دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان در نماز جمعه رشت عنوان کرد:

جوانان به خاطر گرایش سیاسی متفاوت کنار گذاشته نشوند


۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۰:۳۶ | کد خبر: ۱۱۸۴۳ چاپ
جوانان به خاطر گرایش سیاسی متفاوت کنار گذاشته نشوند

کلانشهر: مهران فتاحی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان ظهر امروز جمعه اول اسفند سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه رشت بود.

فتاحی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان با بیان اینکه انتظار از دانشجویان بالا است گفت: شهید بهشتی در مورد نقش و تاثیر دانشجو در جامعه گفته بودند دانشجو موذن جامعه است اگر خواب بماند نماز امت قضا می‌شود.

فتاحی با اشاره به بخشی از وصیت امام خمینی(ره) در مورد جوانان گفت: امام خطاب به جوانان فرموده‌اند جوانان خودشان شجاعانه در برابر انحرافات قیام کنند تا استقلال و آزادی خود و کشور و ملت مصون بماند. رهبری نیز بدنه دانشجویان را متعهد و احساس مسئولیت به آرمان‌های دانشجویی یعنی مسئله علم، رفتار و آزاد اندیشی و آزاد باوری می‌دانند.

 

این فعال دانشجویی انجمن اسلامی را قدیمی‌ترین تشکل شمال کشور معرفی کرد و گفت: قدمت فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان در استان گیلان ۴۱ سال است و این تشکل افتخار دارد شهدایی مانند شهیدان طباخی و زرجو و یکتایی و منصوب
را تقدیم کشور کرده است.

او ادامه داد: به برکت خون این شهدا انجمن اسلامی در طول سال‌های گذشته با حفظ استقلال خود در عرصه‌های مختلف سیاسی اجتماعی و فرهنگی استان و کشور در حال فعالیت است.

فتاحی با بیان اینکه انجمن اسلامی اولین تشکلی بود که در ایام کرونا اقدام به جمع آوری کمک‌های دانشجویی کرد گفت: این کمک‌ها در بین خانواده‌های شناسایی شده در استان توزیع شد و خوشبختانه الگویی برای سایر تشکل‌های سطح کشور شد.

این فعال دانشجویی ادامه داد: تاریخ ۴۱ سال تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان نشان داده است همواره در کنار مردم بودیم و درد مردم را درد خود دانسته ایم.

فتاحی در ادامه به قانون اساسی به عنوان میثاق ملی و مبنای پیوند مردم با حکومت اشاره کرد و اظهار کرد: آگاهی نسبت به قانون اساسی سبب نظارت بیشتر مردم نسبت به مسئولین و همچنین افزایش مسئولیت پذیری مردم می‌شود.

او ادامه داد: البته عده‌ای از این آگاهی آزرده خاطر می‌شوند همان عده‌ای که خواستار انتخابات حداقلی هستند چرا که می‌دانند تنها می توانند پیروز انتخابات حداقلی باشند.

این فعال دانشجویی اعتماد به جوانان بدون در نظر گرفتن سلایق سیاسی آنها در جایگاه مدیریتی را یکی از خواسته‌های مهم جوانان عنوان کرد و گفت: اگر فردی توانمند است اما گرایش سیاسی متفاوتی دارد نباید کنار گذاشته شود بلکه ملاک باید تخصص و شایسته سالاری باشد در غیر این صورت نتیجه‌ای جز ناامیدی جوانان نخواهد داشت و به گفته رهبری ناامیدی برای جوانان سم است.

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه رشت در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات کشاورزان و عشایر گفت: این قشر ضامن تولیدات غذایی کشور هستند اما متأسفانه در بحران کرونا و تحریم دچار بیشترین آسیب شدند. عدم دسترسی مناسب به نهاده‌های دامی و همچنین مشکلات توزیع محصولات در بازار به دلیل کرونا باعث تعطیلی واحد‌های دامی بسیاری شده است.

او با بیان اینکه باید با هدایت تسهیلات دولتی به بخش غیر تولیدی برخورد شود گفت: مشکلات معیشتی سبب می‌شود کشاورزان حاضر به فروش زمین خود شوند و اگر این امر توسط مسئولین جدی گرفته نشود باعث نابودی جنگل و زمین‌های کشاورزی گیلان می‌شوند.

فتاحی همچنین با اشاره به تجمع کارگران تامین اجتماعی مقابل سازمان برنامه و بودجه گفت: این کارگران بازنشسته تامین اجتماعی به حق خواستار رفع تبعیض و اصلاح همسان سازی حقوق مستمری خود بودند. واقعا باید پرسید با حقوق دو میلیونی چگونه می‌شود مخارج زندگی را تامین کرد؟ در حالی که خط فقر بسیار بالاتر از این عدد تعیین شده است. مسئولین استانی باید پیگیر مطالبات این عزیزان باشند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از نبود عدالت آموزشی در سطح مدارس گفت: به جای توجه به مدارس دولتی توجه و تمرکز بر روی مدارس خاص مانند شاهد و فرهنگیان و مانند آن است. بهترین امکانات در این مدارس قرار دارد و اما مدارس دولتی از امکانات محروم هستند.

فتاحی با بیان اینکه بسیاری از دانش آموزان مدارس دولتی از قشر ضعیف جامعه هستند گفت: با توجه به شرایط کرونایی و آموزش آنلاین بسیاری از دانش آموزان به دلیل نبود امکانات از آموزش محروم شده‌اند و بسیاری قصد ترک تحصیل دارند. دانشجویان دانشگاه گیلان آماده‌اند تا همکاری لازم را برای رفع این بحران آموزشی داشته باشند.

این فعال دانشجویی در بخش پایانی صحبت‌های خود به فقر حاکم بر مناطق حاشیه شهر اشاره کرد و گفت: فقر یکی از مهم‌ترین مسئله جامعه امروز است و وظیفه اصلی حکومت اسلامی باید رفع فقر باشد، او مناطق حاشیه شهر را نیازمند توجه بیشتر دانست و گفت: برای چه باید برای خرید یک مرغ در صف‌های طویل حضور پیدا کنند. آیا مسؤولین در شرایط کرونایی متوجه حاشیه شهر هستند؟ آیا متوجه هستند بسیاری دغدغه تامین نان دارند؟

فتاحی با بیان اینکه هدف دانشجویان از مشکلات، بهتر شدن شرایط جامعه است گفت: نه با سرویس جاسوسی ارتباط داریم و نه قصد ضربه زدن به نظام را داریم فقط می‌خواهیم شاهد کم شدن درد و رنج مردم در حاشیه شهر باشیم.

نظر شما:

security code