اتصال رشت به آستارا اولویت دولت در گیلان است/آب دریا به همه ملت ایران تعلق دارد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اتصال راه آهن رشت به آستارا اولویت دولت در گیلان است، گفت: دولت آمادگی دارد با تأمین اعتبارات لازم و همچنین اراده کافی قرارگاه خاتم الانبیاء، این طرح تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: بر خلاف دیوارسازی‌ها، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن ضددیوار بوده، کوه‌ها را می‌شکافد راه‌ها و پل‌ها را می‌سازد و ملت‌ها را بهم متصل می‌کند و از طریق این راه‌آهن خلیج فارس به مدیترانه، دریای سیاه، اروپا و حتی آسیا وصل می‌شود. 

رئیس جمهور افزود: این راه‌آهن ۱۶۴ کیلومتری با اعتبار ۱۸۵۰ میلیارد تومان از خطوط راه‌آهن‌های زیبایی است که مردم کشور علاوه بر بهره‌مندی از مناظر زیبا و طبیعی در مسیر این خط آهن، می‌توانند رفت و آمد راحت‌تر برای سفر خود داشته باشند. 

 

دکتر روحانی با بیان اینکه از مزایای خط آستارا – آستارا افزایش حمل و نقل از حدود ۲۰ هزار تن به یک میلیون تن بوده است، گفت: اتصال راه‌آهن رشت به آستارا قول بسیار بزرگ برای گیلان و منطقه است و اتصال این راه‌آهن تنها یک راه ارتباطی و حمل و نقل نبوده، بلکه نماد تمدن بزرگ و اتصال این تمدن‌ها به یکدیگر است. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اتصال راه آهن رشت به آستارا اولویت دولت در گیلان است، گفت:‌ از طریق این خط آهن شاخه‌ای به انزلی و کاسپین وصل می‌شود و وزیر راه قول داد تا سال ۱۳۹۹ بخش کاسپین اجرایی شده و دولت آمادگی دارد با تأمین اعتبارات لازم و همچنین اراده کافی قرارگاه خاتم الانبیاء، این طرح تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد. 

دکتر روحانی تأکید کرد: طرح‌های دولت تدبیر و امید برای استان گیلان در بخش‌های کشاورزی، گردشگری، فرهنگی و صنعت با توجه به شرایط تحریمی، بسیار جالب توجه و دلگرم کننده بود و امیدواریم منجر به سازندگی، اشتغال، و تولید برای جوانان و کشور شود. 

تاکید رئیس جمهوری برای مهار آب باران در گیلان

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر برنامه‌های دولت برای رساندن آب دریای خزر به فلات مرکزی و همچنین ملاحظات محیط زیستی این طرح، تأکید کرد: یکی از راه‌های تأمین آب برای داخل کشور شیرین‌سازی از طریق منابع آبی دریا است و الان شاهد هستیم که حتی استان‌های شمالی از جمله گلستان نیز نیازمند آب شیرین هستند و همچنین گیلان با وجود بارندگی‌های زیاد مجبور است برای تأمین آب از سایر استان‌ها کمک بگیرد. 

دکتر روحانی افزود: این قابل قبول نیست و باید از طریق سدسازی آب‌ها مهار شود تا علاوه بر تأمین آب این استان به سایر استان‌های همجوار نیز آب بفرستد. 

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید از آب‌های خلیج فارس و دریای عمان برای تأمین آب فلات مرکزی ایران استفاده کرد، چرا که این آب برای خداوند و همه ملت ایران است، گفت: محیط زیست، علم و دانش است و با شعار پیش نمی‌رود، الان همه کشورهای جنوبی خلیج فارس، از منبع آبی این دریا استفاده می‌کنند و فردی مسایل محیط زیستی را مطرح نمی‌کند اما در داخل ایران زمانی که دولت برای تأمین آب مورد نیاز کشور، این منبع آبی را مطرح می‌نماید، در داخل عده‌ای مسایل محیط زیستی را به میان می‌کشند. 

دکتر روحانی تأکید کرد: مسایل محیط زیستی همواره باید رعایت شود و سازمان محیط زیست در نهایت در خصوص این طرح‌های کلان کشوری نظر دهد و الان سازمان محیط زیست با همکاری دانشگاه‌ها، طرح‌های علمی مهمی برای تالاب‌های کشور و گیلان در دست پیگیری دارد. باید علاوه بر رعایت مسایل محیط زیستی خود تحریمی نداشته باشیم. 

اختصاص اعتبار 20 میلیارد تومانی جهت رونق طرح‌های ابریشم

دکتر روحانی در خصوص خرید تضمینی محصولات چای و ابریشم در استان گیلان، تأکید کرد: چای از محصولات مهم و ارزشمند گیلان است که ذائقه بسیاری از مردم ایران با چای خوش عطر این منطقه بهره‌مند می‌شود و هیچ چایی در جهان به پای چای ایرانی در عطر و طعم نمی‌رسد و دولت حمایت های خود را در تولید چای ادامه خواهد داد. 

رئیس جمهور درباره تولید محصول ابریشم در استان گیلان افزود: با همکاری سایر کشورها در صدد هستیم رونق سابق تولید این محصول در گیلان ادامه پیدا کند و همچنین اعتبار ویژه ۲۰ میلیارد تومانی برای طرح‌های ابریشم استان گیلان در نظر گرفته‌ایم. 

اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومنی جهت ساماندهی پسماند شمال کشور

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبین بر برنامه دولت برای مشکلات تالاب‌ها و پسماندهای استان گیلان چیست، گفت: برای مشکل پسماند این استان، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که البته کافی نیست اما شروع خوبی است و در تهران نیز برای حضور و تشویق بخش خصوصی برای تبدیل پسماندها به کود و برق، بحث و بررسی‌ها انجام شده است. 

رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ جدید سازمان محیط زیست در تالاب انزلی، ادامه داد: الان بسیاری از دانشگاه های خارجی نیز حاضر به خرید این طرح شدند که در مدت زمان کمی امید داریم در بخش از تالاب انزلی و سایر تالاب‌ها انجام پذیرد. 

دکتر روحانی در خصوص پسماندهای رودخانه‌های رشت، تصریح کرد: باید طرح فاضلاب در این شهر اجرایی شود تا زیبایی‌ها به این رودخانه‌ها بازگردد. 

تاکید واگذاری پست‌های مهم در سطوح بالا به جوانان

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های دولت برای جذب و حضور زنان و جوانان در پست‌های عالی دولتی و مدیریتی تأکید کرد: حضور جوانان و زنان در پست‌های مدیریتی از شعارهای دولت تدبیر و امید بوده و همواره در دولت تأکید داشتم که باید در وزارتخانه‌ها و در سطوح بالا از حضور جوانان و زنان استفاده شود و این سیاست دنبال خواهد شد. 

دکتر روحانی با اشاره به واگذاری پست‌های مهم در سطوح بالا به جوانان در ابتدای انقلاب اسلامی و همچنین اهمیت انتقال تجارب به نسل جوان کنونی ادامه داد: ممکن است، جوانی پایان یک امری را در نظر نگیرد، اما باید به این جوان کمک شود و این امر مانعی برای حضور جوانان در پست‌های مدیریتی نگردد. 

رئیس جمهور با اشاره به انتخاب دو سفیر زن در دولت تدبیر و امید در سایر کشورها، تصریح کرد: به وزیر خارجه با قاطعیت اعلام کرده‌ام که این سیاست باید ادامه یابد. 

دکتر روحانی تأکید کرد: در کلیت قدرت و خلاقیت زنان و مردان یکی هستند و نباید به آنچه خداوند به عنوان نعمت در اختیار ما قرار داده است، ظلم کنیم، چرا که اصل شایسته‌سالاری و نه جنسیت، قومیت و مذهب است. 

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ورزشگاه‌های نیمه کاره در حال ساخت استان گیلان از جمله تختی بندرانزلی و استادیوم رشت، ادامه داد: طبق اعلام وزیر ورزش، طرح‌‌های ورزشی این دولت تا پایان کار نهایی خواهد شد.