شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی


۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۳:۲۳ | کد خبر: ۱۲۱۸ چاپ
شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی

سرپرست پلیس فتا استان گیلان با اشاره به حجم زیاد تبلیغات تورهای مسافرتی و رزرو هتل و مهانپذیر‌ها در فضای مجازی، به خصوص در شبکه‌های اجتماعی که افراد و اشخاص را تشویق به ثبت‌نام در این تورها می‌نمایند، هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، سرگرد ایرج پورمستمند در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب، اظهار کرد: با توجه به شروع تعطیلات نوروز و افزایش خرید بلیط‌های مسافرتی، احتمال سوء‌استفاده برخی افراد سودجوء وجود دارد.

این مقام انتظامی افزود: کلاهبرداران اینترنتی با روش‌های اغواء کننده نظیر تخفیفات ویژه و اعطای جوایز، تلاش می‌کنند، کاربران را به سایت‌های جعلی هدایت کرده و پس از سرقت اطلاعات حساب بانکی آنها، مبالغ بعضا زیادی را بصورت غیر‌مجاز از حساب شهروندان برداشت می‌کنند.

 

وی با اشاره به شباهت سایت‌های جعلی به سایت اصلی، به کابران توصیه کرد: همیشه نشانی سایت‌های اصلی و سایر سایت‌های مهم را شخصا در نوار نشانی یا آدرس‌بار برنامه مرورگر گوشی هوشمند یا رایانه خود تایپ کرده و از باز کردن لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف تبلیغ شده جدا خودداری کنید و در استفاده از پروتکل امن https دقت و حساسیت بیشتری داشته باشید.

سرگرد پورمستمند ادامه داد: یک از شگردهای مجرمان سایبری که می‌تواند بستر‌ساز سوء‌استفاده از شهروندان شود و معمولا در ایام تعطیلات از جمله تعطیلات نوروز مورد بهره‌برداری مجرمان قرار می‌گیرد رزرو هتل و تورهای مسافرتی و گردشگری است، که با وعده‌ها و تبلیغات گسترده و دروغین، مسافران نورزوی را ترغیب به رزرو و اقامت در بهترین هتل‌ها در داخل و خارج از کشور کرده و با این پوشش، اهداف شوم خود را محقق می‌کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: شهروندان برای تهیه بلیط به مراکز و سایت‌هایی که در پرتال و درگاه رسمی هریک از مراکز حمل و نقل عمومی مثل هواپیمایی کشوری، حمل و نقل ریلی و حمل و نقل جاده‌ای معرفی شده، مراجعه کرده و از خرید بلیط از سایت‌های واسط که بصورت غیرمجاز به فروش بلیط و بعضا گران‌تر از قیمت مصوب اقدام می‌کنند، خوداری کنید.

سرپرست پلیس فتا در پایان با اشاره به گستردگی اینگونه جرائم، از هموطنان خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، حتما از طریق سایت پلیس فتا به نشانیwww.cyberpolice.ir بخش گزارش مردمی اطلاع‌رسانی کنید تا در کنار هم آرامش و امنیت عمومی و روانی خود و همشهریان خویش را بیشتر از گذشته تامین کنیم. 

نظر شما:

security code