کنند.

وی تصریح کرد: از نظر سطح توسعه گلخانه‌ها، گیلان استان رتبه سوم را در کشور و از لحاظ درصد تحقق اهداف ابلاغی پیش بینی شده در طول برنامه ششم استان ضریب 800 درصد را به خود اختصاص داده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان خاطرنشان کرد: متقاضیان احداث گلخانه به‌ منظور تولید محصولات سبزی و صیفی، گل و گیاه، گیاهان دارویی پس از اخذ مجوز پروانه تاسیس از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ها جهت اخذ تسهیلات سرمایه‌ای برای احداث، مراجعه تادر اسرع وقت نسبت به انجام عملیات اجرایی طرح اقدام کنند.

پارسافر با بیان اینکه برخی از متقاضیان احداث گلخانه روستاییانی هستند که در جوار خانه‌های خود مایل به احداث گلخانه هستند، تصریح کرد: بازاریابی مناسب محصولات گلخانه‌ای افزایش درآمد مناسبی را نصیب روستاییان خواهد کرد.