سریلانکا قرار است ماهانه 5 میلیون دلار در قالب چای برای ایران ارسال کند.این پول از 9 سال قبل تاکنون به دلیل تحریم ها در سریلانکا بلوکه شده است.

نفت در برابر چای/توافق ایران و سریلانکا بر سر بدهی 250 میلیون دلاری
کلانشهر- ایران به جای پول نفت صادراتی به سریلانکا، از این کشور چای وارد می کند.

این مطلب را علیرضا پیمان پاک رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرده است. وی میزان این بدهی را 250 میلیون دلار اعلام کرد که از 9 سال قبل تاکنون به دلیل تحریم ها، در سریلانکا بلوکه شده و امکان انتقال به ایران را نداشت.

او توضیح داده است: از حدود ۹ سال پیش، حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به سریلانکا در این کشور بلوکه شده و امکان ترخیص آن وجود نداشت. خوشبختانه در مذاکرات اخیر ما به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد. 

 

جزئیات

 وزیر زراعت سریلانکا (رامش پاتیرانا) نیز درباره جزئیات این اتفاق به رویترز گفته است ارسال محموله‌های چای به ایران از ژانویه آغاز می‌شود و ماهانه ۵ میلیون دلار از بدهی این کشور به ایران در قالب محموله‌های چای پرداخت خواهد شد.

به نوشته یورونیوز، وزیر کشاورزی سریلانکا برخلاف رییس سازمان توسعه تجارت ایران بدهی موجود را ناشی از تعلیق پرداخت پول نفت وارداتی از ایران طی ۴ سال گذشته عنوان و رقم ان را ۲۵۱ میلیون دلار اعلام کرد. 

 وزارت زراعت سریلانکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این مبادله پایاپای با ایران «هیچ‌یک از تحریم‌های سازمان ملل یا ایالات متحده را نقض نمی‌کند، زیرا چای به دلایل بشردوستانه به عنوان یک ماده غذایی طبقه‌بندی شده است. همچنین هیچ یک از بانک‌های ایرانی حاضر در فهرست سیاه تحریم‌ها نیز در این معادله دخالت نخواهند کرد.» در این بیانیه همچنین تاکید شده که «طرح تهاتر پیشنهادی باعث صرفه‌جویی در منابع ارزی سریلانکا می‌شود.»

ذخایر ارزی بانک مرکزی سریلانکا در شرایطی به ۱.۶ میلیارد دلار در پایان ماه نوامبر کاهش یافته که این کشور در سال آینده میلادی باید ۴.۵ میلیارد دلار از بدهی‌های خود را تسویه کند.

 یورونیوز اضافه کرد: تحریم‌های نفتی و بانکی ایران موجب شده بخشی از درآمدهای این کشور در بانک‌های خارجی مسدود شود. دولت ایران پیشتر نیز از تسویه بخشی از بدهی هند و پاکستان به این کشور از طریق دریافت برنج و سایر مواد غذایی خبر داده بود. همچنین به تازگی نیز برخی مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از راهکار تهاتر نفت با مواد غذایی و حتی جلب مشارکت‌ شرکت‌های چینی و تُرکیه در پروژه‌های ساخت مسکن به عنوان روشی برای خنثی کردن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا حمایت کرده‌اند.

نظر شما:

security code