فرمانده سپاه قدس گیلان در نشست با مربیان سواد رسانه ای استان:

برای تسلط بر عرصه فضای مجازی نیاز به مجاهدت است / بدون مشارکت مردم در نبرد فضازی مجازی پیروز نخواهیم بود


۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۲۲:۲۲ | کد خبر: ۱۵۷۹۵ چاپ

فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه جنگ در عرصه فضای مجازی به مراتب سخت از جنگ در دوران دفاع مقدس است گفت: امروز برای پیروزی در عرصه فضای مجازی نیازمند مجاهدت مردان و زنان فعال در این عرصه هستیم.

برای تسلط بر عرصه فضای مجازی نیاز به مجاهدت است / بدون مشارکت مردم در نبرد فضازی مجازی پیروز نخواهیم بود

کلانشهر: نشست هم اندیشی مربیان سواد فضای مجازی گیلان عصر امروز در سالن ایثار بنیاد شهید و امور ایثارگران رشت برگزار شد.

سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان در این نشست ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: امروز ما در نبرد تحمیلی جدیدی هستیم و ما باید بتوانیم در این عرصه مسلط شویم و دشمن را از این صحنه بیرون کنیم و برای حضور در این عرصه نیاز به مردان و زنان مجاهدی داریم که این کار بزرگ را انجام دهند.

وی افزود: در دفاع مقدس، مردان بزرگی به شهادت رسیدند، مجاهدت کردند و مجروح شدند و برخی 30 سال روی تخت خوابیدند تا امروز امنیت و اقتدار در جمهوری اسلامی وجود داشته باشد. امروز جنگ در فضای مجازی به مراتب سخت‌تر خواهد بود و یکی از سختی‌های این نبرد، نفهمیدن و نشناختن این فضا توسط برخی مدیران و مسئولان است. در عرصه جنگ تحمیلی عده‌ای می‌خواستند به جای رفتن به جبهه برای تحصیل به خارج رفتند و حتی عده‌ای برای فرار از جنگ، به تحصیل در حوزه علمیه رفتند. امروز هم در عرصه فضای مجازی چنین افرادی وجود دارند که از حضور در نبرد مجازی پرهیز می‌کنند.

عبدالله پور با بیان اینکه در چند سال قبل در هر شهرستان به اندازه انگشتان یک دست هم مربی سواد رسانه‌ای نداشته‌ایم گفت: امروز شاهد هستیم که در هر ناحیه تعداد زیادی مربی سواد رسانه‌ای داریم.

فرمانده سپاه قدس گیلان ادامه داد: اگر ما بلد کار نباشیم و مسلط نباشیم دچار آسیب خواهیم شد. خیلی از افراد که زندگی کردن در فضای مجازی را نمی دانسند آسیب دیدند. کسانی که می‌خواهند در عرصه فضای مجازی حضور داشته باشد باید با وضو باشند. دشمن امروز هم قصد نابودی ما را دارد و هستی ما را مثل زمان جنگ هدف گرفته است. دشمن در جنگ، برای تضعیف روحیه رزمنده‌ها، شهرها را بمباران می‌کرد و رزمنده‌ها برای سلامتی اعضای خانواده خود نگران می‌شدند.

وی تأکید کرد: در عرصه فضای مجازی کار را باید تا جایی پیش برویم که دشمن توان جنگیدن با ما را نداشته باشیم. وضعیت ما امروز در عرصه فضای مجازی نسبت به زمان جنگ به لحاظ تجهیزات بدتر است و دستمان هم نسبت به آن زمان خالی‌تر است و اوضاع ما نیز نسبت به آن زمان بدتر است. در زمان جنگ تکیه بر مردم بود که توانستیم پیروز شویم امروز هم در عرصه نبرد فضای مجازی باید تکیه بر مردم باشد و با اعتبارات دولتی نمی‌توان کاری انجام داد.

عبدالله پور، پیچیده بودن عرصه فضای مجازی را از دیگر مشکلات این عرصه دانست و اظهار کرد: دولت گذشته برای موضوع فضای مجازی اهمیت لازم را قائل نبود و به همین دلیل شبکه ملی اطلاعات به نتیجه نرسید اما در نیروهای مسلح، این موضوع به صورت داخلی شکل گرفته است و امیدواریم این شبکه در همه عرصه‌ها به نتیجه برسد.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به مجاهدت‌های زبیر در صدر اسلام و در رکاب پیامبر (ص) و سرنوشت بد او و قرار گرفتنش مقابل امام علی (ع) گفت: اگر زبیر هم باشیم ممکن است به دلیل انحراف از مسیر ولایت سرنوشت خوبی نداشته باشیم و در عرصه فضای مجازی هم باید مراقب باشیم از مسیر ولایت فاصله نگیریم.

در حاشیه این مراسم، مربیان سواد رسانه‌ای حاضر، نسبت به استفاده از مربیان غیر متخصص در آموزش‌وپرورش برای تدریس سواد رسانه‌ای انتقاد شد.

در این نشست، با حضور سردار محمد عبدالله پور؛ فرمانده سپاه قدس گیلان از رئال موشن «یه لقمه سواد» که در 10 قسمت توسط مرکز فضای مجازی سپاه قدس گیلان تولید شده است نیز رونمایی شد. 

در پایان مراسم امروز، از تعدادی از مربیان سواد فضای مجازی نواحی استان گیلان با اهدای لوحی تجلیل شد.

 

همچنین در این نشست، سجاد ستوده، مسئول مرکز فضای مجازی سپاه قدس گیلان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به فعالیت‌های مرکز فضای مجازی در حوزه سواد رسانه‌ای اظهار داشت: امروز با یک گزاره‌ای به نام زندگی و زیست مجازی روبرو هستیم. به فرموده رهبر انقلاب، باید مردم را برای زندگی مجازی آماده کنیم. ما اگر موضوع زیست مجازی را مهم ندانیم و برای آن برنامه‌ریزی نکنیم حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی تقریباً غیرممکن خواهد بود.

وی افزود: وقتی از زیست مجازی حرف می‌زنیم درباره چیدمان خانه، مدل واکسنی که می‌زنیم و رفتارهای داخل خانه و ... همه تحت تأثیر زیست مجازی است و زندگی امروز مجازی شده است و خریدهای روزمره را هم از طریق فضای مجازی انجام می‌دهیم درحالی‌که ایرانی‌ها عادت داشتند کت‌وشلوار را به تن کنند اما امروز همان را نیز از طریق فضای مجازی خرید می‌کنند.

مسئول مرکز فضای مجازی سپاه قدس گیلان ادامه داد: اگر بتوانیم جوانان را از تهدیدهای فضای مجازی نجات دهیم تأثیرگذاری ما از بسیاری از مدیران بیشتر خواهد بود. امروز جریان انقلابی با عامه مردم، گره ارتباطی دارد و هر چقدر هم فعالیت کنیم این گره ارتباطی حل نخواهد شد اما از طریق سواد رسانه‌ای می‌توانیم این گره ارتباطی را حل کنیم و می‌توانیم به کمک سواد رسانه‌ای حتی در جهت‌گیری‌های سیاسی هم تأثیرگذار باشیم. هر جا که نیازهای مردم به صورت محترمانه پاسخ داده شود مردم در همان‌جا اعتماد خواهند کرد.

ستوده تأکید کرد: علت پذیرش سخنان سید حسن نصرالله توسط مردم دنیا، صداقت است و اگر امروز دیده می‌شود برخی از مردم به بسیاری از دستاوردهای کشور اعتماد نمی‌کنند عدم صداقت‌ها در کارها و فعالیت‌ها از سوی برخی ها است.

وی با اشاره اینکه یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها در عرصه خانوادگی در حوزه فضای مجازی است گفت: مهم‌ترین عوامل مربوط به طلاق در استان گیلان ابتدا مسائل اقتصادی است و عامل دوم در افزایش طلاق‌ها، آسیب‌های ناشی از فضای مجازی است و همین عامل باعث شده است گیلان رتبه چهار آمار طلاق را در کشور داشته باشد.

این مربی سواد رسانه‌ای با بیان اینکه کرونا زیست مجازی مردم را به جلو انداخته است تأکید کرد: کرونا باعث شد همه آموزش‌ها مجازی شود در حال که این اتفاقات باید 10 سال دیگر رخ می‌داد. در این فضا اهمیت کار مربیان سواد رسانه‌ای بیشتر خواهد شد.

نظر شما:

security code