۵ مزیت اهدای خون که باید آنها را دانست


۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۰۹:۴۰ | کد خبر: ۱۴۲۳۲ چاپ

بسیاری از اوقات می‌توان جان بیمارانی را که در آستانه مرگ قرار دارند، با اهدای خون نجات داد؛ اما دانستن این موضوع نیز حائز اهمیت است که اهدای خون نه تنها به نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند بلکه فواید سلامتی خاصی نیز برای فرد اهداکننده دارد.

۵ مزیت اهدای خون که باید آنها را دانست

کلانشهر: به گزارش پایگاه اینترنتی ایندین اکسپرس، هر ساله، روز جهانی اهدای خون همه ساله در روز ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) گرامی داشته می شود؛ هدف از گرامیداشت این روز افزایش آگاهی مردم در خصوص نیاز به اهدای منظم خون است تا بتوان موجودی خون سالم و محصولات آن را برای بیماران نیازمند افزایش داد. این روز همچنین موقعیتی برای سپاسگزاری از اهداکنندگانی است که داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی خون خود را برای نجات زندگی افراد اهدا می کنند.

 

 

بزرگداشت این روز همچنین می تواند موجب تشویق افراد دیگری شود که به منظور داوطلب شدن برای اهدای خون خود مردد هستند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تزریق خون بالقوه می تواند جان چند نفر را نجات دهد، اما بسیاری از اوقات بیمارانی که نیاز به تزریق خون دارند، به راحتی به خون ایمن و سالم دسترسی ندارند.

 

بسیاری از اوقات بیماران مبتلا به بیماری های خطراناک را می توان با اهدای خون نجات داد اما همچنین باید به این موضوع نیز واقف بود که اهدای خون نه تنها به نجات جان انسان کمک می کند ، بلکه دارای مزایای سلامتی خاصی نیز برای فرد اهدا کننده است. در این گزارش به پنج فایده اهدای خون برای فرد اهدا کننده اشاره می شود.

 

کاهش وزن

اهدای خون به موقع به کاهش وزن کمک می کند و موجب بهبود تناسب اندام در بزرگسالان می شود. به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا ، اهدای یک پیمانه خون یعنی ۴۵۰ میلی لیتر به بدن کمک می کند تا حدود ۶۵۰ کالری بسوزاند .اما نباید اهدای خون را به عنوان یک برنامه کاهش وزن تصور و یا تشویق کرد. مشاوره با پزشک قبل از اهدای خون برای جلوگیری از هرگونه مشکل سلامتی ضروری است.

 

پیشگیری از هموکروماتوز

اهدای خون می تواند خطر ابتلا به هموکروماتوز را کاهش دهد و یا از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند؛ هموکروماتوز، وضعیتی است که بر اثر ابتلا به آن جذب آهن بیش از حد توسط بدن صورت می گیرد. اهدای منظم خون ممکن است باعث کاهش اضافه بار آهن در خون شود ، از این رو اهدای خون برای افراد مبتلا به هموکروماتوز مفید است.با این حال ، اطمینان از رعایت استانداردهای اجباری معیارهای صلاحیت اهدای خون، توسط اهدا کننده مبتلا به هموکروماتوز ضروری است.

 

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

 اهدای منظم خون با کنترل سطح آهن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. تجمع زیاد آهن در بدن می تواند باعث آسیب اکسیداتیو شود که ثابت شده عامل اصلی تسریع پیری، سکته های قلبی ، مغزی و غیره است.

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان

وجود سطح بالای آهن در بدن، در واقع پیش زمینه ای برای ابتلا به سرطان است. با اهدای خون می توان سطح سالم آهن را در بدن حفظ کرد و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.

 

تقویت تولید سلول‌های جدید خونی

اهدای خون موجب تحریک تولید سلول های جدید خونی می شود. بطوریکه پس از اهدای خون، بدن طی ۴۸ ساعت با کمک مغز استخوان فعالیت می کند تا میزان خون اهدا شده را جبران کند. گلبول های جدید خونی تولید می شود و تمام گلبول های قرمز از دست رفته در مدت زمان ۳۰ تا ۶۰ روز جایگزین می شوند. از این رو ، اهدای خون به حفظ سلامتی انسان کمک می کند.