ایران اقدام انگلیس در قرار دادن نام حزب الله لبنان در لیست تروریستی را به شدت محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت شدید اقدام دولت انگلیس در قرار دادن حزب الله لبنان در لیست تروریستی، این کار دولت لندن را به معنای نادیده گرفتن عامدانه بخش وسیعی از مردم لبنان دانست.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت شدید اقدام دولت انگلیس در قرار دادن حزب الله لبنان در لیست تروریستی، گفت: اقدام دولت انگلیس در حالی صورت می‌گیرد که حزب الله در لبنان دارای پایگاه اجتماعی و مردمی بسیار گسترده‌ای است و همانند سایر احزاب این کشور، با شرکت در انتخابات و فعالیت‌های رسمی و قانونی کشور لبنان، از جمله انتخابات شهرداری‌ها و اتحادیه‌های شغلی و حرفه‌ای حضور فعال و سازنده دارد.

قاسمی گفت: حزب الله در حال حاضر نه تنها دارای چندین کرسی در پارلمان این کشور است بلکه در کابینه دولت لبنان نیز حضور دارد و به دلیل سابقه درخشان در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی لبنان در برابر اشغالگری و تجاوزهای رژیم صهیونیستی، مورد حمایت طیف گسترده‌ای از مردم لبنان و منطقه قرار دارد. این اقدام انگلیس به معنای نادیده گرفتن عامدانه بخش وسیعی از مردم لبنان و مشروعیت و جایگاه قانونی حزب الله در ساختار اداری و سیاسی لبنان است. به دولت انگلیس توصیه می‌کنیم برای درک واقعیت‌ها، میزان آرای حزب الله در انتخابات اخیر پارلمان و سایر فعالیت‌های انتخاباتی را بررسی کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه افزود: حزب‌الله که خود قربانی تروریسم تکفیری و صهیونیستی بوده و هست، علاوه بر نقش مثبت و مؤثری که در دهه‌های اخیر در حفظ تمامیت ارضی لبنان ایفا کرده، طی یک دهه اخیر یکی از ستون‌ها و ارکان اصلی مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی مانند داعش و شکست آنها در منطقه بوده است و قطعاً اقدام اشتباه دولت انگلیس نمی‌تواند این نقش و جایگاه را کمرنگ کند و تأثیری بر عزم و اراده و ایمان حزب الله و حامیان آن در ادامه راه مبارزه با تروریسم و صهیونیسم در منطقه نخواهد داشت.

قاسمی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حزب الله را نیرویی مشروع و قانونی می‌داند که در کمک به ثبات سیاسی و تأمین امنیت کشور خود نقش مؤثر و غیرقابل تردیدی ایفا می‌کند و قراردادن حزب الله در لیست تروریستی را اقدامی نادرست و غیرمسئولانه می‌داند که نه تنها کمکی به ثبات و امنیت لبنان نمی‌کند، بر خلاف حقوق بین الملل بخش وسیعی از مردم یک کشور مستقل و نماینده حقیقی آنها نادیده می‌گیرد.