نتایج نهایی انتخابات کنست نشان داده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم به رغم ادعای اخیرش مبنی بر "پیروزی بزرگ" نتوانست اکثریت کافی برای تشکیل دولت جدید را به دست آورد و این به معنای تداوم بحران سیاسی در اراضی اشغالی است.

نتایج نهایی انتخابات کنست اعلام شد؛ شکست نتانیاهو در کسب اکثریت پارلمانی
کلانشهر: به نقل از المیادین، نتایج نهایی چهارمین انتخابات کنست که ظرف کمتر از دو سال برگزار شده حاکی از تداوم بن‌بست سیاسی در اراضی اشغالی است.

طبق نتایج نهایی، اردوگاه بنیامین نتانیاهو با ۵۲ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست و همچنین اردوگاه مخالف نتانیاهو با کسب ۵۶ کرسی قادر به تشکیل دولت آتی به تنهایی نیستند.

این گمانه‌زنی که پس از شمارش اولیه آرا انتخابات در شامگاه چهارشنبه ۲۳ مارس تقویت شده بود با اعلام نتیجه نهایی قطعیت یافت و بدین ترتیب بن بست سیاسی که سال گذشته پس از ائتلاف شکننده لیکود با آبی سفیدها برای تشکیل دولت به صورت موقت مرتفع شده بود، باز هم ادامه خواهد یافت و این شرایط آینده بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر را در صورت عدم موفقیت در تشکیل دولتی جدید به خطر خواهد انداخت.

تشکیل دولت تل آویو به حداقل ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست نیاز دارد.

طبق آنچه رسانه های اسرائیلی گزارش کردند، توزیع کرسی های احزاب در انتخابات به شرح زیر بود: لیکود ۳۰ کرسی ، یمینا ۷ کرسی، یش عتید ۱۷ ، شاس ۹ کرسی ، آبی و سفید ۸ کرسی  و احزاب کارگر ، یهودیت تورات و اسرائیل بیتنا هرکدام ۷ کرسی و صهیونیسم دینی، مرتس ، امید جدید و لیست مشترک نیز هرکدام ۶ کرسی و لیست متحد عربی ۴ کرسی کسب کردند.

براساس این نتایج اردوگاه نتانیاهو به دلیل عدم کسب اکثریت موفق به تشکیل دولت به تنهایی نیست.

در همین حال برخی تحلیل‌گران از احتمال همکاری احزاب میانه، راست و چپ تحت چارچوبی به نام «ائتلاف تغییر» و با مشارکت حزب «یش عتید»، «آبی و سفید»، «یمینا»، «کارگر»، «امید نو»، «اسرائیل بیتنا» و «مرتس» یاد می کنند که می‌تواند در مجموع ۵۸ کرسی را جمع‌آوری کرده و با جلب حمایت فهرست متحد عربی ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل دولت را از آن خود کند.

نتایج رسمی انتخابات کنست چهارشنبه آینده ۳۱ مارس طی مراسمی به صورت کامل به روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی ارائه و تشریح خواهد شد و وی ۷ روز برای مشاوره و تصمیم گیری فرصت دارد.

نظر شما:

security code