پنیرهای ساده صبحانه نشان می‌دهد قیمت هر کیلو پنیر سفید که ساده‌ترین پنیر مورد استفاده خانوارهاست، از ۵۲.۵۰۰تومان در اردیبهشت امسال با رشدی ۲۰هزار تومانی به ۷۰هزار تومان رسیده است

افزایش ۳۵ درصدی قیمت پنیرهای صبحانه/پنیر سنتی کیلویی ۱۶۶ هزار تومان!/جدول قیمتها
کلانشهر- پنیر از ابتدای امسال تا ۳۵درصد افزایش قیمت داشته است.

بعد از افزایش قیمت شیر در تیرماه امسال، کارخانه‌های لبنی قیمت محصولات غیرحمایتی خود را متناسب با این افزایش قیمت بالا بردند و انواع پنیرهای صبحانه نیز با این موج افزایش قیمت، بین ۲۵تا ۳۵درصد بسته به برند و نوع پنیر، گران شدند.

نرخ فروش پنیر سفید نسبتا چرب پگاه با وزن ۴۵۰گرم که از پرفروش‌ترین پنیرهاست و قیمت مناسب‌تری نسبت به دیگر همتایان خود دارد هم‌اکنون به ۲۴.۵۰۰تومان رسیده است، اما برآورد دیگر پنیرهای ساده صبحانه نشان می‌دهد قیمت هر کیلو پنیر سفید که ساده‌ترین پنیر مورد استفاده خانوارهاست، از ۵۲.۵۰۰تومان در اردیبهشت امسال با رشدی ۲۰هزار تومانی به ۷۰هزار تومان رسیده است.

 

چرا قیمت لبنیات کاهش نیافت؟
 افزایش قیمت در برخی برندها تابستان امسال و بعد از اعلام افزایش قیمت شیر خام اعمال شد. کاله از شرکت‌هایی بود که تغییرات قیمت محصولات تولید خود را از مردادماه اعمال کرد و به‌طور مثال پنیرهای معروف خامه‌ای ویلی این شرکت ۴تا ۶هزار تومان گران شدند. پنیر ویلی ۲۰۰گرمی که ۱۴.۵۰۰تومان بود از مردادماه ۱۷.۹۰۰تومان قیمت خورد و همین پنیر در وزن ۳۵۰گرم از ۲۲.۵۰۰به ۲۸.۵۰۰رسید.

 پنیرهای ۳۰۰گرمی فتا دوشه برند هراز هم که در فروردین امسال ۱۶هزار تومان قیمت داشتند، یک‌ماه بعد ۱۸هزار تومانی شدند و حالا قیمتشان به ۲۱هزار تومان رسیده است. پنیرهای سنتی مثل پنیر لیقوان و تبریز هم در ۶‌ماه گذشته قیمتشان بالاتر رفته است. هر کیلو از این پنیرها که از انواع پاستوریزه گران‌قیمت‌تر هستند تا بهار امسال ۱۳۳هزار تومان قیمت داشت اما حالا برآورد قیمت‌ این نوع پنیرها نشان می‌دهد قیمت هر کیلو از آنها به ۱۶۶هزار تومان رسیده است. قوطی‌های ۷۵۰گرمی پنیر سالار لیقوان ظرف ۶‌ماه گذشته از ۹۹.۵۰۰تومان به ۱۲۵هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند.