وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از هفته آینده واکسیناسیون دانشجویان در کشور آغاز می شود تا آرام آرام بازگشایی دانشگاه ها را شاهد باشیم.

واردات ۱۹ میلیون دز واکسن و آغاز واکسیناسیون دانشجویان از هفته آینده

کلانشهر: بهرام عین اللهی روز پنجشنبه 11 شهریورماه در سفر به اردبیل و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: واکسیناسیون اساتید دانشگاه ها به انجام رسیده و با واکسینه کردن دانشجویان امیدواریم بازگشایی دانشگاه ها به روش ترکیبی از مهرماه اتفاق بیفتد.

 

وی خاطرنشان کرد: به تناسب واکسیناسیونی که در استان ها انجام می شود دانشگاه ها در مورد حضور دانشجویان در کلاس های درس تصمیم گیری خواهند کرد ولی عمدتا سالتحصیلی آینده به روش ترکیبی خواهد بود تا هم آموزش حضوری و هم مجازی به انجام برسد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: اساتید و معلمان با دایر کردن کلاس ها دانشجویان و دانش آموزان را برای برپایی کلاس های حضوری ترغیب می کنند و در کنار آن برای برخی دانشجویان نیز تحصیل مجازی در نظر گرفته شده است.

 

عین اللهی گفت: در کنار معلمان واکسیناسیون والدین در اولویت قرار گرفته و در هفته های آینده این کار آغاز می شود و امیدواریم با واردات واکسن مربوط به گروه سنی زیر 18 سال که در دنیا به تائید می رسد دانش آموزان را نیز در برابر این بیماری واکسینه کنیم.

 

وی افزود: حضور دانش آموزان در مدارس نه تنها آموزش و تحصیل آنها را به همراه دارد بلکه زمینه تقویت روابط اجتماعی و تعاملات فراگیر را به وجود می آورد که امروز دانش آموزان با دور شدن از فضای مدرسه دچار رخوت و حتی نوعی چاقی زمینه ای شده اند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تولید واکسن داخلی تصریح کرد: بهترین واکسن ضدکرونا در کشور واکسن داخلی است که حتی مقام معظم رهبری و مسئولان از واکسن داخلی استفاده می کنند.

 

عین اللهی اظهار کرد: علاوه بر برکت مجوز تولید واکسن به سه شرکت انستیتو پاستور، سیناژن و رازی داده شده است تا تولید خود را انجام دهند.

 

وی ناکافی بودن تولید داخلی را یادآور شد و بیان کرد: ما نیازمند واردات واکسن هستیم ولی در کنار آن از تولید داخلی حمایت می کنیم چرا که معتقدیم در آینده برای کنترل بیماری نیاز به واکسن داخلی داریم.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: روند فعلی واکسیناسیون قابل قیاس با هفته های گذشته نیست و حتی بهتر است برای از بین بردن صف های طولانی واکسیناسیون این کار در سه شیفت و به صورت 24 ساعته انجام شود.

 

وی به طرح صدور کارت سلامت الکترونیکی برای ایرانیان اشاره کرد و گفت: بودجه وزارت بهداشت 137 هزار میلیارد تومان است و ما از این منابع استفاده خواهیم کرد تا اجرای این سیستم جامع به سرانجام برسد.

 

هر ایرانی صاحب پرونده سلامت الکترونیکی می شود

عین اللهی همچنین در جریان بازدید از مرکز تجمیعی واکسیناسیون در مصلی اردبیل اظهار کرد: تنها راه کنترل بیماری کرونا گسترش واکسیناسیون در کشور است که حداقل جلوی مرگ و میرها را می گیرد.

 

وی با اظهار تاسف از آمار بالای فوتی ها در کشور و روند آزادهنده این مرگ و میر خاطرنشان کرد: با تاکید رئیس جمهور و دیگر مسئولان بدون محدودیت واردات واکسن در اولویت قرار گرفته و در مدت 6 روز استقرار در وزارتخانه تمام هم و غم ما کمک به وفور واردات واکسن کرونا بوده است.

 

عین‌اللهی با اشاره به ورود یک محموله پنج میلیون دُز واکسن کرونا در روز جاری، ۱.۴ میلیون دُز در ساعات فردا و پنج میلیون دُز در روز شنبه افزود: عملیات واکسیناسیون تا ۶ هفته آینده با سرعت و حجم بیشتری جریان خواهد داشت. 

 

عضو کابینه سیزدهم گفت: در کل در هفته آینده 19 میلیون دز واکسن وارد کشور خواهد شد و تا آخر شهریورماه این رقم به 40 میلیون دز افزایش خواهد یافت.

 

عین اللهی تصریح کرد: همانطوری که در دوران دفاع مقدس همه پای کار آمدند امروز نیز باید از تمام ظرفیت کشور از مساجد و مدارس گرفته تا سالن های ورزشی برای واکسیناسیون استفاده کنیم و همه در این کار ثواب مشارکت کنند.

نظر شما:

security code