آبتین حیدرزاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محیط‌های شلوغ بازار محیط بسیار مناسبی برای انتقال بیماری‌های تنفسی به‌ویژه کرونا است.

بازارها محیط مناسبی برای رشد و شیوع کرونا هستند

کلانشهر: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت عدم ضرورت در خرید از حضور در بازارها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: در صورت ضرورت می‌توانیم یک فرد از خانواده را برای خرید به بازار بفرستیم و  ترجیحاً این فرد در گروه سالمندان و افراد در معرض خطر نباشد. 

حیدرزاده عنوان داشت: رسم خانه تکانی در آستانه سال نو بسیار مرسوم است و برای کمک در این امر گاهی از افراد جوانتر خانواده‌ و یا شرکت‌های خدماتی استفاده می‌شود.

 وی افزود: این کار امسال اصلاً توصیه نمی‌شود زیرا افراد جوان می‌توانند ناقلان بدون علامت بیماری بوده و آن را به سالمندان و افراد بالای 60 سال و دارای فشار خون و دیابت انتقال دهند.

حیدرزاده تصریح کرد: افرادی که از شرکت‌ها برای خانه تکانی مراجعه می‌کنند نیز هر روز در منازل مختلف حضور دارند و احتمال مبتلا شدن، بی علامت بودن و انتقال بیماری توسط آن‌ها وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: در حال حاضر 310 بیمار در گیلان بستری بوده و 70 نفر در 24 ساعت گذشته به این آمار افزوده شده‌اند همچنین 70 بیمار نیز در بخش ICU بستری هستند.