پرورش سه هزار قطعه شترمرغ در گیلان


۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۵۹ | کد خبر: ۱۴۳۱ چاپ
پرورش سه هزار قطعه شترمرغ در گیلان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: حدود سه هزار قطعه شتر مرغ در 100 واحد کوچک بدون مجوز و بطور متفرقه پرورش داده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، میرحجت علی‌اکبر‌نژاد با بیان اینکه سهم گیلان به لحاظ تعداد شترمرغ در کشور ناچیز است، گفت: اما رعایت استانداردهای فنی پرورش و آب و هوای خوب باعث شده است هم دوره پرورش این پرنده در این استان کوتاه‌تر شود و هم هزینه‌های تولید با استفاده از برخی گیاهان چون آزولا پایین‌تر بیاید.

وی افزود: در حال حاضر 700 قطعه شترمرغ مولد و پرواری در 9 مزرعه در شهرستان‌های رضوانشهر، تالش، رودبار، ماسال، فومن، لاهیجان و رشت پرورش داده می‌شود.

 

 علی‌اکبر‌نژاد ادامه داد: البته آمار این پرنده در گیلان بیش از اینها است و آنطور که از شواهد بر می‌آید حدود سه هزار قطعه شتر مرغ در 100 واحد کوچک بدون مجوز و بطور متفرقه پرورش داده می‌شود که در آمارهای تولید نمی گنجد.

وی با بیان اینکه صنعت پرورش شترمرغ در گیلان تاکنون برای 150 نفر مستقیم و 600 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده افزود: تعداد زیادی هم تفننی و به عنوان شغل جانبی به این کار مشغولند.   

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه ارزش شترمرغ فقط به گوشت و تخم آن خلاصه نمی‌شود، گفت: این پرنده بزرگ هیچ دورریزی ندارد و از پر، پوکه تخم، پوست، چربی و روغن آن در صنایع دستی، کیف و کفش و پزشکی هم استفاده می‌شود.    

نظر شما:

security code