آسیب جدی به ذخیره دریای خزر با صید ماهیان بارور

رییس اداره محیط زیست لنگرود گفت: صیادان غیرمجاز نیز با سواستفاده از این موقعیت در حالی که ماهیان سفید برای تخم‌ریزی در بستر امن و پرتغذیه رودخانه آرام می‌گیرند، تور صیادیشان را پهن و با صید ماهیان بارور، بی‌رحمانه به این ذخیره مهم دریای خزر آسیب می رسانند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، سیدامین نجات در جلسه محیط زیست شهرستان لنگرود گفت: مامورین یگان حفاظت پاسگاه محیط بانی چاف و چمخاله، به اجرای عملیات گشت و کنترل از مصب رودخانه لنگرود اقدام کردند.

وی افزود: در فصل تخم‌ریزی ماهیان علاوه بر جمع آوری تعدادی از دام‌های زیرآبی موفق به کشف و ضبط 13 عدد لانس ماهیگیری شدند.

نجات ادامه داد: همه ساله از اواخر اسفندماه مهاجرت ماهیان استخوانی به ویژه ماهی سفید از آب‌های دریای خزر به سمت رودخانه‌ها برای تخم‌ریزی آغاز می‌شود و تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه ادامه می‌یابد. صیادان غیرمجاز نیز با سواستفاده از این موقعیت در حالی که ماهیان سفید برای تخم‌ریزی در بستر امن و پرتغذیه رودخانه آرام می‌گیرند، تور صیادیشان را پهن و با صید ماهیان بارور، بی‌رحمانه به این ذخیره مهم دریای خزر آسیب می رسانند.

وی تصریح کرد: هرگونه صید غیرمجاز، برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها در زمان تخم‌ریزی این گونه های آبزی ممنوع است و با افزایش جرائم صید و اطلاع ‎ رسانی بیشتر در این خصوص می تواند تأثیر زیادی در بازدارندگی از تخلفات زیست‌محیطی در گونه ‎ های حیات وحش و آبزیان منطقه و شهرستان داشته باشد.

 

نظر شما:

security code