مطالعه‌ای که به‌تازگی در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد زمان بهینه‌ای برای خوابیدن شبانه وجود دارد که می‌تواند بر سلامت سیستم قلبی - عروقی تاثیرگذار باشد.

آیا ارتباطی بین ساعت خواب و سلامت قلب وجود دارد؟

کلانشهر: نیازهای زندگی مدرن و استرس‌های کاری باعث شده بسیاری از ما ساعات خواب کمی داشته باشیم. با توجه به کمبود خواب میلیون‌ها نفر در جهان، کارشناسان سلامت در مورد تأثیر کمبود خواب بر سلامت ما هشدار داده‌اند. خواب ناکافی مداوم، یکی از عوامل موثر در کاهش سلامت قلب است و با حمله قلبی، فشار خون بالا و حتی سکته مغزی ارتباط دارد. در حالی‌ که مدتی است ارتباط بین مدت زمان خواب و بیماری‌های قلبی - عروقی مشخص شده اما زمان‌بندی دقیق خواب و ارتباط آن با سلامت قلب زیاد مورد بررسی قرار نگرفته است. با این حال مطالعه‌ای که به‌تازگی در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد زمان بهینه‌ای برای خوابیدن شبانه وجود دارد که می‌تواند بر سلامت سیستم قلبی - عروقی تاثیرگذار باشد. این زمان بهینه بین ساعت‌های ۲۲ تا ۲۳ است. به گفته محققان، خوابیدن زودتر یا دیرتر از این ساعت ممکن است باعث شود بدن ما علائمی را که به تنظیم ۲۴ساعته بدن به طور روزانه کمک می‌کنند، از دست بدهد.

 

 

ساعت داخلی ۲۴ساعته بدن

دیوید پلانز، سرپرست این تحقیق و استاد دانشگاه اکستر انگلیس، در این باره می‌گوید: بدن دارای یک ساعت داخلی ۲۴ساعته به نام ریتم شبانه‌روزی است که به تنظیم عملکرد فیزیکی و ذهنی کمک می‌کند. هرچند این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند زمان خواب زود یا دیر در ایجاد بیماری‌های قلبی - عروقی نقش دارد اما یافته‌های به دست آمده از مطالعه نشان می‌دهد زودتر یا دیرتر از ساعت ذکرشده خوابیدن، به احتمال زیاد ساعت زیستی بدن را مختل می‌کند و پیامدهای نامطلوبی برای سلامت قلب و عروق به همراه دارد. به گفته دیوید پلانز اگر ساعت زیستی بدن برای مدت طولانی به‌درستی تنظیم نشود، ناهماهنگی ایجادشده بین رفتارها و ساعت زیستی بدن، التهاب را افزایش می‌دهد و می‌تواند تنظیم گلوکز را مختل کند که در هر دو صورت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی افزایش می‌یابد.

 

با به خواب رفتن مشکل دارید؟

اگر با مشکل بیدارماندن در رختخواب مواجه هستید توجه به نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند: برای آرامش مغز و بدن قبل از رفتن به رختخواب یک فنجان شیر گرم یا چای بابونه بنوشید. کارشناسان هاروارد می‌گویند رختخوابتان را صرفا به خوابیدن اختصاص بدهید، نه به کارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون. شام سبک بخورید! مصرف کافئین خود را قبل از خواب محدود کنید، زیرا کافئین می‌تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد. مدیتیشن و تمرکز حواس را تمرین کنید. این تکنیک‌های آرامش‌بخش می‌توانند به آماده‌سازی ذهن شما برای خوابیدن کمک کنند.

منبع: جام جم
اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code