به بهانه روز ثبت احوال؛

قوانین تغییر نام چیست؟


۱۴۰۰/۱۰/۰۳ - ۱۵:۳۷ | کد خبر: ۱۷۶۷۸ چاپ
قوانین تغییر نام چیست؟

کلانشهر- براساس ماده ۲۰ قانون ثبت‌ احوال اسامی انتخابی نباید مغایر با جنسیت فرد و فرهنگ ایرانی- اسلامی باشد و هم‌اکنون تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه‌ای با عنوان «کمیته نام» که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام وجود نداشته باشد، با آن موافقت می‌شود.

علیرضا مهرآور یکی از مدیران ثبت احوال با اعلام این مطلب ادامه داد: کمیته نام متشکل از اساتید برجسته و نمایندگان فرهنگستان فارسی است. در حقیقت نام‌های جدید در این کمیته بررسی و ریشه‌های آن توسط کارشناسان بررسی و مشخص می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی بیان کرد: تصحیح اشتباهات املائی در نام اشخاص که به دلیل عدم آشنائی مامور با لهجه‌ها و الفاظ و معانی محلی و یا ناشی از تلفظ اظهار کننده پیش آمده، هم نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یک خانواده، هم نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده، تغییر نام‌ها از صورت عربی به شکل فارسی از قبیل رحمن به رحمان، اسمعیل به اسماعیل، اسحق به اسحاق، تغییر نام کسانی که با تأیید مراجع ذیصلاح به دین مبین اسلام مشرف می‌شوند، تغییر نام کسانی که نام آنها اسامی ایام هفته باشد و تغییر نام کسانی که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر کرده است، دارندگان آنها می توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام کنند.

 

نظر شما:

security code