سفری خاطره انگیز در اقامتگاه های بوم گردی گیلان

استان گیلان به دلیل دارا بودن مواهب طبیعی الهی همچون دریا، تالاب ها و جنگل و همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوان هرساله در ایام سفرهای نوروزی و تابستانی پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری از سراسر کشور است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، اقامتگاه های بوم گردی برای پذیرایی از بوم گردان و البته سایر مسافران علاقمند به حفظ ویژگی های محیط ساخته می شوند. در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد آید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شود.

این اقامتگاه ها معمولا توسط افراد محلی اداره می شوند تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند. تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتی غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شوند. توسعه پایدار گردشگری، احیای ارزش های سنتی و بومی، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفظ محیط زیست از فرصت هایی هستند که اقامتگاه های بوم گردی در اختیار جوامع می گذارند. این یک راه خوب برای به راه انداختن یک کسب و کار کوچک خانوادگی به شمار می آید.

 

اقامتگاه های بوم گردی صرفا جایی برای اقامت نیستند و همین موجب تمایز آنها از هتل ها و مهمانسراها می شود. این اقامتگاه ها خود می توانند به عنوان جاذبه، گردشگران را به سوی خود بکشانند؛ کسانی که می خواهند ساعاتی را دور از محل زندگی شان بگذرانند و در فرهنگ جامعه میزبان غرق شوند، چیزهای جدید یاد بگیرند و انرژی لازم برای ادامه فعالیت های شان را کسب کنند.

اقامتگاه بوم گردی گیل گمش – رشت

اقامتگاه بوم گردی گیل گمش در روستای فرارود، 300 کیلومتری جاده تهران- رشت در مجاورت قله درفک قرار گرفته است . از امکانات تفریحی این طبیعت زیبا میتوان به پیاده روی در جنگل، تنور برای پخت نان و شب نشینی کنار آتش اشاره کرد که آرامش خاصی را برای مسافران به همراه می آورد. اقامتگاه بوم گردی گیل گمش دارای 9 باب اتاق و ظرفیت ارائه خدمات و پذیرایی از 50 گردشگر را دارد. سرویس بهداشتی و حمام بین تمامی اتاق ها مشترک است.پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، راهنمای تور و پارکینک غیر مسقف از سایر امکانات این اقامتگاه هستند.

از جمله غذاهای قابل ارائه و سرو در اقامتگاه می توان به پلو کباب ترش، پلو کباب (چنجه)، پلو سفید با ماهی کبابی، پلو جوجه ترش، پلو جوجه کباب، پلو باقالا قاتوق، میرزا قاسمی با نان محلی، پلو میرزا قاسمی و سالاد روستایی اشاره کرد.

جاذبه های گرشگری منطقه 

همچنین مسئولین این اقامتگاه برای گشت و گذار در این منطقه و طبیعت گردی امکانات لازم را تدارک دیده است که گردشگران بدون هیچ مشکلی از مناطق زیبای اطراف این اقامتگاه بازدید نمایند. آتشفشان درفک، امام زاده هاشم، رودخانه سفید رود، چشمه آبگرم ماست خور، سد منجیل، سروهرزویل، غار چشمه باد، تالاب سیاهرود از جاذبه های گردشگری نزدیک به این اقامتگاه است.

آدرس اقامتگاه، امامزاده هاشم نرسیده به رشت می باشد. درادامه راه از امامزاده هاشم، مسیر شامل جاده فرعی می باشد که 4 کیلومتر ابتدا آسفالت و 6 کیلومتر بعدی جاده خاکی شوسه است.

اقامتگاه بوم گردی چی چی نی - لشت نشا

اقامتگاه بوم گردی چی چی نی در شهر لشت نشا در استان گیلان واقع شده است . درباره اقامتگاه خانه بومی چی چی نی در زمینی به مساحت 3 هکتار در کنار جنگل های سرسبز و شالیزارهای برنج به سبک سنتی خانه های گیلکی با چوب و سنگ و کاهگل ساخته شده است. این اقامتگاه بومی حدود 80 سال قدمت داشته و دارای 2 طبقه است.

خانه بومی چی چی نی در زمینی به مساحت 3 هکتار در کنار جنگل های سرسبز و شالیزارهای برنج به سبک سنتی خانه های گیلکی با چوب و سنگ و کاهگل ساخته شده است. این اقامتگاه بومی حدود 80 سال قدمت داشته و دارای 2 طبقه است.

گردشگران و طبیعت گردان با اقامت در این بوم گردی می توانند طعم لذیذ غذاهای شمالی را بچشند و همچنین از جاذبه های گردشگری همچون  شیطان کوه لاهیجان، منطقه آزاد انزلی و پارک ملی بوجاق کیاشهر دیدن کنند.

شهر سرسبز لشت نشا  با دارا بودن آب و هوای مرطوب محل مناسبی برای رویش انواع گیاهان است، این شهر از شمال به دریای خزر منتهی می شود که همین امر باعث رشد صنعت اکوتوریسم این منطقه شده است و رودخانه اشمک که از وسط شهر می گذرد چشم اندازی زیبا به این شهر بخشیده است.

همچنین وجود آثار تاریخی فراوان نشان از قدمت هزارساله این شهر است. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر می توان به ساحل سفیدرود، دریای خزر، جنگل های زیبا و دشت های سرسبز، مسجد جامع جورشر، بازار قدیمی و حمام تاریخی علی آباد اشاره کرد.

اقامتگاه بوم گردی کلبه چوبی فوشه – فومن

این اقامتگاه چوبی زیبا در بلندای تپه ای قرار دارد که باعث مشرف شدن آن به تمام روستای فوشه و داشتن چشم انداز هایی فوق العاده دیدنی و لذت بخش، شده است. ایوان های مشرف به جنگل های سرسبز و انبوه روستا از دیدنی های این کلبه ی چوبی می باشد که در کنار دیگر زیبایی های آن گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند تا روز ها و ساعاتی را در این کلبه ی چوبی با حس و حال روستایی و در دل طبیعت به آرامش و به دور از زندگی شهری و هیاهوی آن سپری کرده و نفسی تازه کنند. این اقامتگاه بوم گردی دارای مساحتی به وسعت 4 هزار مترمربع و زیر بنایی 200 متری می باشد که در دو طبقه بنا شده است.

اقامتگاه بوم گردی کلبه چوبی فوشه 5 کیلومتری قلعه رودخان در شهرستان فومن استان گیلان واقع شده است که در میان جنگل قرار گرفته و فقط با ماشین کمک دار (ماشین های آفرود، پاترول و ...) می توان تا نزدیکی اقامتگاه رفت در غیر این صورت باید ماشین خود را در پارکینگی که در فاصله 400 متری از اقامتگاه تعبیه شده است پارک نمایند و حدود 15 دقیقه پیاده روی کنید. همچنین به درخواست گردشگران یک ماشین از طرف اقامتگاه برای رفت و آمد آنها وجود دارد، صاحبان خونگرم این کلبه ی چوبی حیوانات خود را نیز برای حمل وسایل گردشگران آماده کرده اند و می توان از آن ها برای حمل و جا به جایی وسایل و بار های خود استفاده کنید.

این اقامتگاه چوبی زیبا در بلندای تپه ای قرار دارد که باعث مشرف شدن آن به تمام روستای فوشه و داشتن چشم انداز هایی فوق العاده دیدنی و لذت بخش، شده است.

ایوان های مشرف به جنگل های سرسبز و انبوه روستا از دیدنی های این کلبه ی چوبی می باشد که در کنار دیگر زیبایی های آن گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند تا روز ها و ساعاتی را در این کلبه ی چوبی با حس و حال روستایی و در دل طبیعت به آرامش و به دور از زندگی شهری و هیاهوی آن سپری کرده و نفسی تازه کنند.

از امکانات ارائه شده در این خانه ی چوبی می توان آشپزخانه جهت پخت و پز گردشگران، آبگرم کن، سیستم های گرمایشی شامل بخاری هیزمی، برقی و کرسی، حمام و سرویس بهداشتی مسترک، را نام برد.

همچنین گردشگران با اقامت در اقامتگاه بوم گردی کلبه چوبی فوشه می توانند در پخت نان تنوری، دام داری، کشاورزی و دیگر کارای روستایی شرکت کنند و اقامتی به یاد ماندنی برای خود به جای گذارند.

از دیگر نکات لذت بخش در این کلبه امکان سفارش غذای محلی و گیلانی در صورت با هماهنگی قبلی با صاحبان این خانه است. تجربه ی پشیدم طعم و عظر غذاهای لذیذ شمالی مانند باقلاقاتق، میرزا قاسمی، ترشی تره، کباب و مرغ ترش، سیر قلیه، فسنجان رشتی و انار آویج یا سنگه خورش، همیشه بخش به یاد ماندنی و خاطره انگیر اقامت در این خانه ی چوبی زیبا برای گردشگران آن بوده است.

همچنین اقامت برای کودکان کمتر از 12 سال در این اقامتگاه رایگان می باشد.

اقامتگاه بوم گردی خوش نشین – رودبار

اقامتگاه بوم گردی خوش نشین در روستای بالابرانگور رودبار و در منطقه ی فرارود واقع شده است. این روستا در دل جنگل های هیرکانی و در منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی خنک قرار دارد .خانه های موجود در روستا همگی از جنش کاهگل و چوب بوده و ایوان با صفایی رو به کوهستان های سرسبز دارند.

روستای بالابراگور 

این روستای زیبا در دل جنگل های هیرکانی و در منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی خنک قرار دارد. خانه های بومی روستا همگی از جنس کاهگل و چوب بوده و ایوان با صفایی رو به کوهستان های سرسبز دارند.

از دیدنی ها و زیبایی های این روستا رودخانه فرارود است که در حاشیه مزارع و زمین های کشاورزی این روستا جریان دارد. علاوه بر آن آبشارها و جنگل های زیبای آن منطقه از جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی این روستا هستند.

گردشگران با قدم زدن در کوچه های این روستای زیبا به دور از هیاهوی شهر آرامشی وصف نشدنی را تجربه خواهند کرد.

پذیرش کودکان زیر 3 سال در این مکان رایگان می باشد.

اقامتگاه بوم گردی تلارخانه بردبار – رشت 

اقامتگاه بوم گردی تلار خانه بردبار در روستای مرزدشت شهر خمام استان گیلان واقع شده است. خمام در 7 کیلومتری رشت و بین دو شهر بزرگ و توریستی رشت و بندرانزلی قرار گرفته. بنای این اقامتگاه دو طبقه است که طبقه اول آن فروشگاهی برای فروش صنایع دستی و حصیری و همچنین لباس های محلی می باشد، طبقه دوم آن هم برای پذیرایی از توریست های داخلی و خارجی آماده شده است.

انواع غذاهای محلی و نان محلی در این اقامتگاه برای گردشگران فراهم می شود از آنجایی که این اقامتگاه در روستا واقع شده است انواع حیوانات خانگی در گوشه و کنار آن دیده می شود و تمامی خوراکی ها و غذاهای طبخ شده با مواد کاملا محلی و ارگانیک می باشد. اقامتگاه تلارخانه بردبار از جاذبه های طبیعت گردی متفاوت و خاص مناطق شمالی کشور است و برای کسانی که می خواهند تجربه ای متفاوت از سفر به شمال داشته باشند بسیار مناسب است.

شهر خمام نزدیک ترین شهر به رشت مرکز استان گیلان می باشد و به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای خزر و تالاب انزلی از آب و هوای بسیار خوب و مطلوب و معتدلی برخوردار است. از جمله اماکن دیدنی این شهر می توان به  مرداب دهنه سرشیجان، ساحل دریایی جفرودبالا، عمارت تاریخی چوکام، آلاچیق درختی دهنه سر، بقعه امام زاده حسن خمام اشاره کرد که همه ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران می باشد. اقامت برای کودکان کمتر از 8 سال رایگان است.

هتل سنتی نمازی ( فریدون ) – ماسوله 

هتل سنتی نمازی در مشهور ترین روستای پلکانی ایران، یعنی روستای توریستی و گردشگری ماسوله واقع شده است. این روستا در جنوب غربی گیلان و در 35 کیلومتری شهر فومن قرار گرفته و آب و هوایی خنک دارد. در این روستا، سقف هر خانه، حیاط خانه ی دیگری را تشکیل می دهد و به منظور حفظ معماری سنتی، میراث فرهنگی مجوز ساخت خانه های مدرن را صادر نمی کند. همچنین به دلیل پلکانی بودن این روستا، امکان عبور و مرود با خودرو وجود ندارد و مسافرانی که هتل سنتی نمازی را رزرو می کنند می بایست مسیری را پیاده تا محل اقامتگاه طی کنند.

جاذبه های گردشگری ماسوله

آبشار کوشم که در ارتفاعات جنگل های اطراف ماسوله واقع شه، مسیر بسیار مناسبی برای افراد علاقه مند به کوهنوردی دارد.

قله ماسوله داغ نیز یکی از قله های زیبا با مسیری جذاب و پر فراز و نشیب برای علاقه مندان به کوهنوردی ست و طرفداران بسیاری دارد.

در موزه مردم شناسی ماسوله که قدمت اشیاء آن به چند صد سال می رسد، انواع ابزارآلات کشاورزی، وسایل جنگی، انواع سفال، اشیا قیمتی و اشیاء کاغذی و شیشه ای نگهداری می شود.

بازار سنتی ماسوله نیز یکی از جداب ترین جاذبه های این روستاست که در آن صنایع دستی و سوقات ماسوله به فروش می رسد.