ژن ها نقشی 25 درصدی در طول عمر انسان ایفا می کنند و 75 درصد بقیه با سبک زندگی افراد مرتبط است.

راز عمر طولانی از نظر روانشناس کانادایی/ ارائه نمودار

کلانشهر: سوزان پینکر روانشناس برجسته کانادایی و نویسنده کتاب "اثر دهکده" که سمینارهای مختلفی را نیز در TED برگزار می کند، یک پرسش جالب را در برنامه خود مطرح می کند:

 

برای تجربه یک زندگی طولانی و این که بیش از 100 سال عمر کنید به چه چیزی نیاز دارید؟

 

پینکر در بخشی از پژوهش های خود ضمن بررسی مسائل ژنتیکی دریافت که ژن ها نقشی 25 درصدی در طول عمر انسان ایفا می کنند و 75 درصد بقیه با سبک زندگی افراد مرتبط است.

 

پینکر برای نگارش کتاب خود پژوهش های مختلفی انجام داد که یکی از آنها بررسی زندگی ساکنان جزیره ساردینیا در ایتالیا بود. ساردینیا یکی از پنج مکانی در جهان است که به نام نقاط آبی (Blue Zones) شناخته می شوند. در کنار جزیره ساردینیا، شهر نیکویا در کاستاریکا، جزیره ایکاریا در یونان، جزیره اوکیناوا در ژاپن و شهر لوما لیندا در کالیفرنیا بهترین مکان ها در جهان برای تجربه عمری طولانی و زندگی بیش از 100 سال هستند.

 

پینکر همچنین پژوهشی آکادمیک که توسط جولیان هولت لانستد، پژوهشگر در دانشگاه بریگام یانگ، با هدف بررسی تاثیر روابط اجتماعی بر کیفیت زندگی و طول عمر انجام شده بود را مد نظر قرار داد. پینکر داده های برخی مطالعات دیگر را برای درک و توضیح مفاهیم کلیدی و پیش بینی کننده های مرتبط با یادگیری، شادی، تاب آوری و طول عمر را نیز بررسی کرد.

 

لانستد طی یک سری مطالعات که شامل بررسی داده های ده ها هزار نفر از افراد میانسال می شد، پاسخ به این پرسش که "چه زمانی قرار است بمیرم و چگونه می توانم آن را به تاخیر بیندازم؟" را مد نظر قرار داده بود.

 

لانستد طی مطالعه خود جنبه های مختلف سبک زندگی افراد از جمله رژیم غذایی، ورزش، وضعیت تاهل، این که هر چند وقت یکبار به پزشک مراجعه می کنند، این که سیگار می کشند یا نوشیدنی الکلی مصرف می کنند و برخی موارد دیگر را مورد بررسی قرار داد. وی تمام داده ها را ثبت کرده و سپس همراه با تیم پژوهشی خود هفت سال صبر کردند تا ببینند کدام یک از شرکت کنندگان زنده می مانند و پاسخ به این پرسش که چه عواملی احتمال مرگ این افراد را بیشتر کاهش داده است را بررسی کردند.

 

هوای پاک در انتهای این فهرست قرار دارد که عاملی چندان قوی محسوب نمی شود. در جایگاه بعدی این که افراد تا چه اندازه خوب به پرفشاری خون خود رسیدگی کرده اند، قرار دارد. چاق یا لاغر بودن در جایگاه بعدی قرار گرفته که هنوز هم عامل قوی محسوب نمی شود. میزان ورزش عامل بعدی بوده که یک عامل متوسط محسوب می شود. این که یک رویداد قلبی داشته و در حال بازتوانی و ورزش هستید در جایگاه بعدی قرار دارد. دریافت واکسن آنفلوآنزا جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است. آیا فکر می کردید که زدن واکسن آنفلوآنزا بتواند بیشتر از ورزش از شما محافظت کند؟! عدم مصرف نوشیدنی های الکلی یا ترک آنها و سیگار نکشیدن یا ترک آن در جایگاه های بعدی قرار دارند.

اما دو جایگاه نخست درباره عوامل تاثیرگذار بر طول عمر را دو ویژگی زندگی اجتماعی انسان ها به خود اختصاص داده اند. در جایگاه دوم روابط نزدیک افراد قرار دارد. اینها افرادی هستند که به عنوان نمونه برای قرض گرفتن پول می توانید با آنها تماس بگیرید، زمانی که احساس بیماری می کنید با پزشک تماس می گیرند یا شما را به بیمارستان می برند، یا زمانی که با بحران های روحی مواجه هستید می توانید برای بهبود شرایط خود به آنها تکیه کنید. و در جایگاه نخست یکپارچگی اجتماعی قرار دارد. این به معنای آن است که در طول روز چقدر با مردم در ارتباط هستید، با چند نفر صحبت می کنید، و این شامل همه افرادی که روزانه با آنها در ارتباط هستید، مانند صاحب کافه ای که در آنجا قهوه می خورید یا نامه رسان می شود و نه فقط افرادی که به شما نزدیک هستند.

 

به گفته پینکر، ارتباط رو در رو موجب ترشح انتقال دهنده های عصبی در بدن می شود و این شرایط می تواند در زمان حال و آینده از شما محافظت کند. از این رو، موارد ساده ای مانند برقراری ارتباط چشمی با یک نفر، دست دادن، و بغل کردن افراد برای ترشح اکسی توسین در بدن کافی است که سطح اعتماد شما را افزایش داده و سطوح هورمون کورتیزول را کاهش می دهد. با کاهش کورتیزول سطوح استرس شما نیز کم می شود. همچنین، ترشح هورمونی دیگر به نام دوپامین در بدن می تواند به شکل گیری احساس خوب و کاهش درد کمک کند.  

 

در نتیجه، زندگی اجتماعی شما ممکن است راز یک زندگی طولانی‌تر باشد.