معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به تشریح و تبیین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت متوسطه درخصوص بازگشایی مدارس و اجرای پروژه مهر، پرداخت.

واگذاری اختیارات بازگشایی مدارس به استانها/۲۵ درصد والدین مخالف بازگشایی مدارس  هستند

کلانشهر: صبح امروز علیرضا کمرئی؛ در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور که با موضوع «پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید»، در اردوگاه فرهنگی - تربیتی شهید باهنر، برگزارشد، درخصوص «مدرسه تلویزیونی ایران» و اقدامات انجام شده در این راستا، اظهار کرد: در استمرار آموزش از طریق فضای مجازی، آموزش تلویزیونی و پخش برنامه های زنده آموزشی را با همکاری و همت معلمان و دانش‌آموزان ارائه کرده ایم که تا حد زیادی باعث کاهش استرس خانواده ها و دغدغه‌های جامعه در امر آموزش، در دوران کرونا شد.

 

کمرئی افزود: آموزش و پرورش، در دوران کرونا مسیر ترقی و پیشرفت را با سرعت طی کرد و توانست در سطح ستاد و استان ها آموزش را با کیفیت قابل قبولی ارائه دهد. در ارزیابی های صورت گرفته از طریق استان ها، نشان داده شده است که در پخش آموزش از طریق تلویزیون، مشکل خاصی نداشته ایم و در حوزه ابتدایی و متوسطه، آموزش تلویزیونی به عنوان یکی از بسترهای اصلی یادگیری دانش آموزان شناخته شده است.

 

معاون آموزش متوسطه گفت: لازم است شبکه های استانی را فعال تر از قبل کنیم و اگر نقصانی در آموزش متمرکز داریم، از طریق برنامه های استانی پوشش داده و آن را جبران کنیم. سعی کنیم که مسیر این بستر یادگیری را برای دانش آموزان هموارتر از قبل کنیم تا هم دانش آموز و هم خانواده، بتوانند از خدمات ارائه شده در آن بهره ببرند.

 

وی گفت: امسال اجرای پروژه مهر در هر استان به طور کامل به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها سپرده شده است، استان ها در چندسال اخیر ثابت کرده اند که به خوبی از عهده انجام کار بر می آیند و امسال هم انتظار داریم مانند قبل در این زمینه اجرای پروژه مهر و بازگشایی مدارس، با کیفیت عمل کنند.

 

کمرئی با اشاره به تکمیل ثبت نام و توزیع کتاب های درسی در مدارس، تصریح کرد: یکی از بسترهای نظارتی ما بر روند فعالیت مدارس در استان ها، سامانه ای است که از طریق آن مستقیما از مدارس، اطلاعات را دریافت خواهیم کرد. خوشبختانه در فاصله ۵روز ۱۰۵هزار مدرسه وضعیت خود را در این سامانه ثبت کردند و ارزیابی های انجام شده از این سامانه، آمادگی استان ها برای بازگشایی مدارس و رضایت اولیا را نشان داد.

 

وی افزود: بر اساس آمار، ۷۵ درصد والدین با بازگشایی مدارس به صورت حضوری موافق هستند و تنها ۲۵ درصد اعلام نارضایتی کرده اند که باید با آموزش های لازم، از دغدغه خاطر آنها در بازگشایی مدارس، کم کنیم.

 

معاون آموزش متوسطه شعار اصلی بازگشایی مدارس را «تدریجی بودن آموزش های حضوری و اقتضایی بودن آن» اعلام کرد و گفت: در مفهوم کلیدی تدریجی بودن، باید در بازگشایی مدارس به صورت آرام و تدریجی عمل کنیم و بازگشایی را کاملا در اختیار استان و منطقه، با توجه به شرایط قرار دهیم. البته در مدارس کم جمعیت که کلاس های زیر ۱۵ نفر داریم بازگشایی حضوری به صورت حتمی انجام خواهد شد ولی در مدارسی که تعداد دانش آموزان بالاتر از ۴۵۰ نفر است باید با برنامه ریزی دقیق، دانش آموزان در کلاس های درس حضور داشته باشند تا بتوانیم با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، با مراقبت از سلامتی دانش آموزان، شاهد حضور آنها در مدارس باشیم.

 

وی با اشاره به این که تمامی اختیارات بازگشایی مدارس در مناطق به استان و منطقه سپرده شده است، گفت: با تشخیص استان یا هر منطقه، پروژه مهر انجام شده و مدارس سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، کمرئی با تأکید بر این که مشارکت با صدا و سیما و غنی سازی از اصلی ترین عناصر در بازگشایی مدارس است، تصریح کرد: برای اقناع معلمان، اولیا و دانش آموزان در مسأله بازگشایی و ضرورت حضور دانش آموزان در محیط مدرسه و کلاس درس، برنامه های آموزشی و گفت و گو محور با حضور اساتید و کارشناسان امر تعلیم و تربیت تهیه شده است که از طریق صدا و سیما و پرتال وزارت آموزش و پرورش، در حال پخش است.

نظر شما:

security code