سازمان هواشناسی هشدار نارنجی داد

بارش برف ادامه دارد/روزهای سرد در راه است


۱۴۰۰/۱۰/۰۳ - ۲۱:۰۴ | کد خبر: ۱۷۶۸۶ چاپ

هفته آینده با کاهش پنج تا هشت درجه‌ای دما، بارش برف، باران و وزش باد در برخی استان‌های کشور رو به رو خواهیم بود

بارش برف ادامه دارد/روزهای سرد در راه است
کلانشهر- برف در برخی استان‌های کشور به خصوص در مناطق شمال غربی باعث خوشحالی مردم شده ولی مشکلاتی هم به بار آورده است که تعطیلی فرودگاه و بسته شدن جاده‌ها از جمله این مشکلات است.

سازمان هواشناسی هشدار داده برف و باران شدید برای دوسوم استانهای کشور در راه است. این سازمان هشدار نارنجی داد که بارشها در ۲۰ استان کشور تداوم خواهد یافت.

در ابتدا، مشکلات جانبی بارشها همانطور که پیش بینی می شد در مناطق پربارشی مانند لرستان، خود را نشان داد و باعث آبگرفتگی و مسدودشدن راههای شهرستانهایی مانند پلدختر شد. حتی در مرکز استان بزرگی مانند اهواز هم مشکل آبگرفتگی پس از بارندگی های اخیر توی ذوق مردم زد. همچنین مسولان پلیس راهور به رانندگان اخطار دادند که بارش‌ها باعث شده جاده‌های جنوب غرب کشور دچار لغزندگی شوند و باید رانندگان بیشتر احتیاط کنند.

 

 برف و بحران زمستانی

ولی در برخی استانها، بارش‌های این هفته، تبدیل به بحرانی زمستانی شد که نمونه بارز آن را می توان در قطع ارتباط مردم به خاطر مسدود شدن راههای مواصلاتی مشاهده کرد. در برخی مناطق که به صورت سنتی در زمستان، برف گیر بودن گردنه ها باعث مسدود شدن جاده می شد، این اتفاق عادی تلقی شد.

چنانکه در گردنه های پربرف زردکوه واقع در استان چهارمحال و بختیاری، بارش برف سنگین جاده های کوهستانی را مسدود کرد. به طور مثال در بارشهای اخیر برف در گردنه عسل کشان شهرستان کوهرنگ و با توجه به صعب العبور بودن مسیر و احتمال کولاک،سقوط بهمن و ایجاد خطرات احتمالی تا اطلاع ثانوی این مسیر مسدود شد.

ولی بحران زمستانی هفته اخیر تنها به گردنه های برفگیر کوهستانی در استانهای غربی کشور محدود نشد. در برخی استانها به خصوص در شمال غرب کشور بارش برف چنان بالا زد که اتوبان بزرگ و شلوغی مانند زنجان-تهران را مسدود کرد و باعث گرفتار شدن مردم در ساعت ۴ صبح در میانه راه شد.

در آذربایجان غربی، بعد از مدت‌ها بی بارشی، سرانجام اولین بارش برف امسال ارومیه را سفیدپوش کرد و باعث خوشحالی مردم شد ولی حس و حال برف، برای عده ای از مسافرانی که قصد استفاده از خدمات فرودگاه ارومیه را داشتند، شکل دیگری داشت چون فرودگاه ارومیه به خاطر بارش سنگین برف و البته مه گرفتگی بسته شد و کلیه پروازهای این فرودگاه با تاخیر انجام شد.

بارش برف ادامه دارد

سازمان هواشناسی درباره تداوم بارش برف و باران در شمال غرب کشور، از آذربایجان غربی گرفته تا کردستان و دامنه های البرز، خبر داده است. آنطور که کارشناس هواشناسی امروز اعلام کرده مردم در اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، غرب تهران، گیلان و غرب مازندران، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی باید منتظر برف باشند و البته باران در سایر مناطق کشور از جنوب غرب گرفته تا استانهای شرقی ادامه خواهد داشت.

فریبا گودرزی کارشناس هواشناسی اعلام کرد: هفته آینده با کاهش پنج تا هشت درجه‌ای دما، بارش برف، باران و وزش باد در برخی استان‌های کشور رو به رو خواهیم بود.

گودرزی روز جمعه درباره وضعیت جوی کشور گفت: امروز در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، گیلان، مازنداران، گلستان، تهران، البرز، شمال ایلام و همدان بارش باران، برف و وزش باد را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس و ارتفاعات کرمان بارش خفیف باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

گودرزی افزود: فردا - شنبه - نیز در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی شاهد بارش باران، برف همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما خواهیم بود. در این مناطع هوای حدود پنج تا هفت درجه سردتر خواهد شد.