خبر برای کنکوری ها؛

واکسن مخصوص ۱۷ ساله ها تامین شد


۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۸:۳۸ | کد خبر: ۱۵۶۹۷ چاپ

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه واکسن مخصوص ۱۷ ساله‌ها را تامین کرده‌ایم، از ورود ۴۰ میلیون دُز واکسن جدید از مهر ماه به کشور خبر داد.

واکسن مخصوص ۱۷ ساله ها تامین شد

کلانشهر: بهرام عین اللهی روز سه شنبه در بازدید از صدا وسیما افزود: همانطور که قبلا قول داده شد تا پایان شهریور ماه ۵۰ میلیون دُز وارد می‌شود و در مهر ماه ۴۰ میلیون دُز دیگر وارد می‌کنیم، البته این میزان واردات علاوه بر تولیدات داخلی است و ما سعی می‌کنیم که همه مردم واکسن کرونا را در اسرع وقت دریافت کنند.

 

وزیر بهداشت با اشاره به سیل ورود واکسن کرونا در کنار تولیدات داخلی، گفت: در دولت جدید مجوز تولید داخلی پنج واکسن سیناژن، رازی، پاستور، فخرا و برکت داده شده است.

 

عین اللهی درباره دلایل افزایش ورود محموله‌های جدید واکسن به کشور گفت: هیچوقت درباره گذشته صحبت نمی‌کنم بلکه صحبت من درباره آینده است، از وقتی که نمایندگان به ما رای اعتماد دادند و تکلیف به دوش ما افتاد شبانه روز برای تامین واکسن کرونا کار کردیم.

 

وزیر بهداشت افزود: مهمترین مساله که باعث موفقیت شد تلاش‌های شخص رییس جمهور، معاون اول، بانک مرکزی و سایر وزارتخانه‌ها بود و این همکاری و همدلی موجب شد که شاهد ورود محموله‌های جدید واکسن به کشور باشیم.

 

عین اللهی با اشاره به صدور مجوز اضطراری به تولیدات داخلی واکسن کرونا گفت: در بحث مجوزهای اضطراری به تولیدات داخلی باید به این مساله اشاره کرد که تا قبل از دولت جدید فقط «واکسن برکت» مجور تولید داخلی داشت، اما امروز ما شاهد هستیم که پنج مرکز ما از جمله سیناژن، رازی، پاستور، فخرا مجوز تولید داخلی دریافت کردند و همین موضوع باعث می‌شود که کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کنند و بیشتر راغب ورود واکسن به کشور ما باشند.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر تولید داخل ما کافی بود واکسن وارد نمی‌کردیم، اما چون شروع کار است و حجم زیادی واکسن احتیاج داریم به طوری که ۶۰ میلیون جمعیت باید واکسینه شوند و اگر ضرب در دو شود ۱۲۰ میلیون دُز و اگر بچه‌ها هم بخواهند واکسینه شوند ۱۴۰ میلیون دُز واکسن احتیاج داریم بنابراین برای ما زمان خیلی مهم است چرا که اگر امروز واکسن بزنیم بهتر از فردا است.

 

عین اللهی گفت: متاسفانه موج پنجم باعث غم و اندوه مردم شد و هم اکنون تلاش می‌شود با کمک نیروهای وزارت بهداشت، دانشجویان و مردم به سرعت واکسینه شوند.

 

ایران رکورددار تزریق واکسن کرونا در جهان 

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این هفته رکورد جهانی واکسیناسیون کرونا در کشور را می‌زنیم، تصریح کرد: این رکورد هم اکنون در اختیار آلمان با تزریق ۵۰ میلیون دُز در یک هفته است که تا پایان هفته رکورد آن‌ها شکسته خواهد شد.

 

وی گفت: امروز واکسیناسیون در کشور ما سرعت گرفته و امروز به ۳۸ میلیون دُز رسیده و این هفته رکورد جهانی واکسیناسیون را می‌زنیم، چنانچه هفته قبل پنح میلیون دُز بود و رکورد دست آلمان بود و ما امیدواریم رکورد را بزنیم البته به این نکته اشاره کنم که این توانمندی وزارت بهداشت نبود بلکه توانمندی مردم کشور است چرا که ما هم اکنون شاهد هستیم در ورزشگاه‌ها حتی در ساعت ۱۱ شب مردم و دانشجویان عاشقانه کار می‌کنند در حالیکه در هیچ کجای دنیا اینطور نیست و امیدواریم که در این هفته رکورد را بزنیم. 

 

لزوم تحرک برای نوجوانان و جوانان

عین اللهی درباره اهمیت بازگشت تحرک در بین نوجوانان و جوانان، افزود: دانش آموزان باید تحرک و ورزش داشته باشند و مدرسه فقط درس کلاسیک نمی‌دهد بلکه آموزش ارتباط اجتماعی و توسعه آگاهی از کارکردهای مدرسه است، اگر دانش آموزان در خانه باشند رشد اجتماعی پیدا نمی‌کنند و دسترسی بچه‌ها به یخچال بیشتر می‌شود و عملا بچه‌ها چاق می‌شوند.

 

خبر برای کنکوری ها؛ واکسن مخصوص ۱۷ ساله‌ها را تامین کردیم 

وزیر بهداشت افزود: واکسن کرونا مخصوص جوانان زیر ۱۷ سال به تعداد مورد نیاز وارد کردیم و از چند روز آینده کار را آغاز می‌کنیم البته برای افرادی که امسال کنکور می‌دهند بزودی تزریق واکسن برای آن‌ها آغاز می‌شود.

 

الزام واکسیناسیون کرونا برای مسافران خارجی

عین اللهی ضمن اشاره به اینکه هر کس که از کشور خارج می‌شود باید حتما واکسن زده باشد، گفت: باید برای همه سفرها حتی سفرهای ترکیه افراد واکسن زده باشند، هم اکنون برای ورود از کشور و ورود به کشور تست منفی نیاز است.

 

وزیر بهداشت گفت: با توجه به حجم واکسیناسیون در کشور هر کس که بخواهد از کشور خارج شود باید حتما کارت واکسن داشته باشد و در برگشت به کشور هم باید تست منفی و تست پی سی آر داشته باشد که آلودگی وارد کشور نشود. 

 

بازگشایی استادیوم‌ها به شرط تزرق دو دُز واکسن

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت تماشاچیان به ورزشگاه‌ها و بازی آتی ایران و کره در ۲۰ مهر، گفت: همانطور که می‌دانید واکسیناسیون دو دُز است و دُز اول آن تا به پایان برسد طول می‌کشد.

 

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه اگر دو دوز واکسن را بزنند می‌توانند وارد استادیوم شوند، گفت: اگر دو دُز واکسن را بزنند آنوقت باید تصمیم گیری انجام شود. 

 

عین اللهی گفت: اگر همه مردم دو دُز واکسن را بزنند استادیوم باز می‌شود و ورزش راه می‌افتد.

 

وی با قدردانی از زحمات خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما بویژه خبرنگاران تخصصی نظام سلامت، گفت: صدا و سیما تلاش بسیاری در این دوره کشیده است و مردم به خبرهای شما اعتماد دارند.

 

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: مرکز پژوهش‌های صدا و سیما اعلام کرده است که مردم بیش از ۷۰ درصد به اخبار خبرگزاری اعتماد دارند و این اعتماد سازی بسیار مهم است.

 

تولید مستندهای هرمندانه از تلاش‌های مجاهدانه 

عین اللهی درباره ۲۴ ساعته شدن مراکز واکسیناسیون و همکاری بسیار خوب نیروهای جهادی و نیروهای مسلح بویژه سپاه و بسیج و ...، گفت: مستندهای هنرمندانه همچون برنامه روایت فتح می‌تواند این زحمات را هنرمندانه به تصویر بکشد.

 

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در بازدید از شهر قزوین مشاهده کردم که در ساعت ۱۱ شب بچه‌های جهادی با شوق و شور فعال بودند و به من گفتند که، چون خدمت به مردم است خسته نمی‌شویم، این برنامه‌ها باید به شکل مستند نشان داده شود و مردم تشویق شوند.

 

عین اللهی با اشاره به فعالیت‌های افرادی همچون شهید حججی‌ها در گروه‌های جهادی، گفت: شهید حججی یکی از اعضای گروه‌های جهادی بود و فعالیت گروه‌های جهادی پایه بسیاری از فعالیت‌ها محسوب می‌شود. 

 

وزیر بهداشت با اشاره به اثر گذاری گزارش‌های خبری خبرگزاری صدا و سیما در بهبود شرایط و ارائه خدمات به مردم، گفت: من در بازدیدی که از یک مرکز واکسیناسیون داشتم مشاهده کردم که یک واکسن در این مرکز کم بود و من این موضوع را مطرح کردم که اگر این موضوع باعث ایجاد تجمع می‌شود اصلا آن واکسن برداشته شود. 

 

عین اللهی گفت: بسیاری از مشکلات مراکز واکسیناسیون با یک تصمیم مدیریتی ساده قابل حل است.

 

وی با اشاره به اثرگذاری بازدیدهای سرزده و گزارش‌های رسانه ملی، خاطرنشان کرد: حفظ کرامت و احترام به مردم بسیار مهم است و هیچگونه بی احترامی به مردم را تحمل نمی‌کنیم چرا که همه می‌دانیم ورود واکسن به کشور خیلی سخت است از بحث‌های مالی و وزارت خارجه گرفته تا مباحث دیگر و یک بی احترامی و بداخلاقی تمامی این زحمات را به باد می‌دهد ما باید منتظر مردم باشیم نه مردم منتظر ما.

نظر شما:

security code