کرونای جهش یافته در گیلان

12 نفر در منجیل قرنطینه شدند


۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۰۹:۳۷ | کد خبر: ۱۱۸۸۷ چاپ
12 نفر در منجیل قرنطینه شدند

کلانشهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ورود کرونای انگلیسی به گیلان خبر داد و گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ارسلان سالاری شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکنون در سالگرد یک سالگی کرونا قرار داریم و همه مردم و مسئولین در این یک سال دانشگاه علوم پزشکی گیلان را یاری کردند که از آن‌ها نهایت تقدیر و تشکر را داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: در طول این یک سال تعدادی از همکارانمان به خیل شهدا پیوستند که از خداوند منان برای آن‌ها طلب رحمت و مغفرت داریم.

 

وی افزود: از سال گذشته تا کنون 32 هزار بیمار مبتلا به کرونا در کلیه بیمارستان‌های گیلان بستری شدند و بیش‌از 100 هزار تست پی سی آر و 40 هزار تست رپید در مراکز آزمایشگاهی انجام شد و 49 هزار بیمار نیز به شکل سرپایی درمان شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان عنوان داشت: اکنون 360 بیمار در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند که 74 نفر از آن‌ها در ICU بستری بوده و حال 26 نفر از آن‌ها نیز وخیم است.

 سالاری با بیان اینکه در هر ماه بین 50 الی 70 نفر از هم استانی‌هایمان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند گفت: در طول یک سال از گذشت کرونا تاکنون هزار و 750 نفر از مردم گیلان بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: در حال حاضر شاهد چرخش ویروس کرونا در کشورهای همسایه ایران از جمله عراق، سوریه، ترکیه و سایر کشورها هستیم.

وی با بیان اینکه 11 مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مشاهده شده افزود: این ویروس منجر به مرگ یک کودک یک ساله و 9 ساله در این استان شد و همچنین مواردی مثبت از نوع جهش یافته کرونا در قزوین، تهران و البرز نیز گزارش شده است.

 سالاری گفت: 2 روز پیش در منجیل نمونه‌ای از ابتلا به کرونای انگلیسی در یک خانم 71 ساله مشاهده شد داماد این خانواده که در البرز سکونت داشته و به کرونای انکلیسی مبتلا بود برای سرکشی از خانواده به منجیل آمده و پس از درگیر شدن خانم 71 ساله به این ویروس هر دوی آن‌ها در یکی از بیمارستان‌های البرز بستری شدند.

وی با بیان اینکه متأسفانه خانم 71 ساله مبتلا به کرونا از دنیا رفت ابراز داشت: اکنون 12 نفر از اطرافیان این خانواده تست کرونا داده و 4 اسفند نتیجه آزمایش آن‌ها مشخص می‌شود لذا این افراد اکنون در قرنطینه خانگی هستند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: این بیماری سنین پایین را بیشتر درگیر کرده و مرگ و میر آن نیز بیشتر است و اکنون نگرانی ما شیوع این بیماری در سراسر استان گیلان است.

وی افزود: حال حاضر 15 تا 20 درصد از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان گیلان که تحت نظارت بهداشت هستند کاهش یافته اما در بسیاری از اماکن نیز مانند بازار، حمل و نقل و مراسمات که در باغات و منازل انجام می‌شود درصد رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته؛  اگر روند به همین گونه ادامه پیدا کند شاهد خیز چهارم کرونا در گیلان هستیم.

سالاری بیان کرد: 7 هزار بسیجی و 2 هزار و 400 نفر از کادر بهداشت و درمان در قالب تیم‌های حمایتی، نظارتی و مراقبی مردم استان گیلان را پایش کردند و از 300 هزا نفر سالمند در گیلان با 180 هزار نفر تماس گرفته شده و 2 هزار و 500 نفر نیاز به مراقبت داشتند و 625 نفر تیز قرنطینه شدند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان عنوان داشت: ان‌شاالله تا عید امسال نیز بتوانیم بقیه سامندان که نیاز به توجه ویژه از نظر مادی و بهداشتی دارند را تحت پوشش قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در خانواده ها افرادی را مأمور رعایت سلامت در خانواده می‌کنیم گفت: اکنون 600 هزار سفیر سلامت در گیلان بیماری کرونا را رصد کرده و گزارش می‌دهند لذا در کل استان 100 هزار مکان بازدید وجود داشته و تاکنون 180 هزار بازدید صورت گرفته است.

سالاری تصریح کرد: 350 بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی و کلینیک‌ها انجام شده عنوان داشت: کرونا سبب افزایش بار مراجعه بیماران شده اما ظرفیت‌ها افزایش پیدا نکرده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام شده با نظام پزشکی گیلان ان‌شالله بتوانیم در ماه‌های آینده شاهد عدم تجمع در کلینیک‌ها و مطب‌ها باشیم.

وی بیان کرد: در سال گذشته گیلان 106 جذب پرستار و رشته‌های پیراپزشکی را داشته و اخیراً نیز مجوز جذب 534 نفر در حوزه بهداشتی و درمانی گرفته شد که 163 نفر جذب پرستار و 189 نفر به شکل آوای سلامت و شرکتی اختصاص یافت.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: نتیجه آزمون این افراد اسفندماه مشخص شده و به ازای هر ماه خدمت در بیمارستان‌ها نیز 2 امتیاز به این عزیزان تعلق می‌گیرد.