سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در واکنش به حواشی پیش‌آمده درباره دشواری سوالات کنکور گفت: هر مشکلی که در پرسش‌ها وجود داشته و حق با داوطلب باشد،‌ بررسی و در نهایت آن پرسش از کلید سوالات اصلاح خواهد شد.

توضیح سازمان سنجش درباره سختی سوالات کنکور ۱۴۰۰

کلانشهر: فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در واکنش به دشواری سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۰ و طراحی برخی سوالات که خارج از کتاب‌های درسی بوده‌اند، گفت: این سوالات توسط کمیته‌های تخصصی هر رشته دوباره بازنگری و دشواری سوالات استخراج می‌شود. بعد هر مشکلی که در پرسش‌ها وجود داشته باشد، از کلید سوالات اصلاح خواهد شد.

 

 

وی بیان کرد: اگر سختی‌ای وجود داشته باشد، برای همه داوطلبان است. بنابراین با تراز کردن نمرات خام داوطلبان، مشکل سختی سوالات حل خواهد شد. در هر صورت برای اینکه بتوانیم یک تحلیل گسترده ارائه دهیم، باید منتظر نتایج مرحله اولیه آزمون باشیم. طبق این نتیجه ما گزارش‌های تحلیلی خود را ارائه می‌دهیم، ولی در کل جای نگرانی وجود ندارد.

 

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بازنگری سوالات بعد از آزمون سراسری است، این اقدام چه کمکی به داوطلبان خواهد کرد، گفت: به عنوان مثال اگر سوالی اشتباه شده باشد، از مجموعه سوالات حذف می‌شود.

 

سوالات خارج از محتوای کتاب‌های درسی نبوده است

این مسئول در واکنش به انتقاد داوطلبان از عدم اشراف طراحان سوال به محتوای درسی گفت: سوالات خارج از محتوای کتاب‌های درسی نبود و همه سوالات از سرفصل‌های کتابها که وزارت آموزش و پرورش مصوب کرده و به سازمان سنجش ارائه داده، طراحی شده بود.

 

زرین‌آمیزی توضیح داد: تعداد کثیری از افرادی که در طراحی پرسش‌های آزمون سراسری با سازمان سنجش همکاری می‌کنند، معلمان آموزش و پرورش هستند. مگر می‌شود معلمی سوالی طراحی کند که آن سوال در کتاب درسی نباشد؟ سوالات بر اساس سرفصل‌هایی که آموزش و پرورش به ما اعلام کرده، طراحی می‌شود و هیچ مبحثی خارج از کتاب نبوده است.

 

وی تاکید کرد: اگر مشکلی در سوالات بوده که حق با داوطلب باشد، بعد از بازنگری، از طریق روش‌های سنجش و اندازه‌گیری که در مرحله اول نتایج انجام می‌شود، آن سوالات حذف خواهد شد. ما سال گذشته در خصوص درس شیمی با این مساله مواجه بودیم.

 

موادِ کنکور از سوی آموزش و پرورش ارائه شده بود 

سخنگوی سازمان سنجش در پاسخ به این سوال که با توجه به پاندمی کرونا و آموزشی مجازی دانش‌آموزان چرا سطح سوالات جهت مساعدت با داوطلبان، ساده‌تر طراحی نشد، گفت: سرفصلی که در دروس کنکور از آن استفاده می‌کنیم، سرفصلی است که آموزش و پرورش به ما ارائه داده است.

 

زرین‌آمیزی تاکید کرد: آموزش و پرورش خود مجری این امر است. اگر هر تغییراتی در مواد درسی صورت بگیرد، باید از سمت آموزش و پرورش باشد. طراحی سوال‌ها از موادی است که آموزش و پرورش به ما اعلام می‌کند. آن‌ها اعلام می‌کنند دانش‌آموزان چه مطالبی را آموزش دیده و مطالعه کرده‌اند.