سیاه دانه برای کمک به درمان کرونا مفید است


۱۴۰۰/۰۵/۱۹ - ۱۹:۴۸ | کد خبر: ۱۵۱۶۲ چاپ

محققان استرالیایی دانشگاه فناوری سیدنی دریافتند ترکیب موجود در سیاهدانه می‌تواند از ابتلا به کووید ۱۹ و ایجاد عفونت ریه جلوگیری کند.

سیاه دانه برای کمک به درمان کرونا مفید است

کلانشهر: محققان استرالیایی دانشگاه فناوری سیدنی دریافته‌اند که سیاهدانه می‌تواند در درمان عفونت کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.

این گیاه گلدار، بومی شمال آفریقا و غرب آسیا، قرن‌هاست که به عنوان داروی سنتی برای بیماری‌های متعدد، از جمله التهاب و عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«کانیز فاطیما شاد»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «شواهد فزاینده ای از مطالعات مدل‌سازی وجود دارد که نشان می‌دهد تیموکینون، ماده فعال سیاهدانه، که بیشتر به عنوان گل رازیانه شناخته می‌شود، می‌تواند به پروتئین سنبله کروناویروس بچسبد و از ایجاد عفونت ریه جلوگیری کند.»

 
وی در ادامه افزود: «همچنین ممکن است توفان سیتوکینی را که بر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شدید بستری در بیمارستان تاثیر می‌گذارد، متوقف کند.»

به گفته محققان، تیموکینون می‌تواند با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی پیش‌التهابی مانند اینترلوکین‌ها، سیستم ایمنی بدن را به خوبی کنترل کند.

 
این نتایج نشان می‌دهد تیموکینون می‌تواند نقش بالقوه‌ای برای درمان بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، اگزما، بیماری‌های آرتریت از جمله روماتیسم و آرتروز و حتی احتمالاً بیماری ام‌اس داشته باشد.

در این مطالعه مکانیسم‌های عملکرد این گیاه و تیموکینون و نحوه درمان آنها در آینده برای عفونت کووید ۱۹ امیدوارکننده است. موانع زیادی برای این گیاه به عنوان یک عامل درمانی به دلیل جذب ضعیف طبیعی دستگاه گوارش وجود دارد.

پیشرفت در زمینه توسعه دارویی مانند فناوری نانو، شانس غلبه بر این مانع را برای استفاده از آن به عنوان یک داروی خوراکی موثر فراهم کرده است.

ثابت شده است که سیاهدانه در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت هم موثر است.

منبع: مهر
اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code