اصغر فرهادی برای چهارمین بار نامزد یک جایزه معتبر سینمایی شد

«قهرمانِ» فرهادی نامزد جایزه گلدن گلوب 2022


۱۴۰۰/۰۹/۲۲ - ۱۹:۰۲ | کد خبر: ۱۷۴۰۱ چاپ

اصغر فرهادی یکی از موفق‌ترین هنرمندان ایران در عرصه بین المللی است. او بعد از کسب چند سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم ایران، سال ۲۰۱۲ برای فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد

«قهرمانِ» فرهادی نامزد جایزه گلدن گلوب 2022
کلانشهر- فیلم «قهرمان» به نمایندگی از سینمای ایران به عنوان یکی از ۵ نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی (غیرانگلیسی زبان) جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۲ انتخاب شد.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود فهرست نامزدهای هفتاد و نهمین دوره جوایز گلدن گلوب را اعلام کرد و سینمای ایران با فیلم «قهرمان» به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی به جمع ۵ نامزد نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی (غیرانگلیسی زبان) راه یافت. 

«کوپه شماره ۶» ساخته «یوهو کاسمانن» از فنلاند،  «ماشین منو بران» به کارگردانی «ریوسوکی هاماگوچی» از ژاپن، «دست خدا» به کارگردانی «پائولو سورنتنیو» از ایتالیا و «مادران موازی» به کارگردانی «پدرو آلمادوار» از اسپانیا دیگر نامزدهای این شاخه از جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۲ هستند. 

 

 این چهارمین باری است که اصغر فرهادی نامزد جایزه گلوب می‌شود. او نخستین بار با فیلم «جدایی» در سال ۲۰۱۱ موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی سال از این رویداد شد و پس از آن نیز در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ نیز به ترتیب با فیلم‌های «گذشته» و «فروشنده» نامزد کسب این جایزه شد. 

«قهرمان» با بازی امیر جدیدی، محسن تنابنده،‌ فرشته صدرعرفایی، سحر گلدوست و سارینا فرهادی، نخستین نمایش خود را در بخش رقابتی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن در سال جاری میلادی تجرب کرد و در نهایت موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران از این رویداد سینمایی شد.

این فیلم در جوایز آسیاپاسیفیک نیز برنده جایزه بهترین کارگردانی شد و از سوی جوایز سالانه هیات ملی نقد آمریکا (NBR) برنده دو جایز  بهترین فیلم بین‌المللی و فیلمنامه اصلی سال شد. 

مراسم اعطای جوایز هفتاد و نهمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۹ دی ماه) برگزار می‌شود.

به گزارش کلانشهر، اصغر فرهادی یکی از موفق‌ترین هنرمندان ایران در عرصه بین المللی است. او بعد از کسب چند سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم ایران، سال ۲۰۱۲ برای فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و هم‌زمان، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (اورژینال) برای این فیلم شد. فرهادی همچنین در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. کارگردان مشهور ایران در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶، جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را برای نگارش فیلم‌نامه فیلم فروشنده دریافت کرد. همچنین در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار، فروشنده به نویسندگی و کارگردانی وی توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب کند.