علی رغم شکست طرح انتقال آب در اصفهان و خوزستان و یزد

دولت برای انتقال آب دریای کاسپین به مرکز ایران بودجه اختصاص داد


۱۴۰۰/۰۹/۲۲ - ۱۰:۳۵ | کد خبر: ۱۷۳۸۵ چاپ
دولت برای انتقال آب دریای کاسپین به مرکز ایران بودجه اختصاص داد

کلانشهر- در متن لایحه بودجه سال 1401 که امروز منتشر شد برای انتقال آب از دریای کاسپین و خلیج فارس به فلات مرکزی کشور، ردیف بودجه اختصاصی در نظر گرفته شده است!

این در حالی است که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیراً صراحتا مخالفت خود را با این طرح‌ها اعلام کرده بود؛ در این لایحه آمده است که انتقال آب از دریای کاسپین به منظور تامین آب مورد نیاز برای صنعت و شرب صورت می‌گیرد.

 سلاجقه در نشست خبری خود در 25 آبان ماه امسال درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی گفته بود: تجارب انتقال آب بین‌حوضه‌ای در دنیا موفق نبوده است و خوشبختانه درباره انتقال آب دریای کاسپین نیز  بودجه‌ای اختصاص نیافته است.

 

 با وجود اینکه طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای که در خوزستان، اصفهان، یزد و کاشان انجام شده است با شکست مواجه شده و باعث ایجاد مشکل و حتی بحران در استان‌های مبدا و مقصد پروژه انتقال آب شده است، علت و منطق اصرار به اجرای مجدد چنین طرح‌های انتقال آبی با صرف بودجه‌های کلان مشخص نیست!

 همچنین بر اساس تحقیقات کارشناسان، آب دریای کاسپین نیز در قرن حاضر بین 9 تا 18 متر پایین می‌رود که این مسئله نیز در صورت اجرایی شدن طرح انتقال آب از دریای کاسپین به فلات مرکزی ایران می‌تواند تشدید شود.

 

حال باید دید که واکنش سازمان‌های ناظر، به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به تخصیص بودجه برای طرح‌های انتقال آب که به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست پروژه‌ای اشتباه و مخرب است، چه خواهد بود؟!

نظر شما:

security code