علائم سردرد کرونایی را بشناسید


۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۹:۲۷ | کد خبر: ۱۳۶۴۰ چاپ

سردرد یکی از مهم‌ترین علائم بسیاری از عفونت‌های ویروسی، سرماخوردگی، سینوزیت و آلرژی است؛ علاوه بر این یکی از علائم اصلی عفونت کرونا هم به شمار می‌رود.

علائم سردرد کرونایی را بشناسید
کلانشهر: مطالعه جدیدی که روی ۳ هزار و ۱۹۶ مبتلا به بیماری‌های مختلف و ۲۶۲ بیمار مبتلا به کرونا به همراه سردرد انجام شده، علائم خاصی از سردرد مرتبط با ویروس کرونا را شناسایی کرده است که در این گزارش با آن آشنا می‌شویم.

سردردی که بیش از ۷۲ ساعت طول می‌کشد
برای بیش از ۱۰ درصد از بیماران مورد مطالعه، سردردی که بیش از ۷۲ ساعت طول کشید نشانه ابتلا به ویروس کرونا بود.علت این بود که سردرد‌های ناشی از بیماری‌های دیگر به ندرت برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌کنند و معمولاً در مدت زمان کوتاهی فروکش می‌کنند.

گرفتگی‌های دستگاه گوارش همراه با سردرد
در حالی که سردرد معمولی به ندرت تعادل روده را مختل می‌کند، اما در موارد عفونت با ویروس کرونا، سردرد با علائم دیگری از جمله از دست دادن حس بویایی و چشایی همراه است و باعث مشکلات گوارشی مانند گرفتگی عضلات، حالت تهوع، خستگی و کاهش اشتها می‌شود.

قرص‌های مسکن، سردرد را تسکین نمی‌دهد

سردرد به دلیل التهاب ایجاد می‌شود. مسکن‌ها و دارو‌ها معمولاً به تسکین درد و تسکین علائم کمک می‌کنند. با این حال، در صورت ابتلا به ویروس کرونا، دارو‌های مسکن، آنچنان تسکینی در افراد علائم دار ایجاد نمی‌کند. این به نوبه خود ممکن است یک نشانه هشدار دهنده در مورد ابتلا به کرونا باشد.

تفاوت سردرد ناشی از کرونا و سردرد‌های دیگر چیست؟
اگر مشکوک به کرونا هستید، بررسی کنید که آیا احساس «ضربان» در سر خود دارید. کارشناسان می‌گویند ممکن است سردرد ناشی از ابتلا به کرونا بسیار شدید باشد که این عارضه تمرکز روی کار را دشوار می‌کند و منجر به احساس سرگیجه می‌شود. درد شدید و سردرد می‌تواند نشانه اولیه حمله ویروس به اندام‌های حیاتی از جمله سیستم عصبی باشد.

طبق مطالعات انجام شده، مردان دو برابر بیشتر از زنان دچار سردرد ناشی از ویروس کرونا می‌شوند.