به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و برابر اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ۹۰ درصد مواد مخدر تریاک و شبه تریاک، ۴۷ درصد مرفین و ۲۷ درصد هروئین دنیا توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می شود .

۴۷ درصد مرفین و ۲۷ درصد هروئین دنیا توسط ایران کشف می شود

کلانشهر: سردار مجید کریمی در دیدار با ایکاوا کازو توشی - سفیر ژاپن - در پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اظهارکرد: امیدواریم با ارتقای سطح همکاری های دوجانبه شاهد اقدامات مطلوبی در حوزه مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در سطح منطقه و بین الملل باشیم.

 

وی به قدمت بیش از ۹۰ ساله روابط دیپلماتیک دو کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به روابط مطلوب و مناسب بین دو کشور در زمینه های مختلف به دنبال تقویت همکاری های دوجانبه در حوزه های پلیسی و مقابله با مواد مخدر هستیم.

 

رئیس پلیس مبارزه بامواد مخدر ناجا به حجم بسیار بالای تولید مواد مخدر در کشورهای شرقی ایران اشاره و تاکید کرد: برابر اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) سالیانه بیش از۹۰۰۰ تن مواد مخدر در افغانستان تولید می شود که مقابله با این حجم گسترده تولید در گرو همکاری های بین المللی است و یک کشور به تنهایی نمی تواند در عرصه مبارزه با این بلای خانمان سوز به موفقیت دست یابد.

 

کریمی به تشریح میزان کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و تصریح کرد: با تلاش و مجاهدت های خالصانه نیروهای مقابله ای در سال ۲۰۲۰ میلادی موفق به کشف بیش از ۱۱۴۰ تن انواع مواد مخدر و ۲۰ تن متامفتامین (شیشه) تولید شده در افغانستان شدیم و تقدیم بیش از ۳۸۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز سند محکمی از عزم و اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران در مقابله تمام عیار با بلیه شوم قاچاق مواد مخدر است.

 

وی افزود: برابر اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ۹۰ درصد مواد مخدر تریاک و شبه تریاک، ۴۷ درصد مرفین و ۲۷ درصد هروئین دنیا توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می شود که این مقدار کشفیات علاوه بر ثبت رکورد بی سابقه، نشانگر پرچمدار بودن جمهوری اسلامی ایران در عرصه مقابله با مواد مخدر در دنیاست.

 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه از نقش همکاری های دو جانبه به عنوان رمز موفقیت های مقابله ای با قاچاق و ترانزیت مواد افیونی یاد کرد و گفت: پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل خود را در ارتقای سطح تعاملات دو جانبه در زمینه هایی نظیر تبادل اطلاعات مربوط به عناصر اصلی و سرشبکه های قاچاق مواد مخدر، تسریع در روند تبادل محکومان مواد مخدر دو کشور، تبادل تجربیات پلیسی، همکاری به منظور تجهیز مرکز سگ های مواد یاب، انتقال تجهیزات مدرن کشف و شناسایی مواد مخدر و دانش مربوط به آن و ... اعلام می دارد.

 

کریمی همچنین به برگزاری اجلاس سالیانه آسیا و اقیانوسیه در کشور ژاپن اشاره و اظهارکرد: اجلاس سالیانه آسیا و اقیانوسیه که هر ساله به میزبانی کشور ژاپن در توکیو برگزار می شود فرصت خوبی برای به اشتراک گذاری دستاوردها و تجربیات موفق جمهوری اسلامی ایران در حوزه مقابله با مواد مخدر با دیگر کشورها است که امید می‌رود با رفع محدودیت های کرونایی شاهد برگزاری مجدد این اجلاس باشیم.