رشت را از حافظه تاریخی خالی نکنید

مدرسه ۵۰ ساله احمد لبیب به انبار تبدیل شد


۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۹:۳۹ | کد خبر: ۱۶۲۳۴ چاپ
مدرسه ۵۰ ساله احمد لبیب به انبار تبدیل شد

اختصاصی کلانشهر: بررسی‌های میدانی کلانشهر نشان می‌دهد که مدرسه شهید احمد لبیب در خیابان لاکانی رشت از محیط آموزشی به انبار تغییر کاربری داده است.

این مدرسه که در سال 1347 تاسیس شده است و 53 سال از قدمتش می‌گذرد بعد از نیم قرن فعالیت،حالا دانش آموزانش را عازم مدرسه تازه ساز حسن حجتی در خیابان بیستون رشت کرده و کلاس‌های درسش در سکوتی مرگبار فرو رفته است.

طی بیش از نیم قرنی که از فعالیت این مدرسه در خیابان لاکانی، کوچه امین اصغری رشت می‌گذشت هزاران دانش آموز رشتی در آن الفبا و سواد یاد گرفته و به مقاطع بالاتر رفته‌اند.

از بهمن 1398 به این سو که مدارس ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند مدرسه احمد لبیب هم دیگر هیاهوی دانش آموزان را به خود ندیده و اخیرا هم تابلوی دبستان احمد لبیب پوشانده شده و بررسی کلانشهر نشان می‌دهد که ساختمان از مدرسه،به انبار تغییر کاربری داده است.

تجربه برخوردهای مشابه با ساختمان‌های قدیمی شهر نشان می‌دهد که این تغییر حکایت از خبرهای خوب در راه مانند تعمیر و نگهداری یا تغییر کاربری فرهنگی نمی‌دهد و با گذشت مدتی ساختمان تخریب می‌شود یا آنقدر رها می‌شود تا مقدمات تخریبش فراهم شود و بهانه لازم برای بردن بیل‌های مکانیکی به محوطه‌اش داده شود.

شاهد ادعای ما برخورد مسئولان شهری و میراث فرهنگی با بناهای تاریخی مانند ساختمان دانشسرای رشت(مدرسه رشیدی) که قدمتش به دوران قاجار می‌رسد، دبیرستان فروغ با قدمت بیش از یک قرن، مدرسه شاهپور و ... است که با وجود ارزشمند بودن معماری آن سازه‌ها تلاشی برای حفظ آن‌ها صورت نگرفته است.

 شاید ساختمان مدرسه احمد لبیب از نظر معماری واجد ارزش نباشد اما قدمت این قبیل ساختمان‌ها و ارزش معنوی و حافظه تاریخی که برای هزاران ساکن شهر دارند باید مسئولان شهری را وادارد که نسبت به حفظ و نگهداری این قبیل سازه‌ها اقداماتی بیشتر از شعار انجام دهند.