سکونتگاه ۴ هزار ساله با فرهنگ‌های پیش از تاریخ در کوهستان‌های ماسوله کشف شد.

کشف سکونتگاه ۴ هزار ساله در کوهستان های ماسوله

کلانشهر: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: شواهد جدیدی از فرهنگ‌های پیش از تاریخ در ارتفاعات ۲۵۰۰ متری ماسوله کشف شده است.

 

ولی جهانی افزود: براساس نظر باستان‌شناسان یافته‌های جدید نشان می‌دهد که انسان حداقل از اواخر دوره مفرغ از این مناطق مرتفع به‌طور فصلی استفاده می‌کرد و شواهد دوره‌های آهن یک و آهن سه، دوره اشکانی، آل بویه، سلجوقی و ایلخانی نیز حاکی از تداوم این الگوی سکونتی در چهار هزار سال گذشته را دارد.

 

وی تصریح کرد: این یافته‌های جدید می‌تواند ما را در تکمیل اطلس باستان‌شناسی غرب گیلان خصوصا در مناطق مرتفع البرز یاری کند.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: کشف آثار سکونت در چنین ارتفاعاتی جلوه جدیدی از انطباق جوامع انسانی در دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در مناطق کوهستانی گیلان دارد.

 

ولی جهانی با اشاره به مشاهدات تیم باستان شناسی در این منطقه و کشف چند دست تراش سنگی گفت : احتمال وجود آثار قدیمی‌تر در منطقه بسیار قوی است و در صورت بررسی‌های پیمایشی می‌توان انتظار داشت شواهد مطمئنی از حضور انسان‌های دوران پارینه سنگی نیز در منطقه یافت شود.