آگاهی جامعه جز با توجه به کتاب و کتابخوانی میسر نمی شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان بر ضرورت تکمیل پروژه های در دست احداث مجموعه کتابخانه ها، خصوصا کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال1400تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، ارسلان زارع معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان در دیدار با پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان که امروز در استانداری گیلان برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از اقدامات مثبت و سازنده مجموعه کتابخانه های عمومی گفت: به دلیل علاقمندی به مقوله کتاب و کتابخوانی، کلیه فعالیت های این مجموعه را بخوبی رصد کردم و از مشکلات و مسائل آن آگاه هستم.

وی کتابخانه های عمومی را مراکز ترویج دانش و آگاهی برای عموم مردم عنوان کرد و با بیان اینکه دانایی و آگاهی جامعه جز با توجه به کتاب و کتابخوانی میسر نمی شود، از تجربه کشورهای پیشرو در این حوزه به عنوان الگوی مناسب برای پیشرفت و توسعه علمی و فرهنگی در کشور یاد کرد.

 

معاون استاندار گیلان به فرهنگ دیرینه ایران زمین در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و علمی نیز اشاره کرد و گفت: اگر خواهان پیشرفت در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری هستیم می بایست با تکیه بر دانایی گام برداریم.

وی همچنین استان گیلان را دارای پیشینه غنی فرهنگی با وجود عالمان بسیار گرانقدر دانست و گفت: گیلانیان با وجود چنین ظرفیت های مهمی باید جایگاه بسیار بالاتری در کشور داشته باشند.

زارع بر ضرورت تدوین برنامه مدون توسعه محور و نیز تشکیل منظم جلسات انجمن برای رفع مشکلات و موانع تاکید کرد و از مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خواست در گزارشی نیازمندی های مجموعه را عنوان و در نخستین جلسه انجمن استان مطرح کند.

وی بر ضرورت تکمیل پروژه های در دست احداث مجموعه کتابخانه ها، مخصوصا کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال1400تاکید کرد.

پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ادامه این دیدار با برشمردن اقدامات ویژه مجموعه کتابخانه ها در سال گذشته یکی از مهمترین ظرفیت های آن را جوان بودن میانگین سنی کارکنان و نیز استفاده از بانوان در بخش اعظمی از این مجموعه عنوان کرد.

وی با بیان اینکه امروز در گیلان112باب کتابخانه عمومی نهادی، مشارکتی و روستایی به مردم استان خدمات رسانی می کنند گفت: پس از تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور کلیه اقدامات انجام شده در کتابخانه ها با محوریت تبدیل این مکان فرهنگی به پاتوق دوستداران کتاب و ارتباط دوسویه با عموم مردم شد و در این زمینه برنامه های بسیاری نظیر دوره های آموزشی، نشست های مختلف کتابخوانی، انجمن و کانون های ادبی و نیز نشست های علمی و ایجاد بخش های مستقل کودک در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین به منابع درآمدی ناپایدار این مجموعه نیز اشاره و سهم نیم درصدی کتابخانه ها از محل درآمدهای هفتگانه شهرداری ها را تنها منبع هزینه کرد عنوان کرد.

کرمی همچنین عدم تحقق درآمدهای کتابخانه ها از این محل را موجب وقفه در فعالیت های فرهنگی دانست.

وی ضمن ارائه گزارش از روند پیشرفت پروژه های در دست احداث خاطرنشان کرد: کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگترین کتابخانه مرکزی شمال کشور در صورت تکمیل بخش بسیار زیادی از مشکلات در حوزه مطالعاتی مردم را برطرف می کند.

 کرمی همچنین اظهار امیدواری کرد با رویکرد جدید مسئولین استانی در خصوص تکمیل پروژه های نیمه تمام استان، شاهد اتمام ساخت کتابخانه مرکزی رشت در آینده ای نزدیک باشیم. 

نظر شما:

security code