یک مقام ایرانی هشدار داده اگر آمریکا نتواند قبل از پایان توافق موقت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمتر از دو ماهی که مانده به توافق دست یابد، هیچ تضمینی وجود ندارد که بتواند دیگر با تهران به توافقی دست یابد.

هشدار مقام ایرانی: آمریکا تا پایان توافق موقت ایران و آژانس فرصت دارد

کلانشهر: خبرگزاری ژاپنی کیودونیوز به نقل از یک مقام ایرانی گزارش داد، براساس طرحی که تهران در یک نشست رسمی در 29 مارس در فرانکفورت پیشنهاد داد و سپس توسط تمامی طرف‌ها در جریان نشست کمیسیون مشترک مجازی در تاریخ 2 آوریل پذیرفته شد، ایالات متحده می‌بایست تمام تحریم‌های اعمالی، احیا و یا برچسب گذاری شده در زمان دولت ترامپ را بردارد.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+4 -شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان و با حضور معاون دبیرکل سرویس اقدامات خارجی اتحادیه‌ی اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ی این نشست- از روز سه‌شنبه در وین آغاز شد. در گفت‌وگوهای این نشست، شروط ایران برای بازگشت طرفین به تعهدات خود در برجام پس از لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها از سوی آمریکا و راستی‌آزمایی طرف ایرانی، بررسی می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران که پس از نقض تعهدات برجامی از سوی سه کشور اروپایی و خروج آمریکا از برجام، مطابق بندهای 26 و 36 برجام اقدام به کاهش تعهدات خود کرده بود، در این گفت‌وگوها تأکید دارد تا لغو عملی همه‌ی تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی، به تعهدات سابق بازنخواهد گشت.

این مقام ایرانی که خواسته هویتش افشاء نشود، هشدار داده است، اگر ایالات متحده نتواند قبل از پایان توافق موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در کمتر از دو ماهی که مانده است به توافق دست یابد، هیچ تضمینی وجود ندارد که بتواند دیگر به توافقی با تهران دست یابد.

وی به خبرگزاری ژاپنی گفته اگر آمریکا نتواند از این فرصت کوچک استفاده کند تمام طرف‌ها باید برای هفت‌ ماه منتظر بمانند تا دولت جدید در ایران آماده مذاکرات شود.

بنابر گفته این مقام ایرانی مخالفت‌ها با رفع تحریم‌های غیرهسته‌ای در واشنگتن به اصلی‌ترین مانع برای پیشبرد گفت‌وگوها تبدیل شده است.

در همین حال، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که ریاست هیات ایرانی در وین را به عهده دارد، به شبکه خبری پرس تی گفت: تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ویژه در حوزه غنی سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند. غنی‌سازی 20 درصد ما اکنون با سرعتی حتی فراتر از سرعتی که مجلس شورای اسلامی در قانون خودش پیش بینی کرده بود، پیش می رود و مواد غنی شده 20 درصد در حال تولید است.

وی تصریح کرد: این روند به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که توافقی به دست بیاید و بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم های خودش را بردارد و همانطور که بارها ذکر شده در یک مرحله همه تحریم ها باید برداشته شود.