عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران با ابراز تاسف نسبت به تفاوت گفتار و عملکرد برخی مسئولان ستاد ملی کرونا درباره سفرهای نوروزی اظهار کرد: از یک سو اعلام می شود قرار نیست کسی به سفر برود و از طرف دیگر همه امکانات سفر نوروزی و خرید بلیط برای مردم مهیا شده است.

سفرهای نوروزی دروازه ورود به پیک چهارم کرونا
کلانشهر: محمدرضا محبوب‌فر در یک برنامه رادیویی با اشاره به شیوع کووید 19 درسطح کشور، گفت: ورودی شهرهای شمالی و مقاصد گردشگری در جنوب کشور با ممنوعیت تردد روبرو است، اما دفاتر خدمات مسافرتی تبلیغات وسیعی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه الگوی ابتلا به کرونا خانوادگی شده است و کشور وضعیتی نگران کننده دارد، ادامه داد: از جمله راه های انتقال این بیماری ازدحام جمعیت و دورهمی های خانوادگی است و تصور می کنم سفرهای نوروزی دروازه ورود به پیک چهارم کرونا خواهد بود.

غلامرضا منتظری، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: هر بلیط نوروزی مجوزی برای ورودِ فرد به بیمارستان است که زمینه ساز مرگ و نابودی ما خواهد بود.

نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با تاکید بر پرهیز از سفرهای نوروزی، افزود: وقتی تمام شواهد و قرائن نشان می دهد که فرجام این حرکت آسیب های فراوانی برای ما درپی خواهد داشت، باید تصمیمی هوشمندانه بگیریم و به یک لذت زودگذر در سفر توجه نکنیم.

وی ادامه داد: فرهنگ پرهیز باید پیاده سازی شود و تصور کنیم مسئولان توصیه ای هم به ما نکرده اند در دوران کرونا این ما هستیم که تصمیم می گیریم فرصت زندگی مان ادامه پیدا کند و یا متوقف شود.

ما هم قبول داریم که مردم خسته اند و فقط نوروز را پیش رو دارند اما نمی توان صفر و صدی با مردم برخورد کرد.

منتظری در پایان با اعلام اینکه نسبت به اصل صفر هیچ موافقتی وجود ندارد اما می توان دورهمی های نوروزی را هم با یک مدل تعریف کرد، افزود: اگر به طور کلی راه را بر روی مردم ببندیم، حساسیت ها بیشتر می شود.