جانشین رییس پلیس راهور ناجا از برخورد قاطع پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با مخدوش کنندگان پلاک خودرو‌ها خبر داد.

مخدوش و ناخوانا کردن پلاک ۶ تا یک سال حبس دارد

کلانشهر: سردار سید تیمور حسینی در خصوص اهمیت شناسایی وسایل نقلیه اظهار داشت: پلاک مهمترین مشخصه شناسایی وسیله نقلیه، مالک و ثبت تخلفات می‌باشد که ضوابط مرتبط با آن در قانون مجازات اسلامی، آیین نامه راهور و جداول تخلفات رانندگی تعیین شده است.

 

 

وی ادامه داد: اخیراً در پی توسعه سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات و اعمال محدودیت و ممنوعیت تردد ناشی از شیوع بیماری کرونا برخی از رانندگان متخلف و هنجار شکن برای دور زدن قانون و فرار از مجازات تعیین شده اقدام به دستکاری در ارقام و اعداد پلاک و مخدوش نمودن آن کرده اند.

 

سردار حسینی ادامه داد: همین موضوع منجر می‌شود که تخلفات برای پلاک شخصی دیگر ثبت شود و این اقدام اخلاقی نیست، زیرا باعث متضرر شدن راننده‌ای دیگر خواهد شد.

 

وی از اهتمام جدی پلیس برای برخورد با مخدوش کنندگان پلاک خودرو‌ها خبر داد و گفت: به لحاظ ضرورت کنترل و برخورد با این گونه رانندگان پرخطر در چرخه ترافیک و جلوگیری از تسری قانون گریزی به سایر رانندگان دستورالعمل عمل برخورد شدید با مخدوش کنندگان پلاک وسایل نقلیه به مأمورین این پلیس در سراسر کشور ابلاغ شده است.

 

وی اضافه کرد: در این طرح که از ۵ تیرماه شروع شده است تا امروز تعداد ۱۵هزار خودرو اعمال قانون، و به مراجع قضایی معرفی شده است.

 

جانشین رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به مستندات قانونی برخورد با رانندگانی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودرو می‌کنند اظهار داشت: طبق ماده۷۲۰ قانون مجازات اسلامی و ماده یک آیین نامه راهنمایی رانندگی مصوب سال ۱۳۸۴ و ماده ۲۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی پلیس موظف به برخورد با اینگونه تخلفات و جرائم است.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر اعمال جریمه و توقیف، باتوجه به اینکه هرگونه دست کاری پلاک وسیله نقلیه جرم محسوب می‌شود، لذا مخدوش کنندگان پلاک خودرو‌ها به مراجع قضایی نیز معرفی می‌شوند و دادگاه می‌تواند از ۶ ماه تا یک سال مجازات حبس تعیین کند.

 

سردار حسینی افزود: هدف پلیس اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، توسعه انضباط ترافیکی پایدار و برخورد هدفمند و موثر با تخلفات رانندگی و پیشگیری از سایر جرائم مرتبط است.

نظر شما:

security code