مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از حادثه درگیری ۲ جوان روستایی با یک قلاده پلنگ در منطقه شکار ممنوع ژرف و ورود صدمات جدی به این گونه ارزرشمند از سوی متخلفان خبر داد.

بازداشت ۲ جوان به جرم حمله به پلنگ/ پلنگ در یک قدمی مرگ

کلانشهر: تورج همتی در تشریح این خبر گفت: شب گذشته با مراجعه ۲ نفر از اهالی روستای نسر تربت‌حیدریه به شبکه بهداشت و درمان روستا که آثار زخم ناشی از حمله حیوان بر بدن داشتند، موضوع به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان اطلاع‌رسانی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: پس از دریافت خبر بلافاصله یگان حفاظت محیط زیست برای بررسی موضوع به محل اعزام و به رغم انکار دو متخلف و با بررسی آثار جرح و زخم روی بدن آنان، محرز شد که این دو جوان با یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای نسر درگیر شده و حیوان را به طرز فجیعی مورد حمله قرار داده‌اند.

 

همتی افزود: محیط‌بانان بلافاصله با شناسایی محل درگیری، پلنگ ۲ ساله زخمی را درحالی‌که رمقی برایش نمانده بود برای اقدامات درمانی اولیه از سوی دامپزشک معتمد به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان منتقل و با توجه به وخامت وضعیت جسمانی این توله پلنگ و ادامه روند درمان به صورت تخصصی از سوی دامپزشکان دانشگاه فردوسی مشهد، در ساعاتی پس از نیمه شب گذشته با هماهنگی دادستان شهرستان آن را به مشهد انتقال دادند.

همتی با ابراز تاسف از وضعیت این توله پلنگ ادامه داد: مشاهده وضعیت وخیم این گونه ارزشمند، به شدت بنده و همکارانم را متأثر ساخت و هرچند ما تمام تلاشمان را برای بهبود حال این‌گونه به کار خواهیم گرفت ولی به جرأت میتوانم بگویم ضاربین از تعادل روحی برخوردار نبوده‌اند.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پایان ضمن اشاره به اینکه متخلفین دستگیر و به مرجع قضایی تحویل شده‌اند، تصریح کرد: در شرایطی که تنوع ارزشمند زیستی ما با از دست رفتن جان محیط‌بانان حفاظت می‌شود این‌گونه حیوان‌آزاری و رفتارهای ددمنشانه به هیچ وجه قابل توجیه نیست و از مقام قضایی تقاضای برخورد قاطع و بدون اغماض با مسببین این حادثه را داریم.