مدیرکل اجتماعی استانداری گیلان:

مهاجرت از مرکز به سمت استان ها در حال افزایش است/ 25 استان مهاجرپذیر داریم


۱۳۹۸/۰۱/۲۶ - ۱۰:۱۴ | کد خبر: ۱۷۷۰ چاپ
مهاجرت از مرکز به سمت استان ها در حال افزایش است/ 25 استان مهاجرپذیر داریم

مدیرکل اجتماعی استانداری گیلان گفت: بررسی روند مهاجرت طی 10 سال اخیر نشان می دهد که مهاجرت از مرکز به سمت استان ها در حال افزایش بوده و مختص گیلان نیست.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، منا ابروفراخ در نشست «مهاجرپذیری گیلان؛ چالش ها و فرصت ها» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با تاکید بر لزوم تلفیق مباحث نظری و کاربردی در مقوله مهاجرت، اظهار کرد: مهاجرت دارای اهمیت ویژه ای در مباحث فرهنگی و اجتماعی است.

وی با اشاره به نقش مهاجرت بر شبکه روابط اجتماعی، یادآور شد: مهاجرت بر خانواده ها و روابط بین نسلی اثرگذار است و می تواند با تغییر جمعیت در مناطق مختلف تنش ایجاد کند. تغییر در ساختارهای سیاسی و اجتماعی نیز از جمله پیامدهای مهاجرت است.

 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با بیان اینکه مهاجرت به جابجایی منطقه ای اتلاق می شود، گفت: این توزیع مجدد جمعیت حوزه جامعه شناسی را نگران می کند، مردم شناسی را پای کار می آورد و با ایجاد حساسیت در فعالان سیاسی و اجتماعی، فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد.

این مقام مسئول به تبیین ویژگی های هرم سنی مهاجرت در گیلان پرداخت و عنوان کرد: بررسی روند مهاجرت طی 10 سال اخیر نشان می دهد که مهاجرت از مرکز به سمت استان ها در حال افزایش بوده و مختص گیلان نیست. در بازه زمانی 97-95 حداقل 25 استان جزو استان های مهاجرپذیر بوده اند.

وی با بیان اینکه مهاجرت های برون استانی باید در ساختارهای کلان دیده شود، اضافه کرد: اگر بپذیریم که هرم سنی جمعیت مهاجر به گیلان از زمان موالید گذشته، نشان دهنده حرکت گیلان به سمت سالمندپروری است، در حالی که گیلان هم اکنون رتبه اول کشور در جمعیت سالمند را دارد.

ابروفراخ ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری را یکی از اسناد بالادستی دانست و متذکر شد: در این راستا به دنبال افزایش جمعیت، جلوگیری از مهاجرت به خارج و کاهش طلاق هستیم. همچنین تحولات و حرکت های جمعیتی رصد می شود.

مدیرکل اجتماعی استانداری گیلان با تاکید بر لزوم پرداختن برنامه آمایش منطقه ای به وضعیت سکونتگاه ها و توزیع جمعیت مطلوب، خاطرنشان کرد: حاشیه نشینی یکی از پیامدهای ساخت و ساز غیر مجاز در حوزه های شهری و روستایی است. رشت و لنگرود جزو مناطقی است که حاشینه نشینی در آن اتفاق افتاده است.

وی از راه اندازی ستاد توسعه استان گیلان خبر داد و بیان کرد: محورهای رشد مثبت گیلان با همکاری استاندار و مدیران کل دستگاه ها در حال برنامه ریزی است و هیئت اندیشه ورز استان را فعال کردیم تا بتوانیم واقعی ترین و به موقع ترین تصمیم گیری ها را داشته باشیم. در این راستا می توانیم مسئله مهاجرت را به یکی از فرصت های گیلان تبدیل کنیم.

نظر شما:

security code