متولیان فرهنگی گیلان سالروز قیام

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان گفت: مسئولان و متولیان امور فرهنگی گیلان برای بزرگداشت میرزاکوچک جنگلی هیچ برنامه مشخص و مدونی ندارند.

به گزارش کلانشهر و به نقل از تسنیم، غلامرضا حسن‌پور اظهار داشت:‌ پرداختن به ابعاد نهضت جنگل و قیام میزاکوچک جنگلی سال‌ها است در گیلان مورد غفلت و بی‌مهری قرار گرفته به طوری که برای این ایام مهم مسئولان و متولیان امور فرهنگی استان هیچ برنامه خاصی ندارند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان با ابراز گله‌مندی از عملکرد متولیان فرهنگی استان بیان داشت: امسال تنها یک یادواره در مسجد سلیمانداراب شهر رشت توسط سپاه برگزار شد که اگر آن هم نبود بزرگداشت قیام میرزا کوچک جنگلی و شهادت این سردار بزرگ به کلی فراموشی سپرده می‌شد.

حسن‌پور به اجرای بازسازی قیام میرزا در پیاده راه فرهنگی شهر رشت نیز اشاره کرد و ابراز داشت: امسال و برای نخستین بار اجرای این نمایش خیابانی با شکل و شمایلی بسیار بهتر از گذشته و با سازماندهی مناسب به همت سازمان بسیج هنرمندان گیلان در قالب بازسازی قیام میرزا به نمایش درآمد.

وی استقبال مردم شهر رشت از این برنامه را بسیار زیاد اعلام کرد و افزود: بازسازی قیام میرزا کوچک جنگلی و یارانش که به حوادث و وقایع این نهضت از بدو شروع آن تا زمان شهادت میرزا کوچک پرداخته از 10 آذر ماه در شهر رشت آغاز شده و اجرای آن تا 16 آذر نیز ادامه پیدا می‌کند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان مهم‌ترین اهداف برگزاری این برنامه فرهنگی را برشمرد و گفت: زنده کردن قیام بزرگ میرزاکوچک جنگلی به ویژه برای نسل جوان‌ و تبیین نحوه زندگی و اهداف بزرگ جهادی این سردار بزرگ اسلام از مهم‌ترین اهداف برگزاری بازسازی قیام میرزاکوچک است.

حسن‌پور به بیانات مقام معظم رهبری که قیام میرزاکوچک جنگلی را مینیاتوری از انقلاب اسلامی خواندند اشاره کرد و اظهار داشت: میرزا یک شخصیت ملی است که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان با نام وی آشنایی دارند بنابراین جا دارد متولیان فرهنگی به این امر توجه بیشتری داشته باشند.

وی از اجرای بازسازی قیام میرزاکوچک جنگلی در شهرستان‌های لاهیجان و فومن خبر داد و ابراز داشت: با رایزنی‌ها و توافقاتی که انجام شده است امیدواریم مقدمات برگزاری این برنامه در دو شهرستان یاد شده نیز فراهم شود بنابراین زمان،‌ مکان و نحوه اجرای آن متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان ضرورت اهتمام و حمایت بیشتر مسئولان استان از اجرای برنامه‌هایی با محوریت قیام میرزا را متذکر شد و گفت: امیدواریم در سال‌های بعد شاهد برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های بیشتری با موضوع نهضت جنگل در گیلان و شهر رشت باشیم.

اشتراک گذاری:
برچسب‎ها : میرزاکوچک

نظر شما:

security code