صفر تا صد قیمت بلیت قطارهای نورورزی


۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۸:۵۴ | کد خبر: ۱۱۸۹۹ چاپ
صفر تا صد قیمت بلیت قطارهای نورورزی

کلانشهر: میرحسن موسوی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره پیش فروش بلیت‌های نوروزی اظهار کرد: از فردا ۵ اسفند ماه پیش فروش اینترنتی بلیت سفرهای نوروزی را در ۳ مرحله خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در مرحله نخست از فردا ساعت ۷ صبح شروع می‌شود که همه مسیرهای شبکه حمل و نقل ریلی به استثنای مسیرهای منتهی به مشهد مقدس به فروش می‌رسد.

معاون مسافری شرکت راه آهن گفت: از ساعت ۱۲ ظهر فردا ۵ اسفند همه مسیرهای منتهی به مشهد به جز مسیرهای تهران-مشهد به فروش می‌رسد؛ در مرحله سوم نیز از ساعت ۱۷ فردا سه شنبه ۵ اسفند، پیش فروش اینترنتی بلیت سفرهای ریلی تهران-مشهد آغاز خواهد شد.

 

وی افزود: از روز چهارشنبه ۶ اسفند نیز بلیت‌ها از سوی مراکز مجاز فروش (آژانس‌ها) هم عرضه خواهد شد؛ مسافران می‌توانند در این ایام برای سفرهای نوروزی که از ۲۵ اسفند امسال تا ۱۵ فروردین سال بعد به طول می‌انجامد، نسبت به خرید بلیت سفرهای ریلی اقدام کنند.

افزایش قیمت بلیت نداریم

موسوی یادآور شد: ما برای ایام پیک سفرهای نوروزی ۱۴۰۰، افزایش قیمتی را پیش بینی نکرده ایم.

مردم گرانفروشی بلیت قطار را به کجا اعلام کنند؟

وی در پاسخ به این پرسش که اگر تخلفی در فروش بلیت صورت گیرد، مردم به کجا مراجعه کنند؟، گفت: کسانی که از طریق وب سایت‌ها، وب سرویس‌ها و آژانس‌های مجاز اقدام به خرید بلیت کنند، تقریباً امکان تخلف وجود ندارد و درصد تخلف در آن صفر است؛ اما اگر از طریق مراکز غیر مجاز فروش بلیت اقدام به خرید کرده و با قیمتی بیش از نرخ مصوب بخرند، با سامانه ۵۰۴۱ تماس بگیرند تا بلافاصله کارشناسان ما بررسی کرده و مطابق آئین نامه با متخلف برخورد کنند.

نحوه برخورد با مسافران کرونایی در قطارها

معاون مدیرعامل راه آهن درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هنگام فروش بلیت نیز اظهار کرد: ما در ۳ مرحله در هنگام فروش بلیت قطار و هم در زمان ساعت حرکت قطار از سامانه وزارت بهداشت استعلام می‌گیریم؛ اگر نام مسافری در این سامانه به عنوان بیمار کرونایی ثبت شده باشد، نمی‌تواند بلیت خریداری کند همچنین در روز حرکت هم استعلام می‌کنیم اگر سامانه وزارت بهداشت، نتیجه استعلام را مثبت اعلام کند، به مسافر پیامک داده شده و از او می‌خواهیم نسبت به استرداد بلیت خود اقدام کند و پول خود را بازپس بگیرد.

خریدهای خانوادگی برای کوپه‌های ۴ و ۶ نفره

موسوی در پاسخ به این پرسش که اگر خانوارها متقاضی خرید بلیت قطار باشند، چه اقدامی باید انجام دهند؟، افزود: با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مجاز هستیم همه ظرفیت کوپه‌های ۴ و ۶ نفره را در اختیار خانواده‌ها قرار دهیم؛ اما اگر غیر خانوار خریداری کند یا اینکه تعداد اعضای خانواده کمتر از ظرفیت کوپه باشد (مثلاً یک کوپه ۶ نفره را یک خانوار ۴ نفره خریداری کند)، سامانه فروش بلیت به طور اتوماتیک قفل می‌شود تا ظرفیت باقی مانده برای افراد دیگر به فروش نرود تا فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

در چه صورت قیمت بلیت افزایش می‌یابد؟

وی درباره سرشکن شدن هزینه بلیت سایر صندلی‌های خالی یک کوپه گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی ترابری، فقط در کوپه‌هایی که بخشی از ظرفیت کوپه و صندلی‌های خالی می‌ماند، ۲۵ درصد به رقم بلیت روزهای عادی افزوده می‌شود.