۸۲۸ تن ماهی استخوانی امسال از دریای خزر صید شد

مدیرکل شیلات گیلان‌ با اشاره به صید بیش از ۸۲۸ تن ماهی استخوانی از دریای خزر گفت: صید انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش کلانشهر و به نقل از تسنیم، اسحاق شعبانی اظهار داشت:‌ با آغاز فصل صید و صیادی در دریای خزر و استان گیلان تاکنون بالغ بر 828 تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان صید شد که این مقدار صید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 102 درصد رشد داشته است.

مدیرکل شیلات گیلان ‌بیشترین گونه صید شده امسال را کفال ماهی اعلام کرد و بیان داشت:‌ از 15 مهر امسال صیادان گیلانی موفق به صید 828 تن انواع ماهیان استخوانی به ویژه کفال از بستر دریای خزر شده‌اند که این مقدار ماهی صید شده در حدود 410 تن بیشتر از سال گذشته بوده است.

شعبانی ارزش ریالی این مقدار ماهی صید شده توسط صیادان گیلانی را 327 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: شروع زود هنگام فصل ماهیگیری از بستر دریای خزر و در کنار آن شرایط مساعد جوی از مهم‌ترین دلایلی هستند که در افزایش صید امسال مؤثر واقع شده است.

‌وی با بیان اینکه به علت سرمای هوا و در راستای حمایت از صیادان فصل صید 5 روز زودتر در این استان آغاز شد ابراز داشت: از 828 تن ماهی صید شده امسال،‌ کفال با 433 تن و ماهی سفید با 380 تن بیشترین گونه‌هایی بودند که توسط صیادان گیلانی صید شده‌ است.

مدیرکل شیلات گیلان از تکثیر و رهاسازی 115 میلیون قطعه انواع ماهیان استخوانی و خاویاری در دریای خزر توسط شیلات گیلان خبر داد و عنوان کرد:‌ این نسبت بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی در مقایسه با سال 95 چیزی حدود 15 تا 20 در سال گذشته کاهش پیدا کرد.

شعبانی بازسازی ذخایر ماهیان دریای خزر را یکی از راهبردهای مهم شیلات جهت اقتصادی کردن و پایدار نگه‌داشتن شغل صیادان دانست و گفت:‌ تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی و خاویاری گیلان در سه نقطه این استان واقع در مرکز شهر صنعتی رشت،‌ سنگر و سیاهکل انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 4 هزار صیاد گیلانی عضو 51 تعاونی صید پره در آب‌های ساحلی دریای خزر از آستارا تا چابکسر ماهی استخوانی صید می‌کنند تصریح کرد: ماهی سفید، کفال، سیم و سوف بیشترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که توسط صیادان گیلانی صید می‌شوند.

اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code